1. - yaşadığınız konumla gideceğiniz konumun enlem karşılaştırmasını yapın. stabil bir hava durumu bilgisi için gerekebilir.

  - gideceğiniz ülkenin para biriminden ilgili miktarda döviz alın.

  - gitmeden önce mümkünse gideceğiniz ülkenin gsm şebekelerinin özelliklerini öğrenin.

  - ülkenin güvenlik konusundaki -bireysel olanlar da dahil- hassasiyetlerini gözden geçirin.

  - araç kullanacaksanız dikkatli olun. bazı görevliler türkiye cumhuriyeti ehliyetinden "bu geçersiz" diye bahsedebiliyor. yine, trafik kurallarına azami riayet edin.

  devamı italya için;

  - mümkünse güneye gitmeyin.

  - yanınızda kaliteli bir fotoğraf makineniz olsun. oradan da satın alınabilinir.

  - roma'ya, floransa'ya, venedik'e ve yazın rimini'ye uğramayanlar "hiç unutmam bir gün yine italya'dayım" geyiği yapmasınlar.

  - özellikle venedik'e aç karnına gitmeyin. karnınızı doyurmanıza o an için imkan yoksa bir şekilde tedbirinizi alın. mümkünse nevaleniz yanınızda olsun. mümkün olduğunca az para harcayın. hatta harcamayın. venedik çok pahalı.

  - araç kullanacaksanız ve trafikte ana yoldan tali yola sol istikamete doğru sapacaksanız, karşı trafiği beklerken yolun ortasında size ayrılan şeritte bekleyin, arabayı sağa çekip beklemeyin. bu mutlaka diğer ülkelerde de vardır. italya'da da var.

  - otoyollarda azami hız sınırı 140 km.dir. diğer araçların bu sınıra riayet etmemesi sizi cesaretlendirmesin. ceza yemeyin. yine otoyollarda alman plakalı araçlara dikkat edin. ben a4'te 200 km. hızla giderken bir alman 7.40 utanmadan benden yol istemişti.

  - metropol dışındayken yol kenarında mezar görebilirsiniz. onlar trafik kazalarında hayatlarını kaybedenlerdir.

  - isminiz "fatih", "atilla", "sultan", "mehmet" ya da "süleyman" isimlerinden biriyse bir italyana kendinizi alıştıra alıştıra takdim edin. korku belirtileri gösteriyorlar ve bu konuda ciddiler. saygı duymaları da ayrıca promosyon. yine de aklınızda bulunsun.

  - adriyatik'te denize girmeyi planlıyorsanız rüzgarsız havaları tercih edin. adriyatik, insanı serseme çeviriyor.

  - sigara kullanıyorsanız tedarikli gidin. orada pahalı. ayrıca sigara sağlığa zararlıdır. bırakın.

  - polis ve/veya carabinieri ile tartışmaya girmeyin. misafirsiniz. unutmayın.

  - alkollü araç kullanmak, doğrudan mahkemeye sevk sebebidir.

  - san marino'ya da uğramayı ihmal etmeyin.

  - trieste'de bir akvaryum var. merakınız varsa vakit ayırın. fakat trieste kuzeydoğuda ters bir yerde. uzak biraz. yolunuz düşerse diyeyim artık.

  iyi geziler ve eğlenceler olsun.
 2. kürdistan'a yapacağınız turistik geziler için bir iki kürtçe kelime öğrenin. çevrenizde o kadar kürt arkadaşınız var nasıl olsa.
  baran
 3. genel olarak bahsedilmiş ama ek olarak (bkz: city mapper) uygulamasını tavsiye ederim ve küçük illere gidecek arkadaşlar için son otobüs saatidir son tren saatidir aman dikkat. güzel bir günübirlil geziniz mahvolabilir. ingiltere için oyster kesin alın, barclay velespitlerden çekinmeyin çok güzel sistem. ve de son olarak (bkz: iç cep)

  not: vaktim olduğunda daha da detaylandırmak dileğiyle