youreads moderasyonu - youreads 1. önce hevesli bir yazar gelip yeni bir başlık açıyor, ilk yorumu giriyor ve olaylar gelişiyor:
  * başlığı gören "abi" kanalını değiştiriyor,
  *sonra "kozmonot" başlığın fazlaca uzun olduğunu düşünüp kısaltıyor,
  *sonra "abi" değişen başlığın daha önceden açılan başka bir başlığa benzediğini düşünüp yorumu oraya taşıyor.

  sonuçta sizin fok balıklarıyla ilgili yorumunuz abd'nin tarım dışı istihdam verisi başlığına taşınmış oluyor.

  peki sonra ne mi oluyor? hevesli bir yazar gelip yeni bir başlık açıyor...
 2. youreads yazarlarına, dilerlerse de moderasyona açık çağrımdır:

  @seguriti adlı yazarın bugün olup bitenlerle ilgili yazdığı yorum yukarıdadır, bilmeyenler açıp okuyabilir. durumu özetlemiş.

  genel olarak durum şudur ki, dışarıda vasatın vesayetinden kaçmak, bir iki yorum okuyup öğrenmek için bu sayfayı açan, elden geldiğince de bir şeyler katmak için yazan çok sayıdaki yazardan biriyim. ama gelin görün ki nick altı savaşı adı altında yinelenen kereler buranın çıtasını düşürmekte bir beis görmeyenlere karşı herhangi bir yaptırım uygulanmamakta. kendi aralarında çözmeleri gereken şeyleri önce buraya taşıyıp sonra da yazdıklarını silerek sözüm ona temizlediklerini düşünenler üç maymunu oynayan moderasyon tarafından besleniyor, bunu da bir karakter haline getiriyorlar. geriye kalanlara da iki yorum okuyabilmek için sol tarafı eşelemek, iki yorum girebilmek için pisliğin temizlenmesini beklemek düşüyor.

  youreads'in içerik bakımından önemli bir potansiyeli olduğunu düşünenlerdenim. iki üç kişi can sıktı diye ne giderim, ne küserim.

  benim gibi düşünen arkadaşlar var ise açık çağrımdır: bugün bona dea ve auroraa, yarın belki başkaları...bu tavırlarını yineledikleri halde "lale" olarak yaptırıma uğramayacaklar ise gelin tüm yorumlarımızı yedekleyip biz de başlayalım adı trollük mü her ne ise...güzel günler gelince tekrar yükleriz yorumlarımızı.

  iki sorum var moderasyona:

  1- bu tavrı birden fazla kez gösterenlere karşı üç maymunu mu oynayacaksınız, yaptırım mı uygulayacaksınız?

  2- yazarların yineleyerek sordukları sitenin işleyişi ya da teknik sorunlarla ilgili düzenli bilgilendirme yapacak bir ekip / bir halkla ilişkiler sorumlusu belirlemeyi düşünüyor musunuz?

  benim kendim için belirlediğim bekleme sürem 24 saat.
  hepimize kolay gelsin.

  ekleme: birinci soruya ilişkin yaptırım uygulamayı, ikinci soruya ilişkin de sanırım süreç içinde hem yazılım hem de genel işleyiş olarak değişikliğe gideceklerini anladım. kimsenin şahsı ile bir problemim, özel hayatına dair bir merakım, moderasyonun da keza kişiler olarak kim olduğuna dair bir endişem ya da olumlamam yoktur. olamaz da.
  mesut
 3. sevgili arkadaşlar, dedikodu üretim merkezine cevap veriyorum tamam ama bir yerde durmamız gerekiyor. çünkü sıkıldım muhabbetten sarmıyor.

  moderasyona henüz kimse dahil olmadı. dünkü sikayetler üzerine zamanında kendi eklediğim modları gözden geçirdim. siteye uğramayan ya da gidik olan arkadaşlarda yetki bulunması gereksizdi aldım. siteye uğrayıp işlem yapmayan shaman ve ceybey için de bi konuşup görüşmek üzere yetki azaltımı yaptım. bunlar benim sorumluluk alanımdaki işlemler. yeni gelecek modlar, bu yıl en çok mod işlemini ruhsuzkozmonot yaptığı için onunla görüşecekti. değişen bir şey yok, işi anlatacak olan da takip edecek olan da kendisi ben yetki veremem bu koşullarda.

  ayrıca verguzbay ve birkaç arkadaşın önerisi ile müzik ve video kanallarında moderator ihtiyacını konuştuk ve bu kanallarda en çok paylaşımda bulunan, en çok ilgilenen arkadaşlara teklif yapmaya karar verdik. daha önce siteyi sabote ettiği için yasaklanan, facebook instagram hesaplarını alıp iyi yönetemeyen ve ilgili kanallarda paylaşımı çok az olan ve ekiple uyum içinde olacağı şüpheli olan birine yetki vermeyi uygun bulmadık. had safhada olan moderasyon sorunu nedir hala anlamadım. birini mod yapmadık, sabote edeni markaja aldık, birinin kural ihlali olan yorumunu sildik bunun adı yönetim sıkıntısı oldu galiba. toplasan 3 ya da 5 mod hatası çıkar bu sitede onlar da süreklilik arz etmiyor ve hata kabul edilip tekrarlanmıyor.
  abi
 4. hayallerde rafları düzenlemek, dükkanın sağına soluna tütsü yakmak, estetik kurgularıyla, aydınlatma tercihleriyle huzur vermek isteyen gönüllü ekiptir. ne yazık ki paspas çekmek zorunda bırakılıyorlar.
  abi
 5. biraz şans vermek lazım. özellikle " her girilen entry başlıkla direkt ilgili olacak" meselesine çok takılıyorlar. rihanna başlığında limonlu kek tarifi veren yok ki. senden önce on sayfa yazılmışsa elbette arada yazılanlara da değineceksin. o zaman kimsenin yazdığını okumayalım. başlığa bakıp basalım fikrimizi çıkalım. bakınınız, bunlar yanlış.

  edit: şimdi o küçük kafan ne anladı da eksiledin bunu?
 6. "yapılması istenen projeler" ve "tavsiyeler" başlıkları tek başına eksik kalacağından, tümünü -daha önce açılıp öylece kalmış- bu başlıkta birleştirmeyi uygun görüyorum. moderasyon ekiplerinde çokça yer aldım, pek çoğunu da bizzat kendim yönettim. eksikleri bildiğimden dolayı, gidermek adına tecrübelerimi paylaşacağım.

  birikim, gerek bireysel gerek bütün olarak malzememiz. bunu yoğurup şekil veriyoruz. bir kitle beyni değil ama, bireyselliğin lokalleştiği özerk bir alan oluşturmak, nihai amaca hizmet edecektir diye düşünüyorum. bunun yolu da "iletişim"den geçiyor. algı kapılarını kapatmış ve monarşik biçimde tek taraflı buyurgan bir anlayışla sözlük/site/devlet yöneten kurumların, çatısı altındakilere mutluluk vermediğini hepimiz biliyoruz. tek yönlü istismar ve sömürü, bir düzen parçası değil.

  buranın daha ileriye gitmesi için de, ne askeri disipline ne de yüz göz olmaya gerek kalmaksızın, karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde, alınması gereken yolda herkesin sesinin duyulduğuna, emeğinin, zamanının ve fırsat maliyetlerinin korunarak, kayıpsız biçimde ve üzerine bilgi ganimeti ve moral/motivasyon yığılacağından emin olarak büyümenin sağlıklı sonuç vereceğini düşünüyorum.

  şundan eminim ki, yetkilendirilenlerin yetkilendirenlerden yetkin olmadığı her sistem çökmeye mahkumdur. içine girdiğiniz oluşumda karar alan mercilere saygı duymak istersiniz. eğer karşınızda kibir, cahiliye, hepsinden önemlisi emek sömürüsü ile size karşı saygıdan nasiplenmemiş bir duruş var ise, hevesinizi yavaş yavaş yitirir ve alternatifler aramaya başlarsınız. hemen söyleyeyim, türkiye için bu bağlamda çok fazla alternatif yok. dünya gözünde cahiliye topraklarında yaşadığımızı düşünüyorum. içindeki bilinçli azınlık olarak kendimize sığınacak, ruhumuzun gıdasını sağlayacak çatılar oluşturmak yine bizim elimizde. az kişiyiz. buna emin olun. genel olarak zaten kötü bir zamanda yaşıyoruz, az emeğe çok reklam ile tüketim kültürünün insanları güttüğü bir çağda ayakta ve uyanık kalmak zaten yeterince zor. yılmadan çabalamak da öyle.

  bu bağlamda, işbu platform içinde kısa vadeli doyumlar peşinde koşmadan, ileriyi düşünerek, kilometre taşlarının altına hep beraber el atar isek, güzel yerlere varılabileceğine inanıyorum. iletişim demiştim; yetki sahibi olun, olmayın, hepimiz arasında çift taraflı ve saygı çerçevesinde sağlanmasının site ömrü için genel şart olduğunun altını çizeyim. iş bölümünden tutun, en ufak sorunun çözümüne değin, biriktirmeden, kimsenin sırtına yığmadan, duvara konuşmadan, en önemlisi saygıyı isteyerek değil hak ederek aldığımız bir komün, bence alınan yol boyunca hepimizi tatmin edecek ve güzel bir tecrübenin ev sahipliğini yapacaktır.

  "beni sevmek zorunda değilsin, ama bana saygı duymak zorundasın" diyordu brando, "kıyamet"te. saygı, insan ilişkilerinin temel taşı. o bitince sevgi de bitiyor, evlilikler çöküyor, hükümetler yıkılıyor, kafalar kaybediliyor. bunun hem üyeler arasında, hem moderasyon içinde, hem de üye-moderatör ilişkileri boyunca korunacağı ölçülü bir diyalog yürütülür ise, site de alır yürür diye düşünüyorum. olasılık minvalinde değil, "düşünüyorum"ları kesinlik içeren fakat yumuşatılmaya çalışılan bir kalemin ifadeleri olarak görünüz.

  [ek paragraf: moderasyon düzenlemek, sağlıklı hale getirmek ise, bunu hep beraber yapacağız; yetkili olun veya olmayın. benden ve bizden önce buraya emek veren arkadaşlardan bizden sonra geleceklere değin herkes bu toplama dahil. dışarıda müdahil olamadığımız hiyerarşik yapıya burada son verip mutlak eşitliği getirme şansımızı maalesef çokları nesil vb. saçmalıkları ile "gördüğünü yansıtmak" suretiyle yok ettiler. esas olan ben veya siz değil, bilgi ve bunun güzelliklerini paylaşmak. insanları yahut birbirimiz sevmek zorunda da değiliz. sanatı, doğayı, tanrının ve insanın yarattıklarını seviyoruz ve bunları paylaşıyoruz. bu da yeterli bir algı bence.]

  işbu başlık da karşılıklı beklentilerin yapıcı üsluplarla, verimli şekilde paylaşılacağı bir havuza dönüşebilir. dönüşmezse raf ömrü içinde kendi kendini imha edecektir. serin yerde muhafaza ediniz ve soğuk içiniz. rusya'dan sevgilerle...

  m.
 7. "isteyen istediğini yazsın"dan ziyade kürasyona yakınsayan bir moderasyon yaklaşımına sahipler. bu yaklaşıma pek çok insan uyuz olur, ama bir yandan da youreads hızla kendi kimliğine kavuşur. bu sitenin bütün interneti içermek zorunda olmadığını unutmazlar ve böyle devam ederler umarım.
 8. kolektif oluşumlarda (eğer kolektif kalacaksa) patron/sahip hayalleri değil, ancak imece hayallerin oluşabileceğinin bilincine henüz varamamış moderasyon
 9. youreads moderasyonu gezi ruhundaki girimi hakaret nedeniyle silmiş. hakarette " göt kılı" yazdığım içinmiş. bak sen. ulan adamlar kendileri ağızlarıyla söylüyor biz göt kılıyız diye. ben olanı yazdım diye hakaret etmiş sayıldım. ayrıca bunu yazdığım kişi özelden arayan onca küfür etti. sözlük yönetimi şimdi bu kişiye yaptırımı ne olcak merak ediyorum.

  youreads kardeş böyle yaparak bizleri sözlükten sogutuyorsunuz. umarım bu son olur. yoksa yazdıklarımda silip gidicem.
 10. açıkçası silinmesi de başka insanların özgürlüğünü kısıtlamak olacaktır (evet biz rahatsız olmuyoruz).

  küfür içeren yorumları göster/gösterme gibi bir seçenek çok daha demokratik olabilir.