you don't know jack - barry levinson - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
you don't know jack - barry levinson
2010 yılı amerikan yapımı, 135 dakikalık film. gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanan ve televizyon kanalı hbo tarafından çekilen film, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, 'ölüm meleği' lakaplı meşhur doktor jack kevorkian'ın hayatını anlatıyor. baş rollerde al pacino, john goodman, susan sarandon ve danny huston var.


 1. al pacino'nun başrollerinde yer aldığı 2010 yapımı amerikan filmi.

  film "ölüm ve ölü arasında: dr. jack kevorkian hayatı ve ötenazi legalize için savaş" adlı kitaptan esinlenmiş. genel olarak filmin sürükleyici olduğunu söyleyebilirim. hatta filmin ana karakteri olan dr. kevorkian'ın kaba bir biyografisi olması filmi daha ilginç kılıyor.

  ötenazinin amerika'da nasıl algılandığını görmek de bu filmle mümkün. eyaletler arasında ortak bir kanı yok. her hakim farklı bir karar alıyor. gerçi tüm dünyada ötenazi hala tartışmalı bir konu. kanımca bu tartışma güzel sahnelenmiş. al pacino'nun oyunculuğu da izlemeye değer.
 2. ötanaziyi legalize etme davası peşinde koşan gerçek bir kişinin yaşam öyküsü anlatılıyor. açıkcası kişinin yoğun çabasında samimi olduğuna, üstün zekasının varlığına ikna olsam da bu davayı kendisi için neden bu kadar önemli hale getirdiği konusunda pek ikna edici bulmadım filmi.

  filmin ötanazinin ahlaki ikilemini aşıp; devlet ve vatandaş karşı karşıya geldiğinde, kurallar ve yasalar zorlandığında neler olur sorusuna verdiği yıkıcı ama çarpıcı yanıtı etkileyici buldum.

  kesinlikle izlemeye değer. [ https://www.youtube.com/watch?v=Uoe8nZDLuLY trailer]