1. Manifesto anlam olarak toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

  son dönemde yönetim ile yazarlar arasında yaşanan, kimsenin dile getirmeyip sürekli halının altına süpürdüğü, karşılıklı empati kurma yoksunluğunun da tetiklediği bir gerginlik mevcut.bu sol frameye de yansımış durumda.gidişat iyi değil.site her geçen gün kan kaybediyor. bu saatten sonra gidişata bi dur deme ve yapıcı olma adına isteklerimizi veya kurallarımızı bu başlık altına yazarak bir taslak oluşturup oylayabiliriz ya da ne bileyim başka yapıcı fikirleri harekete geçirebiliriz ve geçirmeliyiz. umarım sitenin iyiliğini isteme konusunda yalnız değilimdir.
  gamit
 2. duyuru:

  - arkadaşlar tartışmalı bir 6. maddemiz var. manifestoya katkı yapmak isteyen herkes lütfen fikirlerini belirtsin ve 6. madde için oy versin.

  - 1. ve 7. maddelerde bir düzenleme talebi geldi. ilgili düzenleme talebini buradan (bknz: link) okuyup şuradan link oy verirseniz çok müteşekkir oluruz.

  =============
  bir kaç girdide bahsedilince ilk taşı ben atayım diyerek yazdığım taslak manifestodur.

  bu manifestonun kolektif bir manifesto olabilmesi için manifesto, alışılmışın dışında olarak madde madde yazılmıştır ve herkesin maddeler hakkında fikrini belirtebilmesi için oylama konulmuştur. her türlü öneri dikkate alınarak manifestoya eklenecek, beğenilmeyen maddeler silinecek ve tüm youserların oluşturduğu kolektif, bir esere dönüşecektir.
  ====================================

  0) tüm yosuerlar manifestodaki kuralları çiğneyen youserları uyarmakla mükelleftir.

  1) youser bildiği ve diğer youserların bilmesi gerektiğini düşündüğü şeyleri paylaşmakla mükelleftir.

  2) youser, youreads yöneticisine yönetici olduğu için saygı duymaz. yönetici fikirleri için bir youser'ı susturmak istediği taktirde tüm youserlar, ne koşulda olursa olsun susturulan youserı korumak ve yöneticiyle savaşmakla mükelleftir.

  3) youreads'te yapılan değişiklikler tüm youserları ilgilendirir. youser beğenmediği değişikliğe karşı çıkmakla mükelleftir ve diğer youserlar farklı fikirde olsalar bile o youserı savunmakla mükelleftir.

  4) youser kişilerle değil fikirlerle tartışır. tüm youserlar için kişilerin değil fikirlerin önemi vardır. "daha önce şunu demiştin" demez, "düşüncen yanlış çünkü ..." der. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  5) youser insanları genellemez. "tipik galatasaraylı, sıradan bir akp'li" demez, eleştirisi varsa madde 4 e uygun olarak yapar. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  6) youser her ne olursa olsun küfür etmekten kaçınır. sporu sportif terimlerle, siyaseti siyasi üslupla eleştirir. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  7) youser sebebi ne olursa olsun bilerek yanlış bilgi vermez. yanlışlıkla yanlış bilgi verirse düzeltir. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  8) youser madde 4 gereği hiç bir insanı hiç bir sebeple alenen aşağılamaz. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  9) bu manifestoya bağlı kalmak isteyen youser, bu başlık içerisinde kamuya açık bir şekilde manifestoya bağlı olduğunu ilan eder.

  eklenen maddeler:

  10) yönetim, youreads'te köklü bir değişikliği youserlara danışmadan yaparsa, tüm youserlar değişikliği beğense dahi yönetime isyan etmekle mükelleftir.
  ========================================
  OYLAMA

  oylamaya bir kez girilebildiği için lütfen beğendiklerinizi ya da beğenmediklerinizi oylarken tek seferde vermek istediğiniz puanları veriniz.

  bu şekilde dursun dediğiniz maddeler: oy ver
  silinsin dediğiniz maddeler: oy ver
  bu maddeler değiştirilsin / genişletilsin dediğini maddeler: oy ver (lütfen sebebini ve ne şekilde değiştirilmesi gerektiğini belirtiniz.)

  eklenen maddeler için oylama:
  madde 10 için oy ver
  ========================================

  edit: başlık hali hazırda varmış, yönetim tarafından düzeltildi.

  fikir babaları:
  1 , 2, 3
 3. @kahveli kalem'in eklemek istediği maddeyi şu şekilde manifestoya eklemek istiyorum.

  10) yönetim, youreads'te köklü bir değişikliği youserlara danışmadan yaparsa, tüm youserlar değişikliği beğense dahi yönetime isyan etmekle mükelleftir.

  eklenip eklenmemesi hakkında fikirlerinizi belirtmek için anket'e oy verin.
 4. küfür maddesini oylamaya sunuyorum. kolektif bir manifesto yazacaksak lütfen her üye oy kullanmaktan çekinmesin. bu kadar çok negatif geri dönüş olduğuna göre bir sıkıntı var.

  küfür maddesi için oy ver
 5. 1. ve 7. maddelerde bir düzenleme talebi geldi. ilgili düzenleme talebini buradan (bknz: link) okuyup şuradan link oy verirseniz çok müteşekkir oluruz.

  ayrıca düzenleme ve madde ekleme isteklerini manifestonun en üstünde bir duyurular kısmına yazıyorum. orayı takip etmenizi öneririm.
 6. http://youreads.net/yorum/67627

  bu yoruma katılmamak elde değil, yine yazılı bir entrynin olması her ne kadar güzel olsa da asıl mesele ilerleyen süreç içerisinde verilecek doğal tepkilerle ortaya çıkacaktır.

  artı cevap vermeme prensibini kendi adıma kabul edip uygulamaya koyuyorum, kendi adıma youreadsi nasıl yararlı bir mecra haline getirebilirim, benim derdim bu.