• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yunanca düşünce arapça kültür - dimitri gutas
milattan sonra 8-11 yüzyılları arasında islam'ın altın çağı olarak tanımlanan dönemde abbasi devleti içerisindeki muazzam çeviri hareketini anlatan eser, bu harika dönem hakkında muhteşem bilgiler veriyor. antik yunanca>süryanice>arapça, eski farsça>arapça gibi çeviri yönleriyle patrikler, papazlar, bilim insanları ve halifelerin ortak çabasıyla bereketli hilal'den yine bereket doğuyor ve antik çağ bilgileri yeniden gün yüzüne çıkıyor.

bizans imparatorluğu bu sırada bu kitapların halkı isyana sürükleyeceğini, dinden uzaklaşacağını düşündüğü için saklıyor ve islam halifesinin bunları çevirmek istediğini duyunca sevinerek elindeki tüm antik kitapları geri istememek üzere bağdat'a gönderiyor. gelişmişliğin, bilimin, kültürün nasıl kurulduğunu ve o medeniyet nasıl kaybolduğunun görülmesi açısından hayli önemli bir eser.
 1. öncelikle ismiyle insanı etkileyen bu kitap islam dünyasının en gurur duyduğu dönemi ve bu dönemin nasıl oluştuğunu anlatıyor. bağdat'ın öğrenciler, öğretmenler ve çevirmenler için bir mıknatıs gibi olduğu bir dönem, şimdiki bağdat'a bakınca bir hayli zor olsa da o günleri tekrar hayal etmek için okunması elzem bir kitap.
 2. doktora ders döneminde tercüme dersinde okuduğumuz kitaplardan biriydi.

  gerçekten çevirinin medeniyetler için ne denli önemli olduğunu, arap aydınlanmasını, arapçaya tercüme edilip muhafaza edilen eserlerin endülüs üzerinden tekrar avrupa'ya taşınıp rönesansı başlatması gibi pek çok bilgiye ulaşmamızı sağladı.

  yazarın üslubu da gerçekten çok hoş, geçmiş zaman masalları okur gibi sürükleyiciydi.