1. bir kızılderili atasözü şöyle der " yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı. onu çocuklarımızdan emanet aldık."

  geçmiş kuşakların bize bıraktığı bir dünyada yaşıyoruz. şimdilik biz yaşıyoruz. gelecek kuşaklara bir şeyler bırakmak, onlara biraz oksijen sunmak ve en önemlisi katlettiğimiz doğaya bir nebze özürlerimizi sunmak ne güzel olur. hem de hiç zor değilken.

  dün bir arkadaşımın güzel bir önerisiyle tema vakfı hatıra ormanına kendim ve sevdiklerimin adına fidan bağışladım. dünyada dikili ağacı olmak deyimi var ya. artık bizim bir dikili ağacığımız var. kocaman ağaçlar olacaklar, dallarında kuşlar yuvalanacak. kocaman bir ormanda şehirlerin tozuna, dumanına, zehirli sanai gaz atıklarına, inatla oksijen kaynağı olacaklar.

  giriler giriyoruz, şiirler, şarkılar, kitaplar paylaşıyoruz. özellikle kitapla anılan bir platform olduk. kitap okuyoruz. hammaddeleri ağaç olan sayfaları çevirdikce yepyeni dünyalara adım atıyoruz. tema vakfının hatıra ormanı projesinde "youreads hatıra ormanı" kurmayı başarabilir miyiz? ne dersiniz? iyi bir organize ile bence olur. en sevdiğimiz kitapların isimlerini verebiliriz. kitaplarımızı gelecek nesillere böyle aktarsak. en sevdiğimiz yazarlar, kitaplar büyük bir ormanda hayat bulsa.

  http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=37

  edit: an itibari ile fidan sayımız 1069

  edit: bağış listelerini daha sonra yayınlayacağız

  edit: http://youreads.net/yorum/129563 giriye binaen tema vakfı olarak düşünülen youreads hatıra ormanı kapsamında youreads hatıra ormanı kampanyamızı başlatmış bulunmaktayız. fidan bağışlamak isteyen youserler bana veya aşağıdaki arkadaşlardan birine ulaşıp hesap numarası alabilirler. gerekli bilgiler mesaj yoluyla katılımcılara iletilecektir.

  gerekli fidan 2 bin adettir. fidan tane birim fiyatı 5 tldir.

  edit: hatıra ormanımızn kurulacağı alan sit alanıdır satılma durumu yoktur. fidan dikim gününde orman genel müdürlüğü tören yapacak ve isteyen youserler ve katılımcılar törende hazır bulunabilirler. fidan dikimine eşlik edebilirler. ormanımız için şile ve kanlıca bölgesi gösteridi. gerekli fidanı topladıktan sonra anket açacağız ve hangi bölgede olacağını siz belirleyeceksiniz.


  edit: proje için kurulan ekip
  araf
  ruhsuzkozmonot
  bona dea
  lord of the nicks
  deanmoriarty
  beyaz gargamel
  benmorseverim
  tukenen kisi
  clifford clavin
  islaktuvaletterliginecoraplabasanadam
 2. geçenlerde okuduğum bir yazıda, nature dergisinin dünyadaki toplam ağaç sayısını hesapladığı ve bu sayının 3,04 trilyon ağaç olduğu yazılıydı. projeyi okuyunca aklıma ilk bu haber geldi.
  şimdi arayıp buldum da haber burda: kaynak: gaiadergi

  bu durumda gezegende, kişi sayısı başına 422 ağaç düşüyormuş.

  (aklıma geldi de bu beton sevdalıları cidden senin benim hakkımızı gasp edip duruyor. Türkiye'de durum nedir sayı kaçtır ve kişi başına kaç düşer bilemem aa gittikçe azaldığı kesin)

  bir yandan her yer betonlaşırken, ağaç 3-5 ağaç dikip dünyayı kurtaracağız diye düşünmek biraz betonlar içinde sıkışmış metropol insanı hayali bu durumda... ancak küçük de olsa bir fark yaratabilmek önemli, kimse olmasa insanın kendisi için..

  98de daha 9 yaşındayken tegv 'in hatıra ormanı projesinde bir oraya bir buraya koştururarak kaç fidan diktim, kaç fidan için yardım ettim hatırlamıyorum. o zaman hep bir gün o ağaçların büyüyeceğini ve benim gidip altında kitap okuyacağımı hayal ederdim, fazla romantiktim.

  sakarya üniversitesi esentepe kampüsü sınırlarındaydı hatıra ormanı için ayrılan alan, sadece bunu hatırlıyorum. bir de göl manzarasını. yerini belli eden başka hiçbir şey hatırlamıyorum. geçen yıl üniversite ile bir sürü yazışmalar yaparak yerini öğrenmek istedim. yerinin belli olduğunu, ağaçlar büyük ve sık aralıklı olduğu için "küçük bir orman" olduğu için girmenin yasak olduğunu öğrendim. gidip görmek istediğimdeyse bir görevli uzaktan gösterdi alanı eliyle havada daireler çize çize, gerçekten içeri ilerlemek zordu...

  hiç düşünememiştim o kadar zamanda bir fidan ne kadar büyür diye, hala bile-uzaktan da olsa gördüğüm halde- tam kestiremiyorum ne kadar büyümüş.... ama orda bir orman vardı gerçekten de. bir an beni geçiştiriyorlar mı uyduruyorlar mı diye düşündüm ama göl manzarası işte aynıydı...

  gidemedim yanına, altında kitap okuyamadım en romantik halimle, ama gördüm, minik fidanım büyümüş ağaç olmuş, ordan oraya koşturduğumuz boş alansa ormana dönmüş... bunu görmek bile kocaman bir mutluluktu!

  imkan olsa da yine gitsek öyle kazmalar kürekler ellerde, çamura bata çıka diksek fidanlarımızı... ama böylesi kolaysa, böylesi olsun! ama olsun! beton istanbulun oksijenini karşılayacak bir orman oluşturamayız ama minik bir korumuz olur bizim de,hadi olmasın be... bahçe olsun. ama o da olsun:)

  birle başlarız bine gideriz...olamaz mı olabilir... kocaman mutluluklar bizim olsun!

  **
  net bir sayı veremiyorum. elimden geldiğince yardımcı olacağım gerek organizasyonda gerek fidan bağışında. kumbaramı dökerek işe başlıyorum.
  vira bismillah!

  ** yüreği güzel insanlar, onlar iyi ki varlar!
 3. http://youreads.net/yorum/129563 giriye binaen tema vakfı olarak düşünülen youreads hatıra ormanı kapsamında youreads hatıra ormanı kampanyamızı başlatmış bulunmaktayız. fidan bağışlamak isteyen youserler bana veya aşağıdaki arkadaşlardan birine ulaşıp hesap numarası alabilirler. gerekli bilgiler mesaj yoluyla katılımcılara iletilecektir.

  gerekli fidan 2 bin adettir. fidan tane birim fiyatı 5 tldir.

  araf
  beyaz gargamel
  ruhsuzkozmonot
  lord of the nicks
  deanmoriarty
  benmorseverim
  trumpeter
  clifford clavin
 4. abi
 5. Kampanyayı destekleyen arkadaşlar farklı açılardan yaklaştılar konuya, haklılar da. Ben de biraz nostaljik yaklaşayım, ileride şu şarkıyı dinlerken anılar canlansa gözünüzde, hoş olmaz mı :)
 6. 4.000 metrekarelik ağaçlık alan, bir yılda 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretir .

  şu an için fidan sayısı: 995^:bildirilen sayılar kapsamında^

  sayılarla ilgili de şöyle bir çarpıcı gerçek var;

  2000 - 995= 1005 ihtiyacımız olan fidan sayısı

  1+0+0+5=6

  biz şu an 2016'dayız.

  2016/6= 336

  3+3+6=12 yani bir yıldaki ay sayısı.

  (bkz: bu da mı tesadüf)