yoga - youreads 1. sanskrit, hindistan kökenli fiziksel ve zihinsel disiplinler için kullanılan bir kelime. sanskrit dilindeki kontrol etmek kelimesinden türemiştir.

  temelini oluşturan sekiz karakteristik basamak vardır:

  1) yama: zarar vermeme, doğruluk, çalmama, tensel zevkleri kontrol etme, istifçilik yapmama
  2) niyama: saf olma, halinden memnun olma, ateşli istek, okuma, hatırlama
  3) asana: oturma duruşu
  4) pranayama: nefes durdurmak
  5) pratyahara: dış nesnelerden duyu organlarını geri çekme.
  6) dharana: konsantrasyon
  7) dhyana: meditasyon
  8) samadhi: özgürleşme
 2. ilk fırsatta eğitimini alıp kendimi geliştirmek istediğim konu

  edit : hedeflerimi gerceklestirmek adına 09/08/2016 da olimpos'ta egitmenlik sertifikasını almaya giderek yeni bir ben'e ilk adım . (bkz: dönüşüm muhteşem olacak)
 3. yoga (sanskrit, hindistan kaynaklı fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. aynı zamanda hinduizm, budizm ve jainizm'de çeşitli meditatif uygulamalara da yoga adı verilmektedir. hinduizm'de, altı geleneksel felsefe okulundan (āstika) biri olarak kabul edilir.

  sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir; "kontrol etmek", "boyunduruk altına almak" veya "birleştirmek" anlamına gelen sanskrit "yuj" kelimesinden türemiştir. "kavuşma", "bir araya gelme", "birlik", "karşılaşma" ve "yöntem" olarak çevrilebilir.

  yoga, evrenin olumsuzluklarından etkilenmeden yaşayarak, her an aklın sakinliği ve huzuru içinde olabilmektir. yoga bir din değildir veya bir dogma anlamına gelmez.

  yoga bilminin kurucusu olan patanjali aydınlanma için 8 basamaklı bir yol önermiştir:

  yama (beş "geri çekilme"): zarar vermeme, doğruluk, çalmama, tensel zevkleri kontrol etme, istifçilik yapmama
  niyama (beş "gözlem"): arı olma, halinden memnun olma, ateşli istek, okuma, hatırlama
  asana: kelime anlamı "oturma yeri", patanjali'nin yoga sutra'larında meditasyonda kullanılan oturma duruşunu ifade etmektedir.
  pranayama ("nefesi askıya alma"): prāna, nefes, "āyāma", durdurmak demektir. ayrıca, yaşam gücünün kontrolü olarak da yorumlanabilir.
  pratyahara ("tecrit"): dış nesnelerden duyu organlarını geri çekmedir.
  dharana ("konsantrasyon"): dikkati tek bir nesne üzerine odaklamadır.
  dhyana ("meditasyon"): meditasyon nesnesinin doğası üzerine yoğun tefekkürdür.
  samādhi ("özgürleşme"): meditasyon nesnesi ile şuurun birleşmesidir.
 4. kapitalizmin doğu felsefesini malzeme haline getirerek ( sıfıra indirgeyerek, anlamını yıkarak, özünü alıp kabuğunu sunarak) her şeyi tüketmek üzere eğittiği, beslediği, yetiştirdiği, koşulladığı topluma satışa sunduğu pazar seçeneklerinden biri.
 5. yoga ve ben
  yıllardır içime sığmayan tarifi zor bir huzur var içimde. zaman zaman hayat akısında bu deneyimden uzaklaştığım anlarda olsa genel olarak bu huzurun muazzam hazında yaşıyorum. işte ben yogayı hayatıma almaya karar verdikten sonra huzur katsayım arttı.
  kendimi bildim bileli demeyeceğim çünkü kendini bilmenin ne kadar zor bir deneyim olduğunun farkındalığındayım. insanoğlunun kendini tam anlamıyla hiçbir zaman bilemeyeceği görüşündeyim, ancak bilmeye başlayabilir. anılarımı hatırladığım zamanlardan beri desem sanırım yerinde bir ifade olur; içimde hep bir boşluk, çocukluk yıllarımda çok başarılı olsam da bir amaçsızlık, neden başarılı olduğunu ya da olmak istediğini bilmemek, buluğ çağlarımda başarılarımdan da uzaklaşarak daha çok kendini bilmezlik, sistemin içinde kaybolmuşluk… ben yogayı öğrenmeye karar verene kadar sürdü.
  yoga nedir, ilk ne zaman duydum, nasıl tanıştım diye size söyleyemiyorum çünkü hatırlamıyorum sanki o hep içimde vardı, benim sporcu kişiliğimden asanaları, gün geçtikçe değişen ve gelişen yeme alışkanlıklarım, çevremde gözlem yapmam, insan analizleriyle ilgilenmem, disiplinli ve olumlu düşünen kişiliğim, yoga felsefesini, içimde, hayatımda zaten yaşıyordum bir yoga felsefesi olduğunu bile bilmeden…
  küçük bir şehir olan hatay’da yaşadığım için tabii ki kursunu bulmak çok zordu fakat birkaç sene önce buldum ve gittim ancak yoganın bu olmadığını biliyordum sanki ben bunu zaten çok iyi biliyormuşum da bana dersi veren eğitmenin sadece doksan dakikayı doldurmak için dersi verdiğini düşündüm. başka bir yer olduğunu öğrendim ve o kursunda sadece derin düşünme üzerine yoğunlaştığını fark edip, yoganın tüm hayat üzerinde etkisi olduğunu hissederek bunu bu kadar minimalize etmelerini kaldıramadım ve aradığımı hatay’da bulamayacağımı anladım.
  kendi çabalarımla ve araştırmalarımla internetten yaptığım yogayı daha çok öğrenmeye çalıştım. bazı çevrimiçi kurslara da başvurarak asanalarımı geliştirdim. sanskrit dilinde yoga kelimesinin birleştirmek, bir araya gelme, birlik, yöntem anlamlarında kullanıldığını öğrendiğimde ve biraz daha felsefenin içine girdiğimde, hayatımın zaten gün geçtikçe farkında olmadan bu doğrultuda kaydığını anladım. önceleri sadece hayal ediyordum profesyonelleştirmeyi ama albert einstein’inda söylediği gibi değil midir hayat ; ’hayal gücü her şey demektir, hayal gücü bilgiden bile daha önemlidir.’ hayalimi gerçekleştirmeye adım atmak için karar verdiğim 2016 yılının ağustos ayında kendime göre bir eğitim buldum ve peşinden gitmek için tekdüze olan şirket hayatıma son vererek ve tabii ki ailemin desteğiyle türkiye’nin ilk ve tek kapsamlı yoga eğitmeni olan alper bayraktar ile uzun bir kamp sonucu büyük farkındalık ve aydınlanma ile bu yolun benim yolum olduğunu daha çok anladım. kamp bitiminde her şeyin yeni başladığının muhteşem dürtüsüyle ve dinginliğiyle döndüm.

  şunu biliyorum, ben yogayı seçmedim, sevdiğim için başlamadım ben zaten onun bedenleşmiş hali ve felsefesiyim yıllarca içimden çıkmayı beklemiş ilk fırsatta patlamış bir ışık gibi.
  artık çabasında olduğum durum, her canlıda var olan ahamkarı en aza indirgemek ve tüm dinlerin başı olarak gördüğüm bu hayat felsefesi yogayı sadece ders zamanlarımda değil hayatın her anında her geçen gün hakkını vererek uygulayabilmek. bir yogini olamam belki ama yogini olma yolunda her gün ilerleyeceğim. ya da hayal etmek güç değil miydi? o zaman mesajım hayallerinin peşinden giden herkese ve dünyaya yayılsın, umarım bir gün yogini olabilirim.
  evrenin bana hediyesi yoga ile namaste
 6. planlı-programlı şekilde icra edildiğinde belli bir zümreye ait olmayan, hatta vücut geliştirme ve benzeri aktivitelere hitap eden kesimden çok daha geniş bir kesime hitap edebilecek spor(!) dalı.
 7. istanbuldan vazgeçip, hayatımı değiştirdiğim şu dönemde çabasız bir çaba ile daha küçük yaşam içerisinde pratiğime hayatımda biraz daha fazla yer verdiğim, okumalar yaparak, durarak ve olarak pratiklediğim eylem hali.
  kimbo
 8. benim için en güzel kısmı 45 dakikalık çalışmanın ardından girilen 15 dakikalık bilinçli uyku halidir.

  ben kim, sen kim, neredeyiz, yanımda uzanan annem mi, bugün günlerden ne, hangi senedeyiz...
 9. günaydınnn
  bak bakalım bugün neler sana huzur vermediği , bırakmak istediğin halde bırakamıyorsun ?
  bırakmak her zaman güçsüzlük değil , herkesin cesaret edemediği büyüklüktür bazen .
  sadece önemli olan neye sonuna kadar tutunmanız ve neyi bırakmanız gerektiğini doğru tespit edebilmektir.
  bunun için en etkili yöntemdir yoga.
  ben bırakmayı yoga ile öğrendim
  yoga ilk bedende başlar tüm kaslar, tüm gerilim ve tüm bedeni özgür bırakırsın kendini keşfederken. sonra zaten zihin ve ruh bedene katılır , bunun ne zaman olacagına sen karar veremezsin hazır oldugunda gelecektır .
  kendine zaman ayır yogaya başla
  namaste
 10. bugün ilk kez denedim, uyuyakalmışım.

  sürekli nefes al ver, oksijen kafa yaptı herhalde.