1. şimdiye kadar etkinlikte okunan kitaplar aşağıdaki gibidir arkadaşlar.mart ayında belirlediğimiz kitap olan bülbülü öldürmek ay sonuna kadar okunacaktır.

  (2015 haziran) kırmızı pazartesi - gabriel garcia marquez
  (2015 temmuz) amok koşucusu - stephan zweig
  (2015 temmuz) uzayda piknik - arkady ve boris strugatski
  (2015 ağustos) duvar - jean paul sartre
  (2015 ağustos) anarşist banker şeytanın saati - fernando pessoa
  (2015 ağustos) gece - bilge karasu
  (2015 eylül) kuyucaklı yusuf - sabahattin ali
  (2015 eylül) ay ve şenlik ateşleri - cesare pavese
  (2015 ekim) çürümenin kitabı - emil michel cioran
  (2015 kasım) aylak adam - yusuf atılgan
  (2015 aralık) nietzsche ağladığında - irvin d. yalom
  (2016 ocak) dorian gray'in portresi - oscar wilde
  (2016 şubat) körlük - jose saramago
  (2016 mart) bülbülü öldürmek - harper lee
 2. an itibariyle kararlar verildi görüşmeler tamamlandı. katılan yazarlarımızı sıralandırdık, dönüşümlü olarak üç yazar birer kitap öneriyor. bu üç kitap oylanıyor ve çıkan sonuca, kitabın kalınlığına göre de süre biçiliyor. mümkün oldukça okunmamış bir kitap seçmeye gayret ediyoruz.
  bugün için kitap öneren yazarlarımız ve kitapları şu şekildeydi :
  bir sey demek istemiyorum : genç werther'in acıları - johann wolfgang von goethe
  flejuh : kırmızı pazartesi - gabriel garcía márquez
  drunkard seesheaven : her şey su ile başladı - helen keller

  oylama sonucunda "kırmızı pazartesi" seçildi.(can yayinlari) süre ise 10 gün. (28 haziran - 7 temmuz arası)
  herkese keyifli okumalar diliyorum.
 3. etkinliğimizin başından beri anketlerle belirleyip okuduğumuz kitaplar aşağıdadır arkadaşlar.
  (2015 haziran) kırmızı pazartesi - gabriel garcia marquez
  (2015 temmuz) amok koşucusu - stephan zweig
  (2015 temmuz) uzayda piknik - arkady ve boris strugatski
  (2015 ağustos) duvar - jean paul sartre
  (2015 ağustos) anarşist banker şeytanın saati - fernando pessoa
  (2015 ağustos) gece - bilge karasu
  (2015 eylül) kuyucaklı yusuf - sabahattin ali
  (2015 eylül) ay ve şenlik ateşleri - cesare pavese
  (2015 ekim) çürümenin kitabı - emil michel cioran
  (2015 kasım) aylak adam - yusuf atılgan
  (2015 aralık) nietzsche ağladığında - irvin d. yalom
  (2016 ocak) dorian gray'in portresi - oscar wilde
  (2016 şubat) körlük - jose saramago
  (2016 mart) bülbülü öldürmek - harper lee
  (2016 nisan) siddhartha - hermann hesse
  (2016 mayıs) otomatik portakal - anthony burgess
  (2016 haziran) sırça fanus/aşk ve öbür cinler/kent ve köpekler
  (2016 temmuz) sahilde kafka - haruki murakami
  (2016 ağustos) dinle küçük adam - william reich
  (2016 eylül) şampiyonların kahvaltısı - kurt vonnegut
  (2016 ekim) mülksüzler - ursula k. le guin
  (2016 kasim) varolmanın dayanılmaz hafifliği - milan kundera
  (2016 aralaik) bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi - ayfer tunç
  (2017 ocak) büyük maymunlar - will self
 4. merhabalar !
  7 temmuz itibariyle ikinci kitap seçimimizi ve ardından toplantımızı gerçekleştirdik. öncelikle kitap seçimini aktarmak istiyorum.

  bu tur kitap öneren isimler ve kitapları şöyleydi :
  ruhsuzkozmonot > amok koşucusu - stefan zweig
  uveybaba > venedik'te ölüm - thomas mann
  ahmetzamanı > watt - samuel beckett

  neticede "amok koşucusu - stefan zweig" seçildi. tercihen can yayınları. süre ise 10 gün. 18 temmuzda yeni seçimimizi gerçekleştireceğiz.

  alınan ek kararları ise bir başlıkta toplamak istiyorum :
  - zirve isteğimiz vardı. bunun planlanması için ruhsuzkozmonot'u ve ona yardımcı olması için samurai'yi görevlendirdik. belirli periyotlarla zirve düzenleyecekler buradan yine duyuru yapılacaktır.
  -oylamanın daha hızlı ilerlemesi için perpetuummobile bizim için anket düzenleyecek. yine duyurusu buradan yapılacaktır.
  -okunulan kitapların daha nitelikli tartışılması, satır aralarına birlikte inilmesi için bir skype grubu oluşturduk. uveybaba bu görevi üstlendi. detayları mutlaka paylaşacaktır.

  dışarıdan okumaya katılan kitap severlere de selamlarımızı gönderiyorum, sizleri de andık.

  herkese iyi okumalar dileriz.
 5. alex mod:on
  hepinize selam kardeşlerim. takvime baktım ve önümüzdeki ay için kitap önerileri almanın zamanının geldiğini çakozladım. hemen grup üye listesini dikizledim ve gördüm ki @trumpeter, @cafune ve @higginbottom kitap önerecekler. bu kardeşlerimin önerilerini bekliyorum. öneriler gelmezse filan sıralamada bi alttaki arkadaşlardan öneri alacağım.
  alex mod:off
 6. haziran kitabını sabırsızlıkla bekliyorum. sınavlar da bitiyor kitap okumaya hasretim şimdi ama bitince tam gaz devam.. haziran ayının ilk kitabı da etkinliğin kitabı olsun.

  ya bir de bu kadar insan okudum/okuyorum/okuyacağım diyoruz ama ben yine beklenenden az yorum yazıldığına takılıyorum. eminim okumuştur çoğu kişi ama üşeniyor muyuz aklımızdan mı çıkıyor bilemiyorum.

  bunun dışında dikkat ettiğim; etkinlikte seçilen kitaplar haklkında gerçekten çok güzel uzun ve ciddi doyurucu yorumlar yazılıyor. kitapsever youserlar olarak kocaman gülümsemeler yayılıyor yüzümüze.
  elinize sağlık canlar !
 7. selamlar sevgiler, oldukça uzun soluklu bir romanı geride bıraktık ve benim hesabıma kitapta akılda kalan birçok şey oldu.değerlendirme yazımda elimden geldiğince ifade etmeye çalışacağım.umarım sizlerde değerlendirme yazılarınızı bizimle paylaşırsınız.
  gelelim bu ayın anketine.karar vermekte zorlanacağız gibi duruyor :D anketimiz 31 temmuz gecesi saat 24.00 da sona erecek. her katılımcının yalnızca bir kitaba oy vermesi gerek. öneriyi yapan ve oy kullanacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  görüşürüzz.
  Wilhelm Reich - Dinle Küçük Adam (@nurawenda)

  İsmail Kadere - İbret Taşı (@dufduf)

  Sunay Akın - Bir Çift Ayakkabı (@benmorseverim)

  dinle küçük adam
  ibret taşı
  bir çift ayakkabı
 8. arkadaşlar hepinize merhabalar. etkinliğimiz rayına oturmuş gözüküyor. ocak ayında okuyacağımız kitap için yarın gece anketimiz açılacak. bu aşamadan sonra okuduğumuz kitaplar hakkında yorumlarımızla sözlüğe katkıda bulunmak üzerinde duracağız biraz daha.yani bu ay okuduğumuz nietzsche ağladığında kitabıyla ilgili olarak değerlendirme ve yorumları bekliyoruz efendim :))
  ikinci olarak önümüzdeki ay facebookta ve burada konuşup bir nihayete erdirmeyi istediğim bir konu var.acaba her ay yaptığımız bu etkinliği bir toplantıyla nihayetlendirebilir miyiz?yani okuduğumuz kitap hakkında konuşmak birbirimize bir şeyler katmak vs. bu konuda kafamda bazı fikirler var.sizlerden gelecek fikirleri de sentezleyerek ortaya güzel bir organizasyon çıkartmak amacındayım. yapacağınız ve yapmış olduğunuz öneriler için şimdiden hepinize teşekkürler.

  edit: bu arada unutmadan belirteyim grubumuza katılmak isteyen arkadaşların bana mesajla dönüş yapabilirler. böylelikle kendilerini öneri yapacaklar listesine ekleyebilirim.şu an 12 kişiyiz.sayımızın daha da artması dileğiyle herkese tekrar iyi akşamlar.
 9. bitirmenin doğruluğu/yanlışlığı, 15/16 yaşında olup olmamak, okuma alışkanlığı kazanıp/kazanmamak egosal/süperegosal ittirimler bunlar bir yana da neden düşünmek/soru sormak okumanın karşısına oturtulmuş, biraz da bunu düşünmek gerekli bence.

  okuyan herkesin düşünemediğini kabul etmekle birlikte safsata da olsa (ki seçilen kitapların safsata olduğuna katılmamaktayım) okuyan insanların düşünemediği, soru soramadığının ön kabulünün sebebi nedir?

  soru sorun, düşünün ancak okumadan düşünen, bilmeden herşeyi bilen insan olmayın... "okuyun artık ve de düşünün biraz" ile bitseymiş ve bu anlatılsaymış gelen eleştiride, bitirmenin yanlışlığı vurgulanırken, anlayarak bitirme, sorarak bitirme, düşünerek bitirme seçeneklerinin olabileceği göz ardı edilmeseymiş keşke.

  kaldı ki eş zamanlı okumak eyleminin, "birbirini okumaya teşvik etmek veya okuma alışkanlığı kazandırmak"tan çok, okunan kitap hakında "konuşmak, tartışmak yani düşünmek, soru sormak" olduğunu bilmeyenlerin eş zamanlı okumaya katılması da yanlış olurdu zaten...
 10. herkese merhabalar. ay boyunca sürekli yollarda olmam ve bu süreçte başıma talihsiz olayların gelmesi sebebiyle ne buraya ne facebook grubuna ne de whatsap grubuna bişeyler yazabildim. sonunda internet ortamına rahatça erişebileceğim bir yerdeyim ve bu satırları yazabiliyorum.grubu idare eden kişi olarak yaptığım bu sorumsuzluktan ötürü hepinizden çok özür diliyorum. ne mutlu ki ay sonuna yetiştim ve önümüzdeki ayın kitabı için anket açmayı başaracağım.
  anket için öneri yapacak arkadaşlarımız şu şekilde: @manaci @kamikame @horizon17
  olur ya yukarıdaki arkadaşlardan 31 ağustos gece yarısına kadar önerisini iletemezlerse bu durumda @extracts and licences @protestan imam @nami isimli katılımcılarımızın yapacakları öneriler, önerisini yapmayan arkadaşımızın yerine geçecektir. tüm ismi geçen kullanıcıları mesaj atarak kızıllandırdım efenim. hepinize mutlu akşamlar diliyorum. görüşürüz