1. duyuru:

  - arkadaşlar tartışmalı bir 6. maddemiz var. manifestoya katkı yapmak isteyen herkes lütfen fikirlerini belirtsin ve 6. madde için oy versin.

  - 1. ve 7. maddelerde bir düzenleme talebi geldi. ilgili düzenleme talebini buradan (bknz: link) okuyup şuradan link oy verirseniz çok müteşekkir oluruz.

  =============
  bir kaç girdide bahsedilince ilk taşı ben atayım diyerek yazdığım taslak manifestodur.

  bu manifestonun kolektif bir manifesto olabilmesi için manifesto, alışılmışın dışında olarak madde madde yazılmıştır ve herkesin maddeler hakkında fikrini belirtebilmesi için oylama konulmuştur. her türlü öneri dikkate alınarak manifestoya eklenecek, beğenilmeyen maddeler silinecek ve tüm youserların oluşturduğu kolektif, bir esere dönüşecektir.
  ====================================

  0) tüm yosuerlar manifestodaki kuralları çiğneyen youserları uyarmakla mükelleftir.

  1) youser bildiği ve diğer youserların bilmesi gerektiğini düşündüğü şeyleri paylaşmakla mükelleftir.

  2) youser, youreads yöneticisine yönetici olduğu için saygı duymaz. yönetici fikirleri için bir youser'ı susturmak istediği taktirde tüm youserlar, ne koşulda olursa olsun susturulan youserı korumak ve yöneticiyle savaşmakla mükelleftir.

  3) youreads'te yapılan değişiklikler tüm youserları ilgilendirir. youser beğenmediği değişikliğe karşı çıkmakla mükelleftir ve diğer youserlar farklı fikirde olsalar bile o youserı savunmakla mükelleftir.

  4) youser kişilerle değil fikirlerle tartışır. tüm youserlar için kişilerin değil fikirlerin önemi vardır. "daha önce şunu demiştin" demez, "düşüncen yanlış çünkü ..." der. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  5) youser insanları genellemez. "tipik galatasaraylı, sıradan bir akp'li" demez, eleştirisi varsa madde 4 e uygun olarak yapar. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  6) youser her ne olursa olsun küfür etmekten kaçınır. sporu sportif terimlerle, siyaseti siyasi üslupla eleştirir. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  7) youser sebebi ne olursa olsun bilerek yanlış bilgi vermez. yanlışlıkla yanlış bilgi verirse düzeltir. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  8) youser madde 4 gereği hiç bir insanı hiç bir sebeple alenen aşağılamaz. tüm youserlar aksine davranan youserı madde 0 gereğince uyarmakla mükelleftir.

  9) bu manifestoya bağlı kalmak isteyen youser, bu başlık içerisinde kamuya açık bir şekilde manifestoya bağlı olduğunu ilan eder.

  eklenen maddeler:

  10) yönetim, youreads'te köklü bir değişikliği youserlara danışmadan yaparsa, tüm youserlar değişikliği beğense dahi yönetime isyan etmekle mükelleftir.
  ========================================
  OYLAMA

  oylamaya bir kez girilebildiği için lütfen beğendiklerinizi ya da beğenmediklerinizi oylarken tek seferde vermek istediğiniz puanları veriniz.

  bu şekilde dursun dediğiniz maddeler: oy ver
  silinsin dediğiniz maddeler: oy ver
  bu maddeler değiştirilsin / genişletilsin dediğini maddeler: oy ver (lütfen sebebini ve ne şekilde değiştirilmesi gerektiğini belirtiniz.)

  eklenen maddeler için oylama:
  madde 10 için oy ver
  ========================================

  edit: başlık hali hazırda varmış, yönetim tarafından düzeltildi.

  fikir babaları:
  1 , 2, 3
 2. çok anlamlı bir iş ancak uzun uzadıya üzerinde düşünülüp, tartışılması gerekli. olup bittiye getirmemeli. hele sitenin hala tam verimli çalışamadığı ve belli bir tanışma sürecini geçirmemiş çok sayıda yeni yazarın dahil olduğu gerçeği de düşünüldüğünde çok aceleci olmamak gerek bence. aslına bakarsanız youreads'in halihazırda yazılı olmayan ve yazarlarının çoğunun da uyduğu bir hukuku vardı. zaten son birkaç günü dışında tutarsak, kurulduğundan bugüne kadar yazılan yorumları, açılan başlıkları alıcı gözle, sindire sindire okursak belli bir konsensüsün sağlanmış olduğunu da görebiliriz. elbette hem dikey hem de yatay ilişkilerde sorunlar yaşandı ancak olayları adaletli ve haksızlık yapmadan çözme iradesi genel olarak youreads'in belirleyeni oldu bence.

  birbirimizi biraz daha iyi tanıyalım. yeni yazarlar koştura koştura başlık açıp, yorum yazmak yerine bu zamana kadar yazılan yorumları bir okusalar, yazarları, yönetimi ve genel anlamda siteyi bir tanısalar epey bir yol katetmiş oluruz sanırım. sonra oturur yazarız manifestomuzu birbirimizi daha iyi tanımanın getirdiği rahatlıkla.
 3. Manifesto anlam olarak toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

  son dönemde yönetim ile yazarlar arasında yaşanan, kimsenin dile getirmeyip sürekli halının altına süpürdüğü, karşılıklı empati kurma yoksunluğunun da tetiklediği bir gerginlik mevcut.bu sol frameye de yansımış durumda.gidişat iyi değil.site her geçen gün kan kaybediyor. bu saatten sonra gidişata bi dur deme ve yapıcı olma adına isteklerimizi veya kurallarımızı bu başlık altına yazarak bir taslak oluşturup oylayabiliriz ya da ne bileyim başka yapıcı fikirleri harekete geçirebiliriz ve geçirmeliyiz. umarım sitenin iyiliğini isteme konusunda yalnız değilimdir.
  gamit
 4. genel mantığının anlamsız olduğunu düşünüyorum. şöyle ki; tamam bir hukuk ortaya konulur ve buna uymayan gider uyan kalır. ama siz bu manifestoda bir kimlik yaratmaya çalışmışsınız, ve bence bu oldukça yapay durmuş. bu kimlik denen şey zamanla gelişir ve oldukça dinamik bir süreçtir. youser kimseyi aşağılamaz demek yerine, aşağılama içeren yazıların eksilenmesi belki uyarılması belki de kaldırılması yahut örnek teşkil etmesi açısından ifşa edilmesi, hatta beğenilen ve istenen ruhu yansıtan yazıların daha çok öne çıkarılarak ödül sisteminin çalıştırılması, buna uymayanların dışlanması, zaten zamanla bu kimliği oluşturacaktır. genel hava ne olursa yeni gelen yazarlar da buna uyma mecburiyetinde hissedecek, zaten uymazsa barınamayacaktır.

  benim tavsiyem böyle bir kimlik yaratma çalışması değil, daha çok istenen ruhun sağlanması açısından teknik kuralların koyulmasıdır. belki yazılar gönderilme sırasına göre değil oy sırasına göre sıralamak gibi bir seçenek olmalı. bu örnekler çoğaltılabilir, bence bunun üzerine tartışmalı. bundan sonra ancak gerçek bir kimlik kazanılabilir kanaatindeyim.
  çabanız için ayrıca tebrik ederim.

  düzenleme: benim önerim, öncelikle başlıklar altında başkasına cevap vermeme kuralının tam olarak hayata geçirilmesidir. formatı ayakta tutacak en önemli kural budur. örneğin "hayat" başlığını gördüğümde sadece hayat hakkında söyleyecek bir şeyim varsa konuşmalı yoksa susmalıyım, fakat bazen ben de dahil olmak üzere, başlık altındaki girdilere cevap verme ihtiyacı hissediyoruz. bu ise çok şikayet denilen foruma dönme olayının başlangıcı. zaten bu kuralın tam olarak uygulanması halinde o çok şikayetçi olunan troll başlıkların hızlıca çöplüğe karışmasını sağlayacaktır. bu başlıkların en büyük sorunu eleştirenlerin, yorum yaparak trollü beslemesidir.
  o yüzden mod alımı yapılıp bu kurala uymayan girdiler uyarılmalı gerekirse silinmelidir. ta ki bu; sözlüğün katı kuralı haline dönüşene kadar.
 5. madde 6'nın kaldırılması yönünde oy attığım youser manifestosu.

  ağır ceza duruşmasında yaşanmış bir diyalog. suçsuz olduğunu düşünen sanık ile onu mahkum eden hakim arasındaki bir diyalog.

  +: hakim bey şimdi size şerefsiz desem suç işlemiş olur muyum?
  -: tabiki hakaret suçu işlemiş olursun ve ceza alırsın.
  +: peki sizin şerefsiz olduğunuzu düşünsem suç işlemiş olur muyum?
  -: hayır düşünmek günümüzde suç olmaktan kalktı.
  +: o halde sizin şerefsiz olduğunuzu düşünüyorum.

  isteyen istediğini düşünebilir. ve bunu dile getirebilir. burada da öyle olması kanısındayım.
 6. @kahveli kalem'in eklemek istediği maddeyi şu şekilde manifestoya eklemek istiyorum.

  10) yönetim, youreads'te köklü bir değişikliği youserlara danışmadan yaparsa, tüm youserlar değişikliği beğense dahi yönetime isyan etmekle mükelleftir.

  eklenip eklenmemesi hakkında fikirlerinizi belirtmek için anket'e oy verin.
 7. madde 7'de açıkça fikir özgürlüğüne kısıtlama vardır. doğru-yanlış bilgi bazı konularda ayırt edebiliriz fakat bir çok konuda bu imkansız. en basitinden birisi çıkar tanrı var der öteki çıkar yok der. herkesin aynı doğrulara sahip olduğu bir ortam yaratmak istemiyorsanız madde 7'yi değiştirin.

  ayrıca

  doğruyu yanlışı bulmak için değil, şarkı söyleyip dans etmek için buradayız.

  düzenleme: daha açıklayıcı cümleler.
 8. kufur ile ilgili maddeye kesinlikle katiliyorum. kimse kimsenin kufurunu okuyarak zehirlenmek zorunda degil. kendini ifade etmeyi ancak kufurle basarabilen sinir küpü ve kelime dagarcigi dar olan insanlarin burada olduguna inanmiyorum, inanmak istemiyorum. hadi oldu da boyle insanlar geldi diyelim. boyle insanlarin keyfi icin canim sozlugu seviyesizlestirmeye luzum yok.
 9. güzel bir çaba.

  burada insanların güzel bir şeyler ortaya koymak için çabalaması çok hoşuma gidiyor. ben fikirlerin tartışıldığı, önyargısız, ön şartsız bir ortamın hayaliyle dolaşıyorum. hatta ülkemin hali o kadar canımı sıkıyorki rahat olabileceğim bir ülkeye gitmek şu an en öncelikli planlarımdan birisi. yanlış anlaşılmasın mücadelesini verdik ama değişecek gibi durmuyor hiçbir şey.

  biliyorum benim gibi insanlar var, var ki böyle oluşumlar meydana geliyor. madem önümüze böyle bir imkan geldi ona gözümüz gibi bakmak ve daha ileriye gitmesi için elimizden geleni yapmak da bizim üzerimize vazifedir.

  o zaman neler yapabilirize, neler istiyoruza bir bakalım.

  önce muhtemel bir probleme dikkat çekmek istiyorum. burada birşeyler yazıyoruz ve ilk amacımız paylaşım olsa da motivasyonu beğenilmek. ancak entrynin beğenilmesi ile beğeni için entry girmek çok farklı kavramlar. bu da cebri bir şekilde değil de bir otokontrol mekanizması ile düzene sokulmalı. yani önerim youserların beğeni noktasında biraz seçici davranmalarıdır. bu manifestoya nasıl girer bilemiyorum.

  değişiklik noktasında eğer anketlerle karar alınıyorsa o anketlerden her youserın haberi olması yönetimin işidir. mesaj kutuları bunun için var.

  fikirlerin konuşulması tek dileğim. kimsenin fikir dünyasının değişmediği ilerlemediği bir youreads sadece kendimizi tatmin etmeye yarar.

  genel manada güzel bir taslak olmuş, aslında çok da uzun olmasına da gerek yok. böyle iyi gibi.

  yürüyedurun!