zamani baraye masti asbha - bahman ghobadi - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.33)
zamani baraye masti asbha - bahman ghobadi
iranlı kürt bir ailenin fertleri, babalarının ölümünden sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürmektedir ki, kardeşlerden biri hastalanır ve acilen ameliyat olması gerektiği öğrenilir. henüz 12 yaşındaki eyüp, ailenin en büyük erkek çocuğu olarak, çok zor durumda kalmıştır. ama bu sorunu çözmelidir.
  1. sarhoş atlar zamanı (farsça: zamānī barāyé mastī asbhā, kürtçe: dema hespên serxweş), bahman ghobadi'nin 2000 yılında yönetmenliğini yaptığı kürtçe / farsça bir film. cannes film festivalinde altın kamera ödülü (caméra d'or award) aldı. abbas kiorastami'nin asistanı olan bahman ghobadi'nin ilk uzun metrajlı filmidir.

    mekân olarak iran yakınlarında ghobadi'nin de köyü olan kürt köyü bane seçilmiş. olay ve kişiler gerçeklere dayanıyor ve oyuncular profesyonel oyuncular değil. filmin adı, sert soğuklara dayanmaları için alkol verilen ve sınırdan mal geçirmek için kullanılan atlardan geliyor.

    çok yıllar önce izlemiştim filmi. aslında başlığı da buraya ilk geldiğim zamanlarda açmıştım. filmin adıyla ilgili bir sorun yaşanınca başlığı yeniden açmam gerekti. bu aralar yeniden iran sineması ummanına daldım: bahman ghobadi, abbas kiarostami, majid majidi, asghar farhadi, jafar panahi, mohsen makhmalbaf ve samira makhmalbaf. bahman ghobadi en sevdiklerimden. sizce de aldığı övgüleri hak etmiyor mu iran sineması?