• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.64)
zar adam - luke rhinehart
zarlar hayatınızı belirleme başladığında artık her şey mümkün olmaktadır.ilk sayfasından itibaren sizi kendisine bağlayacak. uzun süre hafızanızdan silemeyeceğiniz uluslararası kült bestseller kitaplarından biri.irvin d. yalom'un niezsche ağladığında ve chuck palahniuk'in dövüş kulübü hayranları zar adam kitabını çok seveceklerdünyada rekor ilgi gördü… 30 ülkede yayınlandı. şimdi türkçe'de….gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist luke rhinehart manhattan'da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. hem batı hem de doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak hayatını sonsuza kadar değiştirir. rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. o bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır..amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan zar adam kitabı eğlenceli, mizahi, şok edici ve altüst edici…"hafızalardan silinmeyecek bir kitap… çok zekice kurgulanmış." -time out"olağanüstü eğlenceli… gelecekte hayatınızı değiştirebilecek kışkırtıcı fikirlerle dolu… çok tehlikeli." -forth star-telegram"etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman… ancak o tehlikeli bir roman olabilir. okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler."-david slavitt"çok sayıda eğlenceli öğenin olduğu bir cehennem… rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş."-new york herald"eğlenceli ve iyi yazılmış… yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok." -time (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. kurgu severlerin, kitaplardan kendisini şaşırtmasını bekleyenlerin sevdiği bir kitap. ayrıca kitap okuma konusunda sıkıntı çekenlerin de başlangıç için tercih ettiği, sürükleyici bir kitap. ama kısa süre sonra hafızadan silinir.
 2. efsane bir konu nasıl batırılır, muhteşem bir başlangıç nasıl çöp haline getirilir diye merak ederseniz okumanız tüm merakınızı giderir. yapmacık karakterler, kitabın devamını getirebilmek için yapılmış zorlama gibi duran kurgu kitabın başındaki heyecanı mahfediyor.

  !---- spoiler ----!

  gözünü seveyim kim sevgilisi başka birisiyle yatacak olsa sadece bornozunu dert eder ki? mantıklı değil.

  !---- spoiler ----!
 3. beklenti düşük tutulduğunda adam fawer'ın olasılıksız ve empati kitaplarıyla 1-2 günde okunan çerez kitaplardır.
  quantum ve polisiye meselelerine ilgiliyseniz okuyun derim.
  edebi anlamda dolu olmasa da bana zevk veren kitaplar oldu bu üçlü.
 4. cüzdanımın bozuk para cebinde 5-6 yıldır zar taşımama sebep olmuş kitaptır.
  aşırı kararsız bir insan olduğum için sürekli zara sorarım. çok güzel oluyor kafa da rahat arkadaşlarımla mekan seçerken de uyguluyoruz. bi sıkıntı çıkarsa da zarın kararıydı deyip geçiliyor. okuyun, okutun.
 5. yanında olasılıksız da okuyarak "ben kitaptan anlayan bir insan değilim" grubuna katılabilmenizi sağlayan, cheesy kitap.
 6. 2 gunde okudugum ve zamaninda oldukca begendigim bir kitap. 2011 senesinde bir cocuk sevdim adli uyduruk dizide bulent inal'in canlandirdigi tuhaf karakterin kisiligi de bu kitabin ana karakterinden esinlenilerek yaratilmaya calisilmis ancak olmamistir.
 7. önemsiz konularda bir süre zar atmamı sağlayan kitaptır. aynı zamanda bitiremediğim nadir kitaplardan birisidir.
 8. kapağının benzerliğine aldanarak bir "olasılıksız" tadı alabilmek ümidiyle okuduğum kitap, tam bir hayal kırıklığı. bir kitap için bu ifadeyi kullanmayı sevmiyorum ama "çöp" diyebilirim. hayat bütün güzel kitapları okuyacak kadar uzun değil, o yüzden kendisiyle hiç zaman kaybedilmemesi gereken kitaplardan.
 9. !---- spoiler ----!

  bitirmediğim kitaplardan birisi olmuştur. o kadar sayfa kitabı özetlemeye çalışmak tabi ki doğru değil ama en azından bana aktardığı şey insan kendisi olamaz noktaya gelebiliyor, sen bir şeye karar verdiğini sanıyorsun ama hakikaten o senin öz kararın mı? o kararını etkileyen onlarca şeyden kaçı sana ait? en iyisi mi at bir zar dostum zar ne diyorsa onu yap. en azından zar atmak senin kararın ve herhangi bir kalıba göre hareket etmediğin için özgürlüğün tadını alarak bu davranışı yapacaksın. zar atmasam da zaman zaman yazı tura atarak karar alırım çünkü kararsızın tekiyim.^:swh^

  !---- spoiler ----!

  ayrıca (bkz: sex dice) +18
 10. neden bilmiyorum, bu kitabın yazarı adam fawer olarak kalmış aklımda. şimdi gördüm lan bunu adam fawer yazmadı mı falan oldum, yazmamış -,-