1. almanya için uni-assist sisteminden bakılması tavsiye edilmiş ama sakın diyim orada vakit harcamayın. bu sistem birçok üniversitenin üye olduğu aracı bir kurum, başvuru sürecinde eğer başvuracağınız üniversite üyesiyse buraya başvuru yapmanız ve bu kurumun sizin ön elemenizi yapıp üniversiteye iletmesi gerekiyor. yani yüksek lisans programı aramak için şart değil, başvurmak için de olmayabilir.

    üyesi olan birçok üniversite var ama tu9 üyesi, çok güzel diyebileceğimiz teknik üniversitelerden sadece technische universität berlin bu sistemi kullanır(öyleydi yani ben başvuru yaparken). tabii alanınıza göre fachhochschule veya sosyal alanları tercih etmeniz gerekiyorsa lütfen üniversitenizin başvuru bilgilerinden kontrol edin.

    şimdi ortalığı karıştırdıktan sonra işe yarar bir şey vereyim, şuradaki linkten almanya'daki tüm yüksek lisans, doktora pozisyonlarına ulaşabilirsiniz. tabii ki hepsi var mı diye manyak gibi kontrol etmedim, ama hepsinin olduğunu iddia ediyorsa vardır. kendisi daad'nin almanya'da yüksek öğrenim görmek isteyenler için yarattığı arama portalı. içinde lisans programları da olabilir, emin değilim. bu arada sayfa tabii ki almanca ama ingilizce dil seçeneği de mevcut.