yusuf islam

Kimdir?

21 temmuz 1948 yılında  ingiltere'de  kıbrıslı rum bir babanın ve isveçli bir annenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen  cat stevens'ın asıl adı steven demetre georgiou'dur. 8 yaşındayken annesi babası boşandı. annesi ile isveç'e döndü. 16 yaşındayken okulu bıraktı, daha sonra sanat okulu`na girdi ama oradan da ayrıldı.

ilk hit parçasını ve albümünü 18 yaşındayken yaptı. 1968'ların başında  tüberküloza yakalandı. aylarca hastanede yattığından müziğe tekrar dönmesi 1970`i buldu ve yeni albümler yayımlamaya devam etti.

1976 yılında bir kaza sonrası boğulmak üzere olan cat stevens'in ruh hali bu ölüme yakın deneyim ile değişti.  kardeşi david, kudüs'te bir camide görüp ve içimi rahatlattı diyerek aldığı kur'an'ı cat stevens'a hediye etti ve stevens`ın islamiyet`e geçişi başlamış oldu. 1977 yılında müslüman olarak yusuf islam adını aldı.

stevens, 1960'lı ve 1970'li yıllarda olmak üzere 60 milyondan fazla albüm satmıştır. "wild world", "father and son", "morning has broken", "peace train" ve "the first cut is the deepest" gibi ünlü parçalarıyla hatırlanır. cat stevens yani yusuf islam, eşi ve beş çocuğuyla birlikte londra'da yaşamaktadır  1. hatırladığım kadarıyla 'müslümanları görseydim müslüman olmazdım, iyi ki islamı kur'an' dan öğrenmişim.' demişti. adam haklı...