1. insanları bir şey yapmaları için zorlamayalım. kendilerine uygun, doğru şeyleri seçebilmeleri için yoldaş olalım. loserlar da hayatın bir parçası, herkesin güçlü olması da beklenemez. herkes kendini bilsin ve ona göre davransın, hayat bundan ibaret.
  2. insanın evriminde çok büyük yeri olan davranış.

    eğer buzul çağında yaşayan atalarımız "ne hali varsa görsün. hem güçlüyse hayatta kalır" diye düşünseydi şu an belki de insan diye bir şey olmayacaktı yer yüzünde.

    insanlar birbiriyle dayanışma içinde olmak zorundadır. buna isterseniz vicdan deyin, isterseniz evrimsel bir şey deyin. ama insanın en temel özelliklerinden birisi de diğer insanlarla dayanışma içinde olmasıdır. diğeri de alet kullanabilme zaten.
  3. Evet çok var böyle yapan tipler. Diyelim ki kişi ağır loser, umutsuz vaka biri olsun yani sen daha kalkıp ne diye yardımcı olmaya çalışıp kağıttan kaplanlar oluşturuyorsun, eninde sonunda patlak verecektir. Yok yeniden kazandırma bilmem ne bırakın bu şeyleri dünyanın otlara da ihtiyacı var. Otlar olacak ki ayılar aç kalmasın. Doğayı sevelim ayıları öpelim.