1. tezli yüksek lisans programı için istenilen şartlardan biri.
    ay sonunda sakarya üniversitesi yüksek lisansı için iktisat ve ç.e.k.o. bölümlerinden bilim sınavım olacak. daha önce bu sınava girmedim ve hiç bir bilgim yok. internette araştırayım dedim bilgiler çok sığ mesela en önemlisi sorulan sorularla ilgili en ufak bilgi yok.
    sınavla ilgili her türlü bilgiye açığım.
  2. her üniversitenin uygulamadığı bir sınav. kimisi sadece mülakatla alır, kimisi bilim sınavıyla, kimisi de ikisini birden yapar. mülakat olmayanda zaten torpil dönmez. kafanız rahat girersiniz. genel bir bölüme başvursanız da alt birim seçseniz de sınav testse detaylara da çalışın derim ben. çok uç sorular gelebiliyor. klasikse temel şeyler gelir.

    bölümünüzden farklı bir alanda yüksek lisans yapacaksanız yani alan dışı başvuruyorsanız bazı okullarda alan içinden girenlerle aynı sınava girersiniz. adil ya da değil tartışılır. bazı okullar da alan dışı başvuranları farklı sınava alır. alan içi olanlar kendi içinde, alan dışı olanlar kendi içinde sınava girer. atıyorum bir mühendis ben iletişim fakültesinden bir alana gireceğim derse ya da bir hukuk fakültesi öğrencisi siyasaldan bir bölümden yüksek lisans yapacağım derse alan dışı grubuna girer.

    son olarak, ne olursa olsun asla umutsuz olmayın. ben geçen yaz hunharca ortalama kasmama rağmen tam olarak öyleydim. her şeyin ters gittiği bir dönemden geçtim. seviyeyi düşürmemek için belli başlı yerlere başvurdum ve mülakat durumu çok sıkıntıydı. şimdiyse beşte beş yaptım :) çok pis torpil dönen bir okula bile girmişim. sonucuna bakmayacaktım bile. hadi bakayım diye sisteme girdim. o ara öğrendim. bu örneği de görerek siz de elinizden geleni yapın. pes etmeyin ve benim gibi umutsuz olmayın :) emin olun bir şekilde emeklerinizin karşılığını alıyorsunuz. buna bir kez daha inandım.