1. (başlığı açmak gerekirse: her yazar'ın en sevdiği kitabı yazmasıyla oluşacak liste. "kitaplar" kafa karıştırabilir diye belirttim. sebeplerini de seve seve ekleyebilirsiniz.)

  küçük vampir ve büyük aşk - angela sommer bodenburg

  küçüklük kitabımdır. "okurken başka diyarlara götüren kitap" tanımına benim için tam anlamıyla uyan tek kitaptır. evde eski basımını bulup okumuştum zamanında, hala o sayfaları çevirirken saman kağıdın çıkardığı sesi, karakalem çizimlerini hatırlamakla beraber, anna'nın mezarının (evi) nin küf kokusunu alabildiğimi hissederdim.

  (yakın zamanda kitaba başlık açacağım)
 2. iskambil kağıtlarının esrarı - jostein gaarder

  yanlış hatırlamıyorsam iki ya da üç yıl önce internet üzerinden kitaplardaki indirimlere bakıyordum. indirimli kitaplar arasında iskambil kağıtlarının esrarı'da vardı fakat babam internet üzerinden alışverişe karşı olduğu için ve kapıda ödeme yapmaya da o dönemde imkan olmadığı için alamamıştım. sonra sağolsun ananem para vermişti de hemen pan kitabevine gidip alıvermiştim.
  iskambil kağıtlarına olan ilgimden dolayı bu kitabı almayı çok istiyordum. alınca da çok sevinmiştim çünkü bir şeye, diğer şeylere kıyasla ulaşmak daha zor oluyorsa o zaman daha da bir bağrına basıyor insan o şeyi.
  ayrıca kitabı okuduktan sonra da felsefe olan ilgim başladı, bu günlere geldi.
 3. (bkz: zapiski iz podpolya - fyodor mihailoviç dostoyevski)
  hayatımın en kötü zamanlarında herkesten, her şeyden tiksindiğim vakitlerde okudum bu kitabı. dış dünyaya olan düşmanlığımı temellendiren bu kitap aynı zamanda bu sorunu aşmama da yardımcı oldu. bundan daha iyisi benim için olmayacaktır.
 4. isterdim ki çoğu kişinin yazacağı gibi az bilinen, değişik kitapları yazayım buraya. lakin işim kitapçılık olmasına rağmen çok kitap okuyan birisi değilim. çok kitap okumasam da okuduğum iki kitap çok etkiledi.

  (bkz: yabancı)
  (bkz: 1984)

  popüler kitaplar evet. belki de popüler olan seksli kadın romanlarının aksine başarılı oldukları için popüler olmuşlardır. böyle popülerliğin gözünü seveyim.
  zgrkk
 5. küçük prens - antoine de saint-exupéry
  satranç - stefan zweig
  çavdar tarlasında çocuklar - j.d. salinger
  emg
 6. gül'ün adı umberto eco
  kusursuz kadınlar barbara pym
  1984 george orwell
  narlar evi oscar wilde
  sırça köşk masalları sabahattin ali
  chef mustafa kutlu