youreads yazarlarının hayat felsefeleri - youreads 1. gfy
 2. eğer insansan uzaktan her şey daha iyi, özellikle de miyopsan ve gözlük kullanmıyorsan...(miyopum)
 3. para kazanmak için yaşama, yaşamak için para kazan.
 4. hayat üzerine felsefe yapılabilecek derinlikte bir şey değil.görünürde herşey basit ama yaşarken zor.bütün çözümsüzlükler tek bir çözüm yolu bile getirmiyor.sorunlarla mücadele edemeyecek bir noktada kontrolün sizde değil, bir gücün elinde olduğunu hissetmek ağır.değiştiremediğim çok şey var.ben hangi kalıba sokup da bu karmaşadan bir düzen çıkarabilirim bu yaşıma kadar bulamadım.şöyle beylik bir laf çok portatif güzel olur ama öteye geçemez.yaşamanın bir yolu yordamı yok.size bir yol veriliyor, o yolun içindeki yolları siz kendiniz çıkarıyorsunuz ama o güzergah dahilinde.

  batı temelli reklamcılıktan amerikan sinemasına kadar tvde yıllarca bize ideal yaşamlardan kesitler sunuldu.herkes güler yüzlü, makuldu.güzel işlerimiz, güzel ilişkilerimiz anlatıldı bizim olmayan.onlara sahip olmaya çalışıyoruz. bu hayal dünyasında dünya dertleri kişisel ve toplumsal çıkmazlar gösterilmedi.ben yaşamın kullanma kılavuzunu çok aradım.ama şuan bay kaybedenim.tonlarca sorunumu o muhteşem kitaplarda veya başkalarının deneyim kılcallarının arasında bulamadım.kısaca çektiğiniz acı ve yaşadığınız zorluklar arasında kendini kandırmak özeti.belki biraz böyle belki değil.ben onu da yapamam.biri biliyorsa bana da göstersin.
 5. eşeki sağlam kazığa bağla, sonra allaha emanet et.
 6. müzik, film, kişi, tarih, siyaset, spor farketmez. bir konu hakkında karar veremiyor musun?

  ekşi sözlük’e gir ve o konu hakkındaki başlığı oku. genel kanı neyse tersi doğrudur.
 7. hayatımdan en vasıfsız, yeteneksiz, duygusuz, vicdansız, beyinsiz, sahtekar, ikiyüzlü, karaktersiz, boş beleş, sinsi insanları çıkarmak. nihayetinde en önemli kısım olan kabullenebilme durumunda, saçma sapan insanları yücelttiğim için, öyle kötü karakterleri hayatıma soktuğum için, onlara inandığım ve güvendiğim için, onlar gibi kötü alışkanlıklar edindiğim ve onların hayatımı mahvetmelerine, beni zevk alarak defalarca üzmelerine izin verdiğim için, hem de sevgi, iyilik nedir bilmez empati yoksunu değmeyecek kişilerle zaman kaybettiğim için kendimi affedebilmek. en önemli kısım tüm bu travmalara izin verdiğim kendimi affetmek.

  zamanında zararı dokunmuş kişilere herhangi bir kötülük yapmadan ilahi adaletin tecellisini beklemek. hayatta ne edersen onu bulursun. en kötüsü de kalp kırmaktır. söz verdiğin ve ortada bıraktığın kişilerin çaresizce saptığı yollardan da sorumlusun. söylediğin yalanlardan, aldatmalardan, hayal kırıklıklarından, aşağılamalardan ve hayatta başarılı olacak işleri engellemekten de sorumlusun. sürekli eleştirdiğin, aşağıladığın kişi aslında ben değilim sensin. aldattığın, kandırdığın kişi de sen kendinsin. kişi ne yaşattıysa yaşamadan ölmez. konuştuğun, düşündüğün, söylediğin herşey aslında seninle, kendinle ilgili. ilahi adalete güvenim sonsuz. hala daha bu kötülüklere maruz kalmadığım için böylesi daha hayırlıymış. mutlu olmanın ve nefes alabilmenin ne demek olduğunu ve hayatın anlamını daha iyi anlıyorum. karşıma hep iyi olaylar ve kişiler çıkıyor artık. daha iyi ne olabilir?

  hayat felsefem işte tüm bu kötülüklerin ardındaki iyiyi görebilmek. herşeye rağmen sabırlı, doğru ve iyi insan olabilmek.
 8. şansın varsa hayat yaşanasıdır.
 9. "hayırlısı"
 10. gizeh