1. bir cok alanda farkli istatistik sunmasi guzel olmus.

  istatistikliklerde veya en begeninlerde kendini gormek, insanlari mutlu ettigi yadsinamaz bir gercek. kaliteli, bilgilendirici, guzel yorumlarin oldugu begeninler listesi gormek umuduyla.

  en cok favorilenen yorumlar icinde ayri bir liste olusturulabilir.
 2. henüz yarı kapasitede bile işler bir fonksiyon olmamasına rağmen, prototip sayılabilecek şimdiki halinde dahi kafamda geleceğe yönelik harika şimşekler çakmasını sağladı.

  en çok okunan kitaplar ve en çok izlenen filmler favorilerim. "ulan bu kadar adam oturup bu kitabı okumuş/bu filmi izlemiş, ben adını bile ilk kez duyuyorum. ne ola ki bu?" şeklinde kafada uyanan soru işareti için dahi güzel. ileride, yazar sayısı artıp okudum/izledim seçenekleri de kullanıldıkça, "açılın ben çok kitap okudum", vay efendim "film izlemeyi çok severim ben" deyip de bu mecraya dalan birinin yaşayacağı duvara toslama hissini hayal edebiliyorum. adama sorarlar: "youreads en çok izlenen filmler ilk 100'den kaçını izledin hacı?"

  en çok favorilenen kitaplar, en çok favorilenen filmler ve en çok favorilenen müziklerin; youreads puanına göre en iyi kitaplar, youreads puanına göre en iyi filmler ve youreads puanına göre en iyi müzikler ile aşağı yukarı uyumlu olması lazım. eğer bu istatistikler uyumlu değillerse; ya favorilediği filme düşük puan veren yazarlarınız, ya favorilediği/favorilemediği her filme yüksek puan veren yazarlarınız, ya da puanlamayı trolleyen ciddi bir kitle var demektir. yani bu istatistikler arasında korelasyon yoksa puanlamanın güvenilirliği tartışılır. bunu ileride görürüz. öncelikle büyüme şart. ileride en çok başlık puanlayanlar istatistiğinden de troll avcılığı yapılabilir zaten, şimdilik dert değil :)

  dünün en beğenilenleri kısmı zaten bir sözlük fenomeni olmuştur, nitelikli yazma adına güzel bir gaz olabilir diye düşünüyorum. bu kısım işin biraz populist, biraz magazinsel tarafı.
  nitelikten sıyrılıp da niceliğe gelirsek: en çok yorum değerlendirenler, en çok kitap ekleyenler, en çok film ekleyenler, en çok müzik ekleyenler kategorileri tematik kasan gizli kahramanları ortaya çıkaracaktır.

  youreads üyelerinden tavsiyeler başlığında istatistik konulmasını önerirken benim aklımda bu kadar geniş bir düşünce yoktu. ama şimdi görüyorum ki, bir sözlükten öte referans alınan bir portal olma yolunda çok çok önemli bir şeymiş.

  ve bitirirken tekrarlıyorum: en çok okunan kitaplar ve en çok izlenen filmler'e dikkat :)
 3. bazen hangi yorumun ne kadar beğenildiğini görmek istiyorum açıkçası. çünkü mesela; diyelim ki kitap kanalında en beğenilenlerin en alttaki yorumunu en üsttekinden çok daha fazla beğenip 3lü 5li favorilemek istediğim oluyor. bu yüzdendir. tam istatistik beklediğim anlar var^:moderasyoooooooonnnnn! :) ^
 4. severek okuduğum listeler oluşturuyor. ufuk açıyor.

  ileride daha da gelişecek, daha geniş, detaylı ve ilgi çekici bir hal alacak bölüm aynı zamanda.
  one
 5. sitenin açık ara en keyifli bölümü. özellikle beğenilmeyenler.
 6. daha da geliştirilebilir bölümdür.umarım geliştirirler.
 7. aynı yarışmanın rekor videosu yorumuyla dünün en beğenilenlerine girip, sempatik yarışmacı videosu yorumuyla dünün en beğenilmeyenlerine girmeyi başardığım istatistik :) anlaşılan ya baymış insanları ya da organik kimyadan çok çekmişler :) zülfiyare dokunan yorumları editlemek başlığına emsal oluşturmamak için buraya yazayım, biraz istek parça gibiydi o video ;)
 8. istatistikler kısmını çalışır hale getirdik. bir de yılın en beğenilenleri kısmında yılda bir kere günceleme yaparak yılın en beğenilenleri yerine artık haftada bir güncellenerek son bir yılın en beğenilenleri olarak dinamik şekilde gösterilmiş olacak. şu an için baya bi okuyacak şey çıktı.
  abi
 9. iki gündür ard arda onlarca mail geliyor, "bir yorumunuz youreads istatistiklerine girdi." istitistikleri açıyorsun, bir şey yok. demek ki bu çalışma münasebeti ileymiş. ancak hangi yorum, hangi istatistiğe girdi bunu da söylese mesela, ne güzel olur.
 10. bir kaç gündür youreads'in fişi çekilmişti. demek bundanmış.

  yılın en beğenilmeyenlerine girmişim.

  edit: mesaj problemi de çözülmüş.