1. mevcut sözlük formatinin islevsel olmamasi ve gereksizligi yüzünden konusulmasi gereken durum. bunun için girilen yorumlarin ne kadarının okundugu, ne kadarının paylasildigi ve yorumla ne kadar etkilesime girildiginin istatistikleri paylaşılırsa bunu cok net görebiliriz. girin bakin muzik basliklarinin altinda kac yorum var ya da kitap, belki 2 3 yorum. ha konu popüler olursa yorumlar artiyor ki son zamanlarda onun bile cok az oldugunu gördük. böyle olmasindansa forum bile daha iyi. zaten kullanici sayisi sinirliyken bu kadar her konuyu kapsayan bir sözlük formati zaten fiyaskoyla sonuçlanır, eğer bir ansiklopedi yaratma niyetinde degilseniz. ki zaten youreads in kültürel vurgusundan dolayi bu kadar geniş bir yelpaze ayrica mantiksiz. bu noktada değerli youserlarin yaratici ve orijinal fikirlerine herkesin şahit olmasi gerektigini dusunmekteyim.

  sloganimiz ise şu:
  "okunmayan yorum istemiyoruz!"
  burada romantizm kasmaya gerek yok. okunmayacagini bilen adam roman yazmaz.

  o kadar az yazar var ki, whatsapp grubu kursak daha cok keyif aliriz.

  saygilar
 2. gerekli olan format değişimi değil okuyan, okuduğunu katılma-katılmama durumuna göre tepki vererek gösteren, özenle yazan yazarlar. bunu da okuduğumuzda paylaşmak isteyeceğimiz şeyler yazmaya özen gösterip paylaşarak yapabiliriz.

  moderasyonla ilgili bir fikrim yok, ne tanırım ne eylemlerine gerçekten ihtiyaç duyulacak kadar hareketli bir ortama denk geldim.
 3. 17 yıllık ekşi sözlüğe göre birçok açıdan daha iyi hazırlanmış bir sitemiz var. özellikle kişiselleştirme konusunda benzeri olmayan bir sisteme sahibiz. kapsamı çok geniş bulan ayarlardan takip etmeyeceği kanalları engeller sol frame'i optimize etmiş olur. kanal barını da takip etmek istediklerini getirir düzenleme yapabilir. bunlar onca yıllık sitelerde olmayan özellikler. birçok konuda muadillerimize göre fazlamız var, eksiğimiz yok.

  sitenin moderasyonu da 2 yıldır tutarlı ve düzgün biçimde işliyor. çok ciddi sorunlarla karşılaşmadık. karşılaştıklarımızı çözdük ve devam ediyoruz. mod akışında hangi moderatörlerin hangi işleri yaptığı takip edilebiliyor. sitede aktif yazmayanların modersyon yüzünden yazmadığı düşüncesi dayanaksız. (bkz: konjonktürel dalgalanma)

  yazılım konusu moderasyonun alanı değil, @compterguy bu işi üstlendi. iş yapmasının önünde hiçbir engel yok, hatta checklistleri de hazırlayıp sunuyoruz. yapmıyorsa zorla yaptıracak durumumuz yok, maaş ödemiyoruz kimseye. yine de yazılım ve tasarım anlamında türkiye'nin en iyilerinden biriyiz. daha fazlası olsa güzel olur, olmasa da olur.

  bence formattan önce değişmesi gereken köhne zihniyetler var. koca koca adamlar milletin sevgilisinin dedikodusunu yapmaktan ar duymalı mesela. @kikk dizi kanalını 2 yıldır güncel tutuyor, @yeni1hayat elinden geldiğince destek oluyor, @lakoti @antagonist fırsat buldukça bakıyorlar. en çok moderasyon işlemini @ruhsuzkozmonot yapıyor. sitenin ilk üyeleri arasından deneye deneye mod ekibi belirledik. işini düzgün yapanlar ve yapmaya devam etmek isteyenler kaldı devam etti. ruhsuzkozmonot zaten sitenin kuruluşunda da rol almış, aktif olarak fikir sunmuş moderasyon görevini benimle birlikte üstlenmiş 2 yıldır tutarlı ve dengeli bir şekilde işini yapmıştır. @kikk de aynı şekilde mesela kuruluştan beri dizi kanalının düzenlemesine devam etti. @lakoti @sde de aynı şekilde.

  cinsiyetçi başlıkların düzenlenmesi mantıksal bir işlemdir. aynı düşünceyle tüm başlıkların erkek kadın erkek çocuğu kız çocuğu yaşlı erkek şöyle kadın böyle erkek gibi sonsuz bir sıfat döngüsüne girmesiyle ilgili. başlıklarda yargı ve sıfat konusu mümkün mertebe minimize ediliyor. çünkü bu yargı ve yorumları yazmak için yorum alanı var. başlıkta cinsiyet, sıfat, yorum ya da yargı belirtmenin sonucu ekşi sözlük sol frame'inde görülmektedir. yazdığınız bir yorum kural ihlali mi içerdi, güncelleyip geri göndermek neden zor geliyor mesela hiç anlamadım bunu. başlıkla ilgili bir tanım yapmamışsın, başlık altında mesajlaşma yapmışsın, moderatör silmiş. bir iki oynama yap geri gönder nedir yani, uydur kurala, silinmesin.

  kişilerin yaptıkları işi bir kenara bırakıp çirkince şunun hanımı demek ciddi sorun. çıkar dersiniz ki sürekli hatalı işlem yapıyor ya da hiçbir işlem yapmıyor hala neden moderasyon ekibinde yer alıyor. o zaman haklı olabilirsiniz. ama işini iyi yapan birine şunun hanımı, bunun manitası diye saldırmak ahlaki çöküntü göstergesidir. bir değil beş değil aynı lafı çevirip duruyorsunuz ayıptır.

  ben yaptığım her işi sevgilimle, ailemle, arkadaşlarımla paylaşırım, destek vermek istiyorlarsa kabul ederim. birilerinin ahlakı sevdikleriyle iş yapmayı etik bulmuyorsa benim sorunum değil. işini iyi yaptığı sürece annemi de ekibime alırım, halamınoğlunu da. ne zaman ki işi yapmaz, yapamaz, keyfi davranır, duygusal davranır o zaman önlem alırım. buranın moderasyonu için giriş sınavı yapılmadı ilk üyelerden gönüllü olanlara yetkiler dağıtıldı ki bunlardan biri de benim, birisi de ruhsuzkozmonot.

  ayrıca şuna da varım, kurun ekibinizi, nasıl bir moderasyon anlayışı uygulayacağınızı, kurallarınızı ilan edin konuşulsun tartışılsın. ben sitenin mevcut moderasyonunda ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum, yaptığımız işin tutarlılığına ve dengesine güveniyorum. eğer gerçekten değişime ihtiyaç varsa, biz bu işi beceremiyorsak, siteyi daha ileri taşıyabilecek yetenek varsa fikirler beyan edilsin, gerekirse oylama yapılsın, mantıklı bulunur desteklenirse moderasyonu devredelim.

  edit: reklam konusundan bahsetmemişim. sitenin reklama ihtiyacı yok, gerekli mesaj sözlük kullanıcıların zihnine yerleştirildi. herhangi bir sitenin en iyi alternatifi burasıdır, en iyiyi arayanlar gelir, fazlası zarar.
  abi
 4. reklam konusu önemli, moderasyon değişse de anlayış devam etmeli olumlu yönde ilerleme için anket olarak düşünceler toplanılabilir.
 5. ayrı bir kanal var zaten bahsi geçen istenilen ve okunması beklenen yorumlar için. diğer başlıklar boş görünüyorsa o kanalları açmazsınız biter ki? kendine işkence etmek için a haber açan chp'li teyzeden farksız bir durum mu bu sanki
  kamu spotu gibi youspot mu yapılsın?
  "bakın buralar çok boş beyler ama...."
  "ben olsam bu başlığa yazardım"
  "her gün bir sanat kanalı yorumu sizi zinde tutar"
 6. sitenin tasarımı ya da kalitesine sözüm yok ancak ben de oylama, favlama olaylarına bir çeki-düzen verilmesi taraftarıyım. entrylerin altında beğendim-beğenmedim tuşları var elbette ancak bunu beğenip beğenmediğinizi kimse bilmiyorsa (entry'yi yazan yazar bile) pek bir önemi kalmıyor bunun. beğeni olaylarının düzenlenmesi sözlüğe ayrı bir hava katar bence. yazarları motive eder ve daha fazla ilgi çeker. biz böyle iyiyiz vs. demek de yanlış. her şey gelişime, değişmeye ve yeniliklere muhtaçtır. yenilenemeyen şey yenilir. bu, benim düşüncem. saygılarımla.
 7. bunu mod olma mevzusu diye görüyorsanız çok yanlış gelmişsiniz onu belirterek başlayayım önce.

  ----

  shaman isimli üyenin seviyesi moderatör olarak değiştirildi.
  abi 04 Oca 2017 12:09
  ceybey isimli üyenin seviyesi moderatör olarak değiştirildi.
  abi 04 Oca 2017 12:05

  ----

  bunlar hep eski mod olduundan tamam onu anladık. peki şunlar

  !---- spoiler ----!

  okuryazamaz isimli üyenin seviyesi moderatör olarak değiştirildi.
  ruhsuzkozmonot 06 Oca 2017 22:05

  kesret isimli üyenin seviyesi moderatör olarak değiştirildi.
  ruhsuzkozmonot 06 Oca 2017 21:16

  !---- spoiler ----!

  yukarıda ifade edildiği gibi konuşuldu ve tartışıldı mı, tartışıldıysa kimsenin niye haberi yok. hadi bunu geçtim, hani ihtiyaç yoktu lan.

  bu da mı gol değil be


  en azından biraz hareket getirdim sana dimi lan youreads teşekkür et opethian abine, sayemde fazladan modun oldu. hehe :)
 8. ekşi sözlükte en sevmediğim şey foruma dönmesiydi.
  bu tarz sitelere yeni birşeyler öğrenmek için bakıyorum.
  sizde şu an aynı yolda devam etmektesiniz. farklı olmazsanız insanlar ekşi sözlüğün 10 kullanıcılı kopyasına bakmakla neden vakit kaybetsinler?

  size önerim yasaların izin verdiği ölçüde düşünce özğürlüğünü engellemeden , saçma konuları ayrı bir bölüme taşıyıp ken mccarthy'in yeri gibi bir ad vermeniz. isteyenin bakmadığı, sol framede gözükmeyen ama kimseninde sesinin kısılmadığı bir ortam yaratmış olursunuz.
  bence saçma konulardan örnekler:
  yazarların paraları yetmediği için alamadığı şeyler
  çarşaflı kadınların insanda uyandırdığı duygular
  survivor 2017
  6 mart x-y maçı
  onun bunun reklamı
  23 milyon oy almış partinin yeneceğini sanmak
  şurdaki şu post
  06.032017 tavukçu rezaleti
  survivor izlemeyenlerin akşam yaptıkları
  hafif kusurlu ama çok güzel kız
  o bunu okuyorsa
  xx kişisi ile ilgil herşeyin xx kişinin konusunda değil ayrı bir konuda açılarak yazılması
  vs..
  daha çok uzatırdım ama bence gerek yok olayı genel olarak anladığınızı umuyorum.

  ayrıca modların dikkatli ve düzgün kararlar vermeleri lazım. "grammer nazi" resmi koyduğum için ırkçılıktan beni banlayan moda ben bile ana avrat düz gitmeden duramadım. böyle saçma işler yapıyorsanız en azından uyarıldığınız zaman "ben hataliyim" demesinide bilmeniz gerekir. bunu beceremeyen insanları mod yapmayın.

  güzel bir siteniz var doğru yönde ilerlerseniz az ama öz kişinin hergün ziyaret ettiği bir siteye dönüşücek kapaziteniz var. ekşi kopyası olcam derseniz ekşinin gölgesinde kalmaya devam edersiniz.


  edit:bakın mesela şu an sizde de benzer konular var.

  ygs 2017
  ösym'nin ygs animasyonu

  bunların aslında ilki ygs konusunda olmalı ikinciside ya ösym ya da ygs konusunda olmalı.

  her konu ile ilgili her şeyin saçma başlıklar altında açılmasına ve sol frame'e geçmesine izin verirseniz dediğim gibi hem ekşiden farkınız kalmaz hem de "uzun'un sol kolunun üzerinde ki kılın rengin açık olması" , uzun'un sol kolunun üzerinde ki kılın uzun olması" ,"uzun'un sol kolunun üzerinde ki kılın yuserlarda uyandırdığı hisler", "uzun'un sol kolunun üzerinde ki kılın ateizmi çökertmesi" vs gibi saçma konular ile sözlüğe değil çöplüğe dönersiniz.
 9. yazdığım başlıkta -'nin etrafında ki boşluklar için düzelltilince dikkatimi çekti, linkli bir sisteme geçseniz çok güzel olur. biraz işin programcılık ,dizayn kısmına giriyor ama bence olursa çok iyi olur.

  örnek olarak genelde başlıklar kitap-yazar vs.. olarak açılıyor . bunu metin yapmak yerine konu açarken içeriğin adını ayrı, yapımcısını ayrı metinler olarak alıp sol framede birleştirerek gösterirseniz birçok açıdan çok güzel olur.

  bir yazarın adına tıkladığımda ona ait kitapları gösterebilirsiniz.
  boşluk düzeltmekle uğraşmanıza gerek kalmaz.
  kitaptan yazara, yazardan başka kitaba atlamak kolay ve bol hit alacağınız bir hale döner.
  ileride bunu puanlama sistemi ile beraber kullanabilirsiniz.

  yalnız uyarmadan geçemeyeceğim. siteyi geliştirmek adına sadelikten ödün vermeyin. amaçsız olarak tasarımı değiştirmeyin. overthink ve overimplement bu işte en çok yapılan hatalardan biri. şu an tasarımınız çok güzel bunu kaybetmeyin.
 10. Biraz baydım ama cidden çok rahatsız ediyor.

  Örnek olarak bu konunun içeriğe ne faydası var?
  http://youreads.net/baslik/su-an-calan-sarki--26069?go=bugun

  Eminim ki o konuda yazılmış 432 şarkının içinde başlığı bile açılmamış olanlar, tekrar edenler vardır.

  Ordaki 432 post kendi konularına dağılmış olsa içerik ne kadar zenginleşmiş olurdu. Bir düşünün.