zeki demirkubuz - youreads 1. bol ödüllü bir yönetmenimiz. kıskanmak dışındaki filmlerini seyretme şansım oldu, bana göre zirvesi masumiyet ve kader filmleridir. her açıdan gerçek hayatın, aşkın, sevginin, hiçliğin her tarafına dokunmuş.

  ha bir de en önemsediğim konu ufuk bayraktarı oyunculuk işine dahil etmesi. bu adamı keşfedip piyasas sürsem başka da bir şey yapmazdım herhalde.

  filmografi

  1994 (bkz: c blok - zeki demirkubuz)
  1997 (bkz: masumiyet - zeki demirkubuz)
  1999 (bkz: üçüncü sayfa - zeki demirkubuz)
  2001 (bkz: itiraf - zeki demirkubuz)
  2001 (bkz: yazgı - zeki demirkubuz)
  2003 (bkz: bekleme odası - zeki demirkubuz)
  2006 (bkz: kader - zeki demirkubuz)
  2009 (bkz: kıskanmak - zeki demirkubuz)
  2012 (bkz: yeraltı - zeki demirkubuz)

  *******
  zeki demirkubuz 1964 yılında isparta'da doğdu. ortaokulu isparta'da, gönen öğretmen okulu'nda bitirdikten sonra istanbul'a yerleşti. liseye istanbul'da başladıysa da ilk sömestreden sonra okulu bırakarak fabrika ve atölyelerde çalışmaya başladı. 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı.[1][2] bu dönemde edebiyata ilgi duymaya başlayıp, dostoyevski'yi keşfetti.[2] özellikle suç ve ceza'nın üzerindeki kalıcı etkileri o yıllarda oluştu.[1] tahliyesinden sonra anadolu'nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek istanbul üniversitesi iletişim fakültesi'ne girdi.

  sinemaya 1986 yılında zeki ökten'in asistanlığını yaparak başladı. ilk uzun filmi c blok'u (1994) çekene kadar çeşitli yönetmenlere asistanlık yaptı. uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, demirkubuz'u venedik film festvali'nde gösterilen ikinci filmi masumiyet'le tanıdılar. üçüncü filmi olan üçüncü sayfa, türkiye'deki film festivallerinin yanı sıra locarno ve rotterdam film festivalleri de dahil olmak üzere avrupa'da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. yazgı (2001) ve itiraf (2001), 2002 yılında cannes film festivalinin "un certain regard" bölümünde gösterildi. başrolünü de üstlendiği bekleme odası'nın (2003) ardından masumiyet'in başlangıç öyküsünü anlatan kader'i (2006) çekti. kıskanmak (2009) filminin ardından, 'yeraltı' (2012) adlı projeyi hazırlamaktadır.(kaynak:vikipedi)
  abi