1. burada kullanmaya ben açıkcası çekiniyorum. sanki şeref tribününde oturur gibi, devlet erkanını karşılar gibi giriyorum ben youreads'e. yazılı bir kuralı olmamasına rağmen yazılı olmayan ve herkesçe bilinen kuralları var bence buranın. etmek istesen de edemiyorsun. hadi ettin diyelim "lan ayıp oldu mu acaba? neyse olmamıştır ya da burası ekşi inci değil olmuştur edit nerede edit??" diye dolaşıyorsun. insana küfür yazdığına vicdan yaşatıyor resmen youreads!
 2. bağcılarda gezerken yere çöp atmak,kadıköyde gezerken çöp atmaktan daha kolaydır.
  kısacası,temiz sokağa çöp atma metaforu ile ilişkilendirilebilir.
  kg
 3. bazı kelimeler vardır ki yerine ne koyarsan koy aynı etkiyi yaratmaz. bu kadar takılması gereken bir mesele olmadığını düşünüyorum. buranın tarzı daha farklı tabi. içinden yazmak gelse bile yazamıyorsun. ortamında kullanmak çok önemi
 4. küfür etmeden de yorum yapılabileceğini bize göstermişlerdir.

  yazarların bu örnek davranışından dolayı hepsine tek tek teşekkür ediyorum.

  aramızda ilk kim küfür ederse dalın! ben de arkanızdayım kardaşlarım.

  (bkz: vurun daha ölmedi)
 5. çok küfür eden biri değilim ancak sexsist ve cinsiyet içerikli küfürleri bırakma konusunda da uğraş sarf ediyorum(otosansür). alternatif küfür kalıpları arıyorum. bazen küfür gerekli oluyor. tabi bu ortamda neden niçin küfür edeyim çok güzel paylaşımlar ve keşifler yapmak varken.
  teşekkürler youreads.
 6. bence küfürbazdan çok, küfür etmeyi tercih etmeyen yazar vardır. bakın olay ne biliyor musunuz? kişi, bulunduğu ortamdan etkilenir. ortam ona şekil verir. mesela inci sözlük'e girin. yazar olun. yazmaya başlayın. kendinizi, tyler durden'ın evindeymiş gibi hissedersiniz. içinizdeki küfürü tercih eden kişilik ortaya çıkar. hiç küfür bilmiyorduysanız da orada öğrenmeye başlarsınız.

  sonra mesela ekşi sözlük var. aslında eskiden ayarı çok iyi koruyordu. ne inci sözlük gibi kendinizi kaosun, vandalizmin ortasında bulmuş gibi aykırı hissediyorsunuz, ne de lordlar kamarasında gazete okuyup, içki içer gibi. birkaç sene öncesine kadar, yazarlar hem esprili, hem yer yer küfürlü hem de kaliteli yazıyordu. küfürü hiç tercih etmeyen de vardı, küfürlü yazan, ama bunu yazısına güzelce yediren de.

  daha sonra ekşi sözlük siyasete fazla girdi. özellikle en büyük olay gezi eylemleriydi. ondan sonra ekşi sözlük siyasi foruma döndü. akplisi, chplisi, hdplisi, mhplisi derken herkes birbirine laf sokmaya başladı. "gerilim yükseldi." kilit terim gerilim. gerginlik. artık küfür kullanmayan adam bile o havaya girdi ne yazık ki ve siyasi rakibine, diğer partiliye ana avrat küfretmeye başladı. bugün geldiği hal ortada. sanki cephe savaşı veriliyor. bir gün bir kesime yarayacak, manipülatif, dezenformasyon içeren bir başlık açılıyor. hemen o kesimden insanlar gelip yazıyorlar, karşı tarafa küfürler ediyorlar. hemen sonra karşı taraf aynı taktikle gelip başlık açıyor, o tarafın insanları küfürlü yazıyor. kimse kimseyi dinlemiyor, okumuyor. küfürlü yazdığı için değil, karşı düşünceden diye insanlar birbirini engelliyor.

  youreads'te de küfürbaz yok demek yanlış olur. belki burada ve ekşi sözlük'te yazarlığı bulunan ama burada kitap, film hakkında konuşup, ekşi sözlük'e dönünce orada siyasi başlıklarda afedersiniz ana bacı bırakmayan yazarlar vardır. önemli olan ortam. o yüzden diyorum. eğer youreads güncel siyasetten uzak durmayı başarırsa, safi küfür barındıran yazıları çok az görürüz. eğer burası da o siyasete bulanırsa(sanki ülkede siyasete bulanmayan sanatçı,grup,mecra,kurum kalmış gibi), o zaman gerginlik artacak, ve küfürlü yazılar yazarlar görmeye başlayacağız.

  son olarak da şunu diyeyim. ekşi sözlük, türkiye'nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olduğu için bu kadar kargaşa, küfür, hakaret var. insanlar dışarıdan okuyanları etkilemeye çalışıyor. sanki o yazarlar sihirbaz da dışarıdan siteyi okuyan insanlar seyirciymiş gibi, onların "gösterilerini" seyrediyoruz. burada küfür olmamasının bir sebebi de şu anda az hit alıyor olması olabilir. belki güncel siyasete hiç girilmediği halde, site çok popüler olursa aynı küfürlü, bol küfürlü, anlamsız derecede bol küfürlü, hakaretli yazıları felsefe, bilim, eğitim, sanat başlıklarında göreceğiz.

  dipnot: bir sitenin siyasete bulaşmasından bahsederken sitenin yöneticisi, modundan falan bahsetmiyorum o da yanlış anlaşılmasın. sitedeki yazarların çoğunluğunun iradesine bağlı güncel olaylara girip girmemek.
 7. aman ali rıza bey ağzımızın tadı bozulmasın dedirten huzur verici başlık.
 8. işin aslı youreads2e geldikten sonra, bilmiyorum çok okumam ve çok yazmamdan mıdır, günlük hayatta da dilimdeki küfürler - küfür dediğim de anneye hakaret falan değil, argo ve kaba konuşma- azaldı. en fazla arada bir "lan" çıkıyor ağzımdan, onu bile oldukça azalttım.

  yeri geldiğinde edilir. bazı cümlelere de cuk oturuyor yani bunu inkar edemem. ama büyük ölçüde burda buna ihtiyaç duymuyorum.

  bunun gerçekleşmesini sağlayan youser arkadaşlarıma da teşekkürlerimi sunarım,
  bozulmaması dileğiyle..
 9. küfür etmenin gereksiz ve saçma olduğunu bilen youserları kapsayan hede.