yolda - jack kerouac - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
Yazar jack kerouac
yolda - jack kerouac
neal, kerouac, diğerleri kimi şair, kimi yazar, kimi serseri bir avuç arkadaştılar düzenden uzakta, başka bir hayatın peşinde amerika'yı baştan başa katettiler bazen tek başlarına, bazen bir arabaya tıkışıp dostlarıyla bazen bir otostopçuyla ya da âşık oldukları bir kadınla yolda özgürlük vardı yolda hayatın anlamı yolda aşk vardı ve bazen sadece seks yolda parasızlık, açlık vardı bazen çözümsüzlük, kargaşa, kalleşlik yolda bir arayış vardı, arayıp da bulamayış yolda sorular vardı, çoğu cevapsız ve yolda çoğu zaman masmavi bir gökyüzü zümrüt yeşili çayırlar ve sonsuz bir kızıllık vardı yolda caz vardı, cazın tanrıları ve ruhlara işleyen ritimler onlar "beat kuşağı"ydılar farklıydılar, özgürdüler, düzenin dışındaydılar ve hep yoldaydılar... (idefix.com)


 1. jack kerouac kitabın hazırlığını yıllarca yollarda küçük defterlere karalayarak-yazarak yapmış, neredeyse bir oturuşta toplam 36 metre uzunluğundaki ruloya daktilo etmiştir. kitap bir paragrafla başlar ve son noktaya kadar başka aralık vermez. öyle ki ara vermek istediğinizde nerede duracağınızı bilemez, okudukça okursunuz. bilinç akışı tekniğinin en bilinen en ses getiren eserlerinden biridir.
  kitabın yayınlandığı dönemde, o dönemdeki yol arkadaşlarının - beat kuşağının diğer yazarlarının- neal cassady allen gingsbergwilliam s. burroughs ve daha birçoğu; gerçek isimleri kullanılmamış, karakter isimleri verilmiştir.
  ilk baskılarında pornografik ögeler kitaptan çıkarılmış, sonraki basımlarda orjinali kullanılmış ve isimler düzeltilmiştir.
  jack kerouac - sal paradise
  neal cassady - dean moriarty
  allen gingsberg - carlo marx
 2. "…içinde bulunduğum delilik halinde açıkçası aşık olmuştum ona, orada geçirdiğim üç beş saat boyunca; başka bir şeyle karıştırılmasına olanak olmayan o ağrı ve yara hissi vardı göğsümde; aynı iç çekişler, aynı acı ve her şeyin ötesinde yanına gitmemi engelleyen aynı gönülsüzlük, aynı korku vardı"

  cümlesiyle zamanında kalbi çok sızlatmıştır.
 3. ardımda hiçbir şey önümde herşey ; yoldayken hep olduğu gibi...

  bu cümleyle kendimi tekrar yola vurmayı ne kadar özlediğimi hatırlatan kitap. gerçekten okunması gereken beat kuşağı klasiği denilebilir sanırım artık ama paragrafsız yapısı beni biraz zorlamıştı okurken şimdiki aklım olsa bir günümü sadece bu kitaba ayırır bitirmeden kalkmam koltuğumdan. aslında düşündüm de hazır yollar bekliyorken alayım başımı gideyim göl manzarasına karşı kurduğum çadırın yanında ucuza aldığım şarabımı,viskimi içip okuyayım.