1. aslında şöyle bi uzaktan bakınca youreads deneysel bir çalışmadır. yapılması gerekenler yapılınca, olması gerekenler olunca ne olacak acaba? sorunun cevabıdır. komünist düzene benzetiyorum, hep konuşuruz eşitlik, işçi hakları konularını. bir gün komünist düzene geçsek sahiden o zaman görmüş oluruz ne olacağını aksi halde hep lafta kalır, hep ütopik sohbetlerin konusu olur.

  youreads sözlük sistemlerinin eksiğini gediğini tamamlamış, neler olması gerektiği hakkında uzun uzadıya düşünülmüş, nasıl iyiye sevk edilir hesapları yapılmış hali. bir çeşit deneydir özünde, ne olacağını süreç hepimize gösteriyor ve gösterecek. gerçekten de insanlar edebiyat sanat kültür ve dahi bize dair, insana dair olan mevzuların mı önplanda olmasını istiyor yoksa gerçekten de bazı sözlük sahiplerinin dediği gibi bizler spor siyaset seks etrafında dönüp duran varlıklar mıyız sorunun cevabını veriyor diye düşünüyorum.

  gerekenler yapıldığında biz bir buçuk ayda 770 adet kitap başlığını, 174 yazar başlığını 1000'lerce yorumla donatabiliyoruz, 788 adet filmi yine 1000'den fazla yorumla eleştirebiliyoruz, 1161 müzik paylaşımı yapabiliyoruz, felsefe, sanat ve bilim kanalında yüzlerce makale-yorum yazabiliyoruz, 39 tiyatro oyununa 100'den fazla eleştiri getirebiliyoruz. tüm bunları kısacık bir zamanda meydana getirebiliyor, yetmiyor edebiyat sanat kültür dergisi üretebiliyoruz.

  siyaset, spor ve seksten de geri kalmıyoruz ama sayılara baktığımızda siyaset kanalında 37 başlık, ilişkilerde 33 başlık, spor kanalında 38 başlık sınırındayız. nerden baksan olması gerektiği kadar ilgiliyiz hepsiyle.

  sonuç olarak şu süreçte gördüm ki gerekenler yapılınca biz hiç de o bahsettikleri gençler değiliz. öyle içimden geldi yazdım, iyi ki varsınız.
  abi
 2. ekşisözlük göçmeni, mültecisi, istilacısı -adını ne koyarsanız artık- hakkında kesssinlikle radikal kararlar alınmalı. ben de onlardan biri olmama rağmen açılan başlıklardaki potansiyel tehlikeyi görüyorum.
  yöneticiler, arkadaşlar, bu platformda niteliği ön planda tutup, belli bir formu koruma gayetindeyseniz sizi uyarıyorum! yeni yazarlar ile birlikte gelen çöplük için, eğer ki bir an önce keskin bıçak olmazsanız, türkiyeye kontrolsüz giren suriyelilerin hem kendilerine hem ülkeye yaşattıklarını yaşarsınız.
  buranın formatına uymayan yazarı silin, uymayan başlığı kaldırın. daha yazarlıklarının ilk günlerinde youreads temasının farkına varamazlarsa yarın siz emek verip oluşturduğunuz bu güzelim sözlükte azınlık olacak, memnuniyetsizliğini çözemeyip burasının da ekşisözlük gibi bir çöplük olmasına engel olamayacaksınız.
 3. yapım aşamasında bir sosyal ağ.

  edit: 7-8 aylık beyin jimnastiği ve ekip çalışmasının sonucunda nihayet yayın hayatına başlamış interaktif edebiyat, kültür, sanat sitemiz. ortak aklın, dostluğun ve çabanın bize sunduğu güzel bir armağan, iyiye ve doğruya teşvik için atılmış bir adımdır.
  abi
 4. ekşi'de, instela'da, (zamanında) meta'da yazarlığı olan bir insan olarak yazacağım bunu; buranın kendine has bir dinginliği var, ruhsal durumuma iyi geliyor sanki. yazanlar ve yazdıkları çoğunlukla kaliteli, dolu, samimi.

  diğer platformlarda da tıpkı buradaki gibi yazdığımdan kat kat fazla okuyorum. ancak diğer platformların aksine burada başkaları da okuyor. sadece yazılan, kendisinden bir önceki yazarın yazdığını bile okumayıp kelime kelime aynı içeriği veren yerlerden sonra burası ilaç gibi. olması gerektiği gibi yazıyorsun ve olması gerektiği gibi okunuyorsun.

  sevdim seni youreads, gözümde güzel insanların yazdığı çok güzel bir sözlüksün.
 5. malum siteden malum şahıs tarafından yerden alınan bir taşın fırlatılmasıyla konduğum bu daldan bir kuş gibi uçuruldum. sonra da oradaki badim sayesinde bu siteyi buldum ve kondum.

  uçurulma sebebim çöp entry olarak tanımlanmış. ancak girdiğim entrylerin %95i çöptü bence.
  bunun bir kaç nedeni vardı:
  1- yukarıdaki yazarların belirttiği gibi faydalı konularda zaten çoğu bilginin girilmiş olması. ilave bilgi verilmesi durumunda da birileri tarafından fularlı yularlı diye amacından saptırılıp lanet olsun dedirtilmesi. köy kahvesinde victor hugo'dan bahsederken hissedeceğiniz hislere sahip oluyordunuz.
  2- sistemin ödül mekaniği emek verilmiş entrye değil ses getiren troll-rezalet entrysine prim verilmesi nedeniyle zaten faydalı paylaşım yapılmasının boş işler olduğunu hissettirmesi.
  ben troll avcılığı yaptığım için kısa süre içerisinde pek çok kez kullanıcılar tarafından beğenilip sitenin vitrinine konulmuşum. ama bunun benim kişisel gelişimime ya da entellektüel birikimime ne faydası var.
  3- foruma dönüşen sitede telefonunu konsolunu satanlar bir yerde, red light districtlik yapanlar bir yerde, parti propagandası yapanlar bir yerde. insan kendisini büyük şehirlerin yetersiz gelen otobüs terminalinde gibi hissediyor.

  uçuruldum ama şu an kendimi mutlu hissediyorum.

  bu oluşumun başlığında niye geldiğim "çöplüğü" bu kadar anlattım. çünkü burasının öyle bir yer olmasını istemiyorum. kendimi büyük şehirden küçük şehire gelmiş, önce çok mutlu sonra ölümüne pişman olan adam gibi değil, amerika'ya avusturalya'ya kaçak göçek gitmiş ve başarmaktan başka şansı olmayan birisi gibi hissettiğim için yazıyorum.

  o yüzden bu güzel sitede daim olmak buranın gelişimine katkıda bulunmak istiyorum.

  aşkımı ekşideki gibi whatsapptan emoji ile değil kokulu kağıda dolma kalemle yazacağım kelimeler ile ilan etmek istiyorum. buralarda yeniyim. bir kusurum oldu ise affola...
 6. toplamda, benim sadece sağlık kanalına girdiğim yorumların sayısı kadar yorum girmemiş insanlar tarafından sallanacak forummuş.

  burada kim kime kötü laf etti anlayamadım ben. buraya daha önce ekşi sözlükten de gelenler olmuştu. kışt mı dedik, ne dedik. gelin hoşgeldiniz dedik. hala da yazıyorlar. hatta ben hoşgeldiniz deyip haftanın en begenilenlerine 3. sıradan girdim. ekşiden gelenlere de hoşgeldiniz demiştim, şimdi y sözlüğünden gelen de olsa donanım haber'den gelen olsa da hoşgeldiniz diyeceğim.

  garip doğrusu. bizim olsun bari youreads. gitmeden bi kitap yorumu gireydiniz, okurduk.
 7. eskiden bilgi edinmek donanım sahibi olmak veya aynı şekilde bildiklerimizi ve fikirlerimizi aktarmak için uğradığımız ama şimdilerde bilgi kirliliğine ve sosyal medya paylaşım platformuna dönüşmeye yüz tutmaya başlamış olan hatırı sayılır eski sözlüklere bir başkaldırı gibi silüetini göstermiş, güzel oluşum.

  her şeyden evvel, çok güzel bir internet ara yüzüne sahip. siteye ilk bakışta zaten ziyeretçi buraya ait olup olmadığına karar veriyor ve bu, sözlüğün kendi doğal seleksiyonunu oluşturmasına, kendi özgün kitlesini spontane biçimde toplamasına izin vermiş oluyor. çünkü kategorilerin ve kategoriler altında toplanmış başlıkların netliği ve sadeliği, sözlüğün keskin sınırlara sahip olduğunun alarmını veriyor

  kendi katılımcı ve takipçi kitlesine kısa sürede ulaşacağına inandığım ve aynı şekilde başarılı bir bilgi, kültür ve paylaşım platformuna dönüşeceğine kesin kanaatimin olduğu keyif veren bir ortam olacaktır.
 8. sanırım olay düşündüğümüzden daha farklı. (iyi yönde)

  sitenin kendi kendini devam ettirmesi hayali denemelerinde bağış sisteminin denenmesi ufkumu açtı. buralar böyle sahipsiz değilmiş, sistem açıldıktan sonra iki gün bile geçmeden bağış hedefine ulaşıldı ve bir sonraki döneme kadar kapatıldı. eminim birçoklarının da bismillah derken eli cebinde kaldı, destek olamadı.

  işin aslı bu çok önemliydi ekibimiz için. çünkü insanlık halidir belli olmaz, "bir gün gitsek bırakmak zorunda kalsak ne olur" sorusuna bir cevap yoktu. şimdi öğrenmiş olduk, burayı ayakta tutacak tahminimizden de çok sayıda özverili insan var. youreads'in hiçbir şahısa bağımlılığı olmadığını anlamış olduk. ben buna rüştünü ispat etmek diyorum.

  ayrıca web sitesi dünyasında da çok havalı bir durum. bağışla ayakta durmayı deneyen ve başaran çok az sayıda site var, onlar da çok bilindik siteler. velhasıl kitapsever olduğunuz kadar karizmatiksiniz de ^::)^
  abi
 9. yaklaşık 2 aydır üyesi bulunduğum sözlük.

  burada geçirdiğim vakit boyunca kendimde gözle görülür bazı değişikler oldu.

  ilk olarak (bkz: kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanilir) başlığını açmıştım, hem kendim hemde benim gibi birçok insanın ihtiyacı olan birşey olduğu için. ama ne yalan söyleyeyim, bu başlığı açarken amacına ulaşacağı konusinda samimi değildim. ilk olarak başlıkta yazılanları elimden geldiğince denemeye çalıştım, daha sonra olmadı, sevemiyordum yinede. derken vazgeçmiştim artık. yine de sözlükte takıldıkça, yeni insanlar ve kitaplar öğrendikçe, kitapların onlar yani sizler üzerindeki etkisini gördükçe okuma şevkim geldi. sözün özü sözlük kitap okumaktan nefret eden ben bu son bir ayda 3 kitap bitirmiş bulunmaktayım.^::)^

  ikinci olarak ise, artık sözlük sayesinde yazmayı ve tabikide dediğim gibi okumayı seviyorum. artık birşeyler yazmak beni o kadar yormuyor. fikirlerimi artık daha düzgün bir şekilde aktarabiliyorum.

  eğer şimdi youreads olmasaydı belkide yanımda duran bu kitap olmazdı ve belkide ben çoktan uyumuş olurdum.^:teşekkürler sözlük^
 10. anket, anlamsız başlıklar kadar, kitap-film-oyun gibi başlıklarda, içeriğinin sadece "izlemediğim film" "izlediğim tiyatro oyunu", "okuyamadığım kitap", "oynamayı sevdiğim oyun" şeklindeki sadece youseri ilgilendiren, hiçbir bilgi veya yorum olmayan, salt kişisel bilgiden ibaret yorumların da zarar verdiği sitedir.

  lütfen youserlar yazdıklarını tekrar okusun, okuduğunda kendisine kattığı birşey olmayacak yorumları yazmasın, burası günlük değil, bir yorum yapın izlediğinizi söylediniz filme, okuduğunuz kitaba. sevmediğini de söyleyebilirsin ancak sadece neden sevmediğini de bir iki cümleyle ifade et lütfen, okuduğum cümle bana bişey katabilsin...