zafer ekin karabay

Kimdir?

1975 yılında kayseri’de dünyaya gelen zafer ekin karabay ilk ve orta öğrenimini kayseri'de tamamladı. 1993 yılında kayseri atatürk ticaret lisesi'nden mezun olduktan sonra ankara üniversitesi hukuk fakültesi'ne girdi. 1999 yılında mezun olduktan sonra eskişehir anadolu üniversitesi hukuk fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. bir yandan da ankara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde yüksek lisans programına devam etti. ölümünden iki gün önce yüksek lisans programından başarıyla mezun olan karabay 13 eylül 2002 tarihinde kendisini asmak suretiyle yaşamına son verdi.

ilk şiiri 1995 yılında insancıl dergisinde yayınlanan şairin şiirleri ve eleştiri yazıları, bahçe, damar, dize, edebiyat ve eleştiri, insancıl, islık, kavram-karmaşa, kül ve varlık gibi belli başlı edebiyat dergilerinde yayınlandı. 1995 yılında kar-ya (bilimsel ve kültürel araştırma ve yayıncılık kooperatifi) aracılığıyla çıkarılan sanat eylemi adlı derginin kurucuları arasında yer aldı.

'şubatta saklambaç' adlı dosyası ile arkadaş zekai özger şiir ödülü jüri özel ödülü’nü kazanan şairin yayınlanmış tek kitabı olan şubatta saklambaç ölümünden üç ay sonra mayıs yayınları tarafından yayınlandı.

bazi eserleri:

şiir:
şubatta saklambaç (2002)

ödülleri:

1999 - yaşar nabi nayır gençlik ödülleri (şiir dalında)
2000 - arkadaş zekai özger şiir ödülü (jüri özel ödülü)


  1. "karşıdan karşıya geçerken
    eli bırakılan çocuklardık.
    o insan kalabalığındaki,
    son gülümsemesiydi annemizin.
    sonra, hangi tarafa geçsek karşıda kaldık!"