youreads reklamları - youreads 1. reklam alınması gayet normal bir durum. adblock kullandığım için başlığı görene kadar fark etmedim ben. zaten göze batan bir yere de koyulmamış. ama burada mesele farklı. bu sitenin günlük tekil kullanıcısı ne kadar ? yüz vardır diye düşünüyorum ben. siz bu insanları uzun süredir belirli bir rutine alıştırdınız , reklamsız ve temiz bir internet sitesi. eğer ki siz bu rutini bir anda bozuyorsanız açıklama yapmak zorundasınız. yani kalkıp " x youreads rado yayını , y youreads radyo yayını " diye başlık açıyorsunuz ve bu size gerekli geliyorsa , siteye reklam aldığınızın duyurusunu da yapmak zorundasınız. iki cümle ile çok basit şekilde açıklanabilir bir durum bu , elbette ki muhalif sesler olacaktı , buna da yönetime yakışan şekilde cevaplar verilirdi.

  yanlış yapıyorsunuz arkadaşlar , " maliyeti sen ödeyeceksen reklam almayalım " , " dikta ediyorsunuz şimdi beğenmiyorsunuz " tadında yorumlar girmemeli yönetici ekibi. bu vizyonsuzluktur. sanırım youreads'in ilk açılışında da bir yönetici " ben bilmem kaç lira para harcadım bu siteye " demiş. ben o dönemde yoktum , yazanların yalancısıyım. bu şekilde youreads gibi bir sitenin kitlesine hakaret etmiş olursunuz. incisözlük gibi bir oluşum bile bu şekilde yöneticilik yapmıyor artık.

  benim görmek istediğim yönetim kendinden emin olmalı. " arkadaşlar sitenin masraflarını kişisel olarak karşılayamıyoruz , bu yüzden bizlere yardımcı olabilmesi için sağ alt köşeye küçük bir reklam aldık " bu kadar , bitti. gerekirse bağış bile yaparım ben , youreads'i seviyorum. her gün düzenli olarak girer bakarım , az yazarım , çok okurum. bu kadar basit konularda bu şekilde uyuşmazlıkları engelleyebilmeniz lazım sizlerin.

  ne diyorduk ? vizyon. hazır yazmaya başlamışken youreads fm konusuna da değinmek istiyorum. tam anlamıyla olmamış arkadaşlar. youreads fm duyurusunu gördüğüm aman çok sevinmiş ve heyecanlanmıştım. düzenli programların olacağı , edebiyat tartışma programlarının olacağı , kültürel bir yayın beklemiştim. şu an ki hali ile tamamen sosyalleşme platformu. ara ara girip bakıyorum , demirbaş dört beş kişi chat bölümünde sürekli muhabbet halinde , arka planda her türden müzik. bir an pink floyd çalırken , bir an türküye dönüyor filan.

  eğer ki siz slogan olarak " interaktif kültür radyosu " derseniz ben bunu sizin misyonunuz olarak kabul ederim ve beklentiye girerim. 2016 senesinde bomba filmler geliyor , bir gün belirleyin bununla ilgili yayın yapın , filmleri tanıtın. kitap incelemeleri yapın. popüler bir kitabı tartışın. üye davet edin o katılsın. ama bu şekilde kral fm den bir farkı yok. ilk yayında sesiniz titresin , utanın. sadece 5 kişi dinlesin. emin olun ikinci ve üçüncü yayın çok daha iyi olacaksınız.

  adını vermek istemediğim bir site bunu çok güzel yapıyor mesela , reklam olarak algınlanmasın. en fazla 30 dinleyiciye ulaştılar ki mükemmel yayınlar yapıyorlar. haftada 2 saat civarı bir süre. kitap önerileri , edebi tartışmalar. işimi yaparken bir yandan arka planda dinliyorum.

  vizyon büyüsün canlarım. sevilen bir internet sitesisiniz. cidden kaliteli insanalar var aranızda buraya emek veren , düşünüp taşınıp yazan. bu tarz ufak konuların büyümesine müsade etmeyin. üslubunuz düzgün , tutumunuz objektif , yaptıklarınız profesyonel olsun. yazarları soğuttuğunuz zaman ne kalıyor youreads'ten geriye ?
 2. bir siteyi ayakta tutabilmek için neler gerekir az buçuk bildiğimden canımı sıkmayan reklamlardır. lakin reklamı görünce tepki verilmesi de iyidir, refleksif olarak bu tepkiler de bu site için insanların neler hayal ettiğine dair bir ipucudur en azından... site hepimizin diyorsanız bu tepkileri de çok biliyorsan gel sen yap diyerek karşılamak yerine durumu adam akıllı açıklayarak ( hatta reklam alma gibi adımlar atılacağını sebepleri ile önceden duyurarak ) anlatmak gerekir.

  ek : bu reklam şeysini abartırsanız
  mesut
 3. aslında yukarıda yazılıp çizilenlerin üzerine söylenecek pek fazla bir şey kalmamış gibi. ama yine de birkaç şey söylemek isterim ben de. meselenin yalnızca siteye reklam alıp almamaktan ibaret olmadığını, işin gerçekleştiriliş usulüne itiraz edildiğini arkadaşlar pek güzel ifade etmişler. kişisel olarak siteye reklam alınmamasından gayet hoşnuttum ancak giderlerin makul ölçülerde reklam alınarak karşılanması fikrine de kafadan karşı çıkacak değilim. her şeyin bir yolu yordamı vardır. çok eski değil daha birkaç ay önce yol yordam bilmemezlikten neler yaşadığımızı, sitenin ne hallere düştüğünü sanırım yeniden hatırlatmama gerek yoktur.

  bence herkes özellikle yönetim yazarların tepkilerine üzülüp, olumsuz tepki göstermek yerine yapıcı ve olumlu tepkilere sevinmeli. çünkü yazarlar youreads’i ciddiye alıyor, önemsiyor ve üzerine titriyorlar. bundan daha önemli ne olabilir ki? ne yaptığınızı umursamasak, yapılan hiçbir şeye tepki göstermesek, bence o zaman ortada ciddi bir sorun var demektir.
 4. youreads ya da başka herhangi bir oluşum reklam alabilir, bu tabii ki doğal hatta bazı durumlarda zaruridir de ama^:büyük harf^;
  "yönetim olarak site giderlerini karşılamak amaçlı koyulmuş reklamlardır. ticari amacı yoktur."
  yönetim derken? buraya "yönetenlerin" ve "yönetilenlerin" olduğu bir yer olarak mı bakılıyor ? sayın cipres limon'un dikkat çekmesine kadar hiçbir şey söylenmemiş olması, bir kullanıcı olarak yok sayılmış olmak çok kırıcı. ( sonradan "..bu site hepimizin.." yazmışsınız ancak samimi bulamadım, klavyeden^:ağızdan^ ilk çıkanlar gerçek düşüncelere daha yakındır diye düşünürüm )
  "aylık site masraflarını sen karşılayacak isen memnuniyetle reklamsız bir yayın politikası izleyebiliriz.."^:yourserlerin orta kaça gittikleri^ yazmak yerine mesela iş bu noktaya gelmeden duyuru sayfasına " değerli yazarlar; sitemiz....yeni projeler...artan server giderleri....bu sebeplerle siz değerli yazarların da görüşünü alarak reklam almayı uygun gördük. eğer reklam almak istemiyor isek senelik ....tl toplamamız gerekiyor. hepinize saygı ile duyuruz" dense, sizce buraya daha çok yakışmaz mıydı?
  şahsım adına reklam alınması beni rahatsız etmedi, ancak uslup rahatsız etti. saygılarımla
  "
  ben
 5. bu site para kazanma amacıyla yaratılmadı. youreads başlığında ya da duyurularda bugüne kadar defalarca yazdığım bambaşka dertlerimiz var. bunu bilen ve sözlerimdeki samimiyete inanan çok insan olduğunu biliyorum. aslında bir kısmına da ulaştığımızı söyleyebilirim. güzel bir kitle, güzel paylaşımlar, kaliteli bir içerik. bu süreçte harcanan zaman, stres, uğraş ya da paranın bir önemi yok. kimse zorlamadı. biz keyif aldığımiz şey için uğraştık. durumdan da hayli memnunuz. ama burada samimi olacağım. bunu da bilenler var. bizler bambaşka meslekleri olan insanlarız. ben mesela yakın zamanda iş değiştirdim. eskisinden çok daha yoğunum. bir süredir sitede kullanıcı olarak pek aktif olamamam bundan. hayattaki tek derdim, derdimiz youreads değil. gerçekçi bakış açısıyla öylesi saçma olurdu zaten. bunu youreads bize para kazandırsın amacıyla söylemiyorum. ama zamanla kendi kanatlarıyla uçabilmesinden çok memnun olurum. hatta youreads kimliğinden ayrılmadan daha fazla gelir etse hayır demem. bu amacımızda bir sapma anlamına gelmez bana göre. başka onca işimiz varken böyle bir platform yaratabildiysek, iş ya da maddi kaygılarımız olmadan neler yapabiliriz tahmin edebiliyorum. çünkü sürekli yazıp çizip planlıyoruz, hayal kuruyoruz. youreads'in hayalini kurduğumız gibi.

  ne yazık ki bunlar halen birer ütopya. reklam konusu şu an için hakikaten bir deneme. hem görsel olarak sitenin formuna etkilerini, hem de muhtemel kendi kendine finansman kabiliyetini ölçmek istedik. kaldı ki şu hali çok hoşuma gitmiyor aslında. söyleyenler olmuş insanların tepkisinden memnun olmamız gerektiğini. aslında ben oldum. hatta daha fazla eleştirilmesini umardım. mesela reklamın içeriği. neden kitap ya da yayınevi reklamı olmadığı sorgulanmamış. belki de cevabı bilindiği içindir. şu an o güçte değiliz:) ama yeri gelmişken söyleyeyim. reklam konusunda nihai hedef bu. sitenin içeriğiyla bağdaşacak, sadece reklam verene değil kullanıcılara da fayda sağlayacak türden ve yine rahatsız etmeyecek boyutta reklamlar almalıyız. yakın zamanda değil belki ama yine gerçekçi olmak gerekiyor ki ihtiyacımız var tüm youreads olarak. saygılar.
  one
 6. yukarıda üslup yanlışlıkları değişik youserlar tarafından dile getirilmiş. ben de computerguy youserının üslubundan rahatsız olanlardanım. bu konuyla ilgili de bir öneri getirmek istiyorum. yöneticilerin nasıl seçildiğini bilmiyorum ama seçilmiş olan yöneticilerden kötü üslup kullananların ve buna rağmen hatasını kabul etmeyenlerin yöneticiliklerinin devam ettirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. iyi yazarları kaybetmektense kötü yöneticilerin değiştirilmesi youreads için daha iyi olacaktır.
 7. ben youreads'e üzüm yemeye değil bir bağcı olarak üzüm üretmeye geldim; bunu baştan söyleyeyim. youreads, içinde düşünce üreten, paylaşım yapan youserlarındır. yani hepimizindir. yönetim bir karar almış, uygulamış. bunun youserlar tarafından sorgulanmasının neresi yanlış? eleştirileri doğru bulursun, yanlış bulursun. bu kadar sert, manipülatif bir cevap yazmana ne gerek var?

  deniliyor ki: "site çalışanlarının beynine kitle tarafından aşılanmış olan fikirler tekrardan kitle tarafından sorgulanmak istenmektedir. bunun adı dikta aşkıdır. " bu nasıl çirkin bir açıklamadır. buradaki kitleden kasıt bizler değil miyiz? bu fikirleri size biz aşılıyorsak uygulamasını tekrar bizim sorgulamamızdan daha doğal ne olabilir ki? bu uygulamaları sorgulayanları, iktidarın sırtını sıvazlayan faşistler olarak görmek neyin korkusudur?

  duyurular, açıklamalar demokratikliğinden şüphe edilen toplumlarda yapılırmış. demokratikliğinden şüphe duyulmayan toplum olabilir mi? demokratiklik zaten her zaman şüphelenilmesi gereken bir kavramdır. her zaman sorgulayarak, eleştirilerek diri tutulmaya çalışılmalıdır. bu eleştirilerin önü kapatılmamalıdır.

  en baştan beri yaptığımız üslup tartışmalarına da tek bir cevap verilmemiştir. bu sorunları muğlaklaştırmayalım. konudan uzak şekilde sert cevaplarla da kapatmaya çalışılmamalıdır.
  edit: imla
 8. bu tür durumlarda aklıma hep kingdom of heaven^:kingdom of heaven - ridley scott^dan bir replik geliyor:
  ''it was not that they had no right to take you. it was the way they asked.''
 9. açıkçası ilk olarak ne zaman reklam alınacağını merak ediyordum. helal olsun diyorum . bakmayın kapitalizme yenik düşme hikayelerine siz gençler. emek harcanan her iş kutsaldır ve karşılığını almalıdır. güzel paralar kazanıp güzelce harcayın .

  not : adblock kuran kaldırsın ve blog sitesi açıp kendi yazıp kendi oynasın ...

  edit : şahsen, çıkan her reklama tıklıyorum . neden ? çünkü fikirlerini projelerini hayata geçiren ve bunun için emek harcayan gençlere destek olmak lazım .. bir de tıklamayı seviyorum ulen var mı :)

  edit2 : selam versen karşılık vermek için harcayacağı nefesin maliyetini düşünüp karşılık vermekten vazgeçen tipler kalkmış ımı riklim ilmiycikti iyle inlişmiştik diye konuşuyor ya . sabah sekiz akşam altı emeğinizi bedava satacağınız bir işe girin diye beddua ediyorum onlara :) ama o zaman en hızlı sosyalist kesilirler emeğimizin karşılığını alamıyoruz diye :)
  ee
 10. ekşi sözlük reklamları gibi itici olmayan kibar reklamdır