• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.18)
yerdeniz - ursula k. le guin
yerdeniz, ursula k. le guin tarafından ilk olarak 1964 tarihli the word of unbinding isimli kısa öyküde ortaya çıkarılan, ancak daha sonra 1968'de ilk baskısı yapılan yerdeniz büyücüsü romanıyla ünlenen kurgusal evrendir. bu evrende geçen olayları içeren yerdeniz büyücüsü, atuan mezarları, en uzak sahil, tehanu, yerdeniz öyküleri ve öteki rüzgar kitapların tamamı yerdeniz serisi adıyla anılır. yerdeniz'de geçen beş roman ile yedi hikâyenin beşi sayılan kitaplarda yer almıştır. kitaplarda temel olarak çevik atmaca ged'in hayatı anlatılır. ancak öyküler daha önceki ve daha sonraki dönemlerde de geçer.
le guin'in yerdeniz kitapları yıllar içinde birer kült kitap haline geldiler. şimdi hepsi bir arada. 6 kitap tek ciltte.
1- yerdeniz büyücüsü
2- atuan mezarları
3- en uzak sahil
4- tehanu
5- yerdeniz öyküleri
6- öteki rüzgâr


  1. ursula k. le guin' in anlattığı her şeyde bir alt metin olan kitap serisi. kitaplarını büyük bir hevesle almıştım ama, biraz da zorlayarak 5.kitabın yarısına kadar gelip bıraktım. çok sıkıldım çünkü. normalde başladığım bir kitabı bitirmeden bırakmam ama, ne yazık ki bu seride böyle olmadı.. yine de okuyun derim. sonuçta fantastik edebiyata damga vurmuş bir seri. aynı zamanda j.k. rowling'in ilham aldığı seri olarak biliyorum.