youreads yapılacaklar listesi - youreads

 1. youreads'in türkçe içerik anlamında önemli bir açığı kapattığını düşünüyorum. özellikle edebiyat, sinema ve müzik kanallarındaki yorumları oldukça önemsiyor ve öğretici buluyorum. geride kalan 1 yılın ardından birçok yeni fikir, bilgi ve karakter ile faydalı etkileşime geçtim. müteşekkirim.

  kullanıcı olarak, yüklendiği misyon kapsamında youreads'i ileri taşıyacağını düşündüğüm bir takım önerilerimi daha önce youreads hakkında tespitler başlığında belirtmiştim. tekrarlayayım:

  - sitenin en büyük teknik sıkıntısı gece modu'nun zaman aşımına uğraması.

  - teknik kazanımı nedir, hiç fikrim yok. ancak onaylı üyelik / çaylaklık sistemini gerekli görmüyorum. dileyen dilediğini yazsın, dileyen dilediğiyle dilediği etkileşime geçsin. art niyetli olduğu aşikar girişimler bir şekilde süzgeçten geçiyor zaten.

  - aynı şekilde karma sistemi de son derece gereksiz. kullanıcıyı sınıflandırarak geliştirilecek bir çeşit ödül/ceza sistemini bahsi geçen haliyle masumane gözükse de faşizan buluyorum.

  - youreads'in, sözlük formatı kazanımları baki kalmak kaydıyla, katalog formatına doğru biraz daha kayması gerekir. yani bir eser ile ilgili başlık açıldığında, örneğin film kanalını ele alacak olursak; yapım yılı, yönetmen, oyuncular, vs... gibi temel bilgiler, başlıkta standart filtrelenebilir veri olarak bulunmalı. sadece kitap kanalında yazar ismini standart olarak girebiliyoruz.

  - ana kanalların altında tür kategorileri olabilir. örneğin ağın içerisinden bilim kurgu filmlerin veya polisiye romanların tümünü ayrıştırabilmeliyiz. şu an, benzer eserlere ulaşabilmek için ardı ardına çok fazla işlem yapmak gerekiyor. bu yöntem ile aradığın nitelikte veriye ulaşabilmenin de garantisi yok.

  - öneri modülleri kesinlikle geliştirilmeli. şu haliyle imdb top 20 den pek bir farkı yok. sadece sağ frame boş kalmasın diye yapılmış gibi. siteye üye olduğumdan beri aynı filmler/kitaplar dönüyor. yazar izlediği filmlerle karşılaşmamalı en azından. bir adım sonrasında ise aynı eseri izleyen/favorileyen diğer yazarların izlediği/favorilediği eserler listelenebilmeli.

  - takip ettiğin/favorilediğin başlıklarda senden başka kimler benzer işlemler yaptı, badilerin nerede ne yaptı görebilmeliyiz.

  - izleyen/favoriliyen üyeleri görebilmeliyiz. hiç yoktan başlıkta sayısına ulaşabilmeliyiz.

  - oylamaya katılanların demografik verilerine ulaşabilmeliyiz.
 2. bu listede özellikle youreads üyelerinden tavsiyeler başlığından derlenen öneriler, sonrasında bir vesile youreads ekibine iletilen öneriler ve sitenin gidişatına uygun bir takım yapılması umut edilen geliştirmeler yer alıyor. hepsini yapabilir miyiz bilmiyorum ama en azından ne yapacağımızı biliyor olmamız gerek diye düşünüyorum.

  bunları ankete açmak uzun vadede iş kolaylaştırır düşüncesindeyiz. vakit buldukça oylayabilirseniz makbule geçer. computerguy'a önceliklendirme konusunda yardımcı olacaktır. gerekli ya da faydalı gördüklerinizi tiklemeniz gerekiyor, hepsini tiklemek de uygun bir davranış bana göre.

  bu listenin oluşum sürecine katkıda bulunan öneri veren herkese teşekkürler.

  (bkz: youreads öneri/istek github reposu)

  http://strawpoll.me/6943947
  http://strawpoll.me/6943966
  abi
 3. yeni başlık açılmadan önce önizleme özelliğinin olması iyi olabilir.
 4. google chromede olan (diğer tarayıcılarda var mı bilmiyorum) masaüstü bildirim özelliğinin gelmesi burayı daha çok sevmeme sebebiyet verebilir :')

  ayrıca like/dislike sayılarının gözükmesinden de yanayım. yazılanların mahiyetini yorumlamamızda iyi olacaktır
 5. şiir,sinema ,satranç vs gibi gruplar var.bu gruplar içi iletişimi kolaylaştıracak,zenginleştirecek ve aynı zamanda buraya eklenecek entryleri kolaylaştıracak zenginleştirecek ve sinema şiir vs diğer şeyler için birikimhafıza sağlayacak bir alt platform çok yararlı olur diye düşünüyorum-slogana hitaben-(interaktif kültür ağı) tam yerini bulmuş olur.şuan için bu ihtiyaç whatsup üzerinden gideriliyor.
 6. en'ler yorumlarını okuma kolaylığı.

  yani önceki/sonraki şeklinde bir sistem getirilebilir bu sayede geri git sonrakini oku hamallığını yapmamış oluruz. en azından telefondan girenler için konuşuyorum.
  pan
 7. ekşi duyuru gibi bir oluşum yapılması da bence gayet güzel olur.
 8. istatistik bölümünün üye girişi yapılmadan açılabilmesi.