yuval noah harari - youreads

yuval noah harari

Kimdir?

1976 doğumlu israilli tarih profesörü ve yazar. en bilinen kitabı hayvanlardan tanrılara - sapiens best seller olmustur. dünya tarihi konusuna odaklanmış çalışmalarında, biyoloji ve tarih arasında bağ kurmaya ve insan türünü diğer türlerden farklı kılan özellikleri tespit ve tahlil etmeye çalışmaktadır. kudüs ibrani üniversitesi'nde ve çeşitli online platformlarda dünya tarihi dersi vermektedir.


  1. Kompleks olayları ve tezleri, olaya hakimiyetinin verdigi öz güven ve rahatlıkla akıcı ve basit bir biçimde anlatabilen filozof. google'da ve ted'de yaptığı konuşmalar düşünceleri hakkında fikir verebilir.
  2. gelişimimizi, yaptıklarımızı ve inançlarımızı çok iyi açıkladığını düşündüğüm yazar. ayrıca yeni çıkan kitabı homo deus'u da okumanızı tavsiye ederim.
  3. 27 ocak 17'de istanbulda görünüyor detaylar sitesinde güncellenecekmis.
  4. insan topluluklarını şempanze topluluklarından ayırt eden farklarla alakalı yaptığı tespit beni benden almıştır. farklı bir dünyası var, ilerde okuyacaklarımdan.
  5. Kendisini henüz okuma şansı bulamamakla birlikte ve tez sebebiyle bir yıl daha okumayacak olmama rağmen ted konuşmasına denk geldiğim, sizlerle de paylaşmak istediğim yazar
    İnsanın dünyaya hükmetme sebebini 'işbirliği' olarak görüyor ve bunu da 'hayal gücü'ne ve bunun bir uzantısı olarak yarattığımız 'kurgusal gerçeklik'e bağlıyor; tanrıdan paraya her şey tabii ki kurgusal gerçeklik unsurları