• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
Yazar ayfer tunç
yeşil peri gecesi - ayfer tunç
güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesidir yeşil peri gecesi. modern toplumun ikiyüzlülüğüne, geleneklerin, alışkanlıkların zorbalığına direnen, "farkına varmış" ve bu nedenle acı çeken bir kadının, annesiyle hesaplaşamayan bir kız çocuğunun, okuyanı rahatsız eden öyküsü.


 1. cumhuriyet elitlerinin düşkün kuşakları ile orta sınıfın can çekişen tutunamayanlarının karşılaştığı trajik bir karnavala dönüşen kapak kızının romanı, toplumun ve bireyin ruh haritasını en ince ayrıntısına kadar resmeden ayfer tunç'un güçlü anlatımıyla türkiye'nin çürüyen yüzüne de ayna tutmaktadır.
 2. bilhassa insanın karanlık, hayvani yönlerinin başarıyla anlatıldığı ayfer tunç eseri.

  insanların kokuşmuşlukları pek başarıyla anlatılmış, ben yer yer insan olmaktan utandım neredeyse. bunun yanında çocukluk, ilkgençlik çağında sevgiden ve ilgiden yoksun kalmanın oldukça yıkıcı yan etkileri de çarpıcı bir şekilde yer bulmuş kendine.

  kitap genel olarak çok karanlık ve iç karartıcı, umut aşılamıyor.

  epey uzun bir roman yer yer tekrara düşülmüş gibi geldi bana, nadiren de olsa sıkıldım okurken.

  kitapta zaman doğrusal akmıyor, geçmişe gidiliyor oradan günümüze geliniyor, daha da eskiye gidiliyor. bu zaman değişimleri yer yer tekrara düşen kitabın okuyucuyu daraltmasının önündeki en büyük engel olmuş.

  bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi tadında değil ama zaman kaybı da diyemem tabii ki.