1. bu güzel yaz günlerinde malum bol bol meyve tüketebiliyoruz.. ama çekirdeklerini saklayıp dikmeyi düşündünüz mü? bence bir kere daha düşünün.

  sonuçlar böyle güzel olabilir :)

  topraktan hayata; youreads hatıra ormanı için hala zamanımız var..
 2. konuyla çok alakası yok ama elimde bir yüzü boş diğer yüzü dolu 20.000 sf a4 kağıdı var. ihtiyacı olan okul, kurum vs varsa verebilirim. a4 ler şuan izmirde.

  ilgili a4 ler: http://i.hizliresim.com/NEQAbg.jpg
 3. değerli youserlar, aramıza yeni katılan arkadaşlara da genel bilgi vermek açısından, şurada detayları açıklanan bir etkinlik başlattık. konu ile ilgili diğer bir duyuru ise budur. etkinlik kapsamında yaşanan gelişmelere ve detaylı bilgilerin çoğuna bu başlık altında ulaşılabilir. ayrıca ihtiyaç duyulabilecek ilave bilgi ihtiyacı 'ilk atıf yorumda' yer alan gönüllü ekip ile iletişime geçilerek karşılanabilir.

  şu ana kadar ilgili hesapta toplanan para : 2.995 tl
  şu ana kadar bildirilen fidan miktarı sayısı : 1400 adet
  hedefimiz : 2000 adet fidan yani 10.000 tl

  sonuç olarak; etkinlik başladığında miktar bildiren arkadaşların ilgili hesaba eft/havalelerini uygun oldukları en kısa sürede yapması ya da fikir değişikliği, vazgeçme durumlarını ilgili arkadaşlara bildirmesi, etkinliğin zamanını sürüncemeye bırakmamak açısından sağlıklı olacaktır. saygılarımla.
 4. hindistan 24 saatte 50 milyon ağaç dikmiş. 1 milyon da değil; taaamm 50 milyon.. küresel ısınma, erozyon, yaşanacak bir dünyanın giderek daralıyor olması... bir sürü farklı sebeplerden ötürü artık herkes elinden ne geliyorsa yapmanın telaşında. onlar ağaçlarını dikedursun; biz de payımıza düşeni yapmak için kollarımızı sıvıyalım artık.. bilenler, bilmeyenlere söylesin. herkes birbirini biraz dürtsün.. az kaldı.. ha gayret!
 5. kısıtlı bir zamanımız var son durum nedir , ne kadar eksiğimiz kaldı merak ettiğim kampanya. hatırlatmak ve görmeyen yazarlarımıza da görünür kılmak için her gün (bkz: up) başlığı yukarıda tutmamız gerektiğini düşünüyorum. el atalım şu kampanyaya... ağaçlarımızın altında piknik yapalım sonrasında :)
 6. Şunun şurasında 15'ine ne kaldı ki?

  Acele et
 7. devletin fidan fiyatlarını 10 tl'ye çıkarması ile şoka girmiş organizasyondur. ilglili tamimi buradan indirebilirsiniz

  neden netleştirilmiyor diye tedirgin olan katılımcılar var. işin tuhaf boyutları olduğu için netleştirmiyoruz. sonuç almak çok kolay gider bi vakıfa fidan başına 11 tl öderiz, fidanlar dikilir. fakat biz vakıf, kişi, kurum ya da devlet hiçkimseye bu işten bir kuruş bile komisyon vermeyeceğiz. bunu kendileri de anlayana kadar bekleriz.

  tema, çekül, ege orman vakfı, cekud ne kadar vakıf varsa konuştuk. ogm'den vakıf statüsü ile 6 tl'ye aldıkları fidanı bize 11 tl'ye satmaya çalışıyorlar. ogm'ye basvurunca vakıf değilsiniz deyip 10 tl'ye satmaya çalışıyor.

  biz 2000 fidani da tamamlayamadık, 10 tl'den olunca iyice boşa çıkmış olduk. bu noktada sertifika gündeme geldi. kaç para topladıksa o kadar fidan dikebiliriz dedik. meğerse vakıflar zaten dikilmiş ağaca bağış topluyormuş. iyi de aynı ağaca kaç kere bağış toplandığını nerden bilebiliriz? belki de vakıf 5.000 fidan dikti bi yere yıllardır bağış topluyor bile olabilir. biz boş bir alana fidanların dikildiğini görmek isteriz arkadaş deyince de konu kapanıyor nedense.

  çok basit bir dileğimiz var, 6-7 bin tl civarı para topladık ve bu parayla sadece fidan dikmek istiyoruz. bunu idrak edecekleri güne kadar da hiçbir kuruma 1 kuruş para vermeyiz.

  alternatifi ise sistemin dışında arıyoruz. internette bir köy derneğinin ağaçlandırma çalışması yaptığına denk geldik. kütahya/tavşanlı/çaltılı köyü (caltilikoyudernegi.com) bu dernekle iletişime geçtik, onların çatısı altında, onların köyüne yaklaşık 1000 fidan bağışlayacağımızı ilettik. sevinçle karşıladılar ve dernek olarak ogm ile iletişime geçtiler.

  köyün bir alanı için ağaçlandırma izni alacaklar. ogm'den 1.000 adet sedir fidanı siparişi verecekler. sonra da dikim mevsimi olan ekim ayında köylüler ve biz gidip fidanları o alana dikeceğiz. bakımını da dernek ve köylüler üstlenecek ki zaten orada benzer çalışmaları olduğu için zor olmayacak.

  bütün bunlar da 1-2 hafta içinde netlik kazanır. sonuç yine hüsran da olabilir ben alıştım artık. ama bildiğim bir şey var bu toplanan paranın tamamı fidana gidecek ve piyasa fiyatı ne ise o kadardan ödeme yapılacak. başka köye gideriz, hazır seçilmiş bir alan bulur oraya entegre oluruz. kimsenin aklında soru işareti kalmasın netlesmemesi doğru dürüst bir şekilde yapmak istememizden kaynaklanıyor. parayı bi vakıfa transfer edip lay lay lom 500 fidan diktik deyip netleştirmek kolay olanı. biraz daha sabredelim bağışlarımız yerine gitsin.

  ek: köyümüz simav'a değil tavşanlı'ya bağlı.
  ek: dernek ile başvuru olunca 10 tl değil 6 tl'den veriliyor fidanlar. hem şeffaf hem de resmi olacak bu konuda şüphe olmamalı. yine fidan faturasını alacağız, yine protokol imzalanacak ve paylaşılacak. aynı parayla daha çok fidan dikmek için bu yolu deniyoruz.
  abi