yorgunluk toplumu - byung-chul han - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
yorgunluk toplumu - byung-chul han
insanların vakit öldürmek icin cırpındığı zamanlar bitti. artık vaktin ölü olarak doğduğu, bir gelecek ufkunun yerini "hemen şimdi"nin aldığı cağda yaşıyoruz. daha 1945'te vâ-nu akşam gazetesindeki köşesinde memurluktan, hayattan sıkılanlar icin amatörlüğü salık veriyordu, erişirgil 1956'da yazdığı merak ve dikkat adlı kitabında sıkılmış öğrencilere merak nasıl aşılanır diye soruyordu. merak uyanmadan dikkat olmaz, eğitim merakı üretmek lazım diyordu.

80'lerle beraber eskilerin "sürat asrı" dediği devri kapatan, hızın sadece fiziksel değil sanal bir dünyada da bir mevzu haline geldiği, insanların, malumatın her an ulaşılabilir olduğu, sosyal ilişkilerin yerini 'etkileşim'e terk ettiği bir döneme girdik. merakımız varsa dahi ilgi duyamıyoruz, dikkat kesilemiyoruz.
,
dikkatimiz yazılım arayüzeylerinin arasında, bir yüzeyden diğerine atlamakla meşgul. ara'nın yerini hiperaktiflik, yani oradan oraya atlamak aldı. yerimizde duramıyoruz. gündemimiz aralıksız olarak "güncel"leniyor, ve tüm bu bitmek bilmeyen yepyeni şimdiden bezmiş durumdayız, bugün olmazsa yarın...

yorgunluk toplumu'nu almanya'da son on senenin en cok satan kitaplarından biri yapan şey kapitalizmin son yirmi yılında ortaya cıkan yeni bir yaşam biciminin insanı nasıl ufaladığını göstermesi: sıfırı tükettik ve devam ediyoruz, her şey angarya geliyor, devam ediyoruz. byung-chul han'ın eseri sürüncemede kalmış, depresyondan cıkamayan, sürmenaj olmuş insanın durumuna dair bir başyapıt.

(tanıtım bülteninden)


 1. “merlau-ponty, cezanne’ın yoğun manzara tetkiklerini bir dışa vurma ya içselleştirme olarak açıklar: “önce manzaranın jeolojik temellerini keşfederek başlar, sonra madame cezanne’ın aktardığına göre, biraz durur ve tabiatta filizlenen her şeye gözünü dört açarak bakar...’manzara bende düşünüyor, ben onun bilinciyim’ derdi”

  bir zaman ve dikkat tekniği olan multitasking medeniyetin ilerleyişini temsil etmez. multitasking, insanın geç modern işçi ve bilgi toplumunda yalnızca çalışmasına uygun bir kabiliyet değildir. multitasking daha ziyade bir gerilemedir. özellikle vahşi doğadaki hayvanlar arasında bir hayli yaygındır. balta girmemiş ormanda hayatta kalabilmek için vazgeçilmez bir dikkat tekniğidir.

  21. yüzyıl toplumu artık bir disiplin toplumu değil, performans toplumudur.
  sezgi