1. Kisa bir süre önce daha ulusalci bir kesimden arkadaş, biz iki laf edince telefonlari saklamaya girişti. Hayatinda akrep gormemişti ve varligi konusunda kafasinda yalnizca uzaklarda süren bir çatışmanın ibaresi olarak kalmiş bu araclara karsi şaşkındı. Şimdi chp nin "eski" kitlesinin temsilciliğine soyunanlar da dahil, iktidarın bütün tek taraflı yayın organlarından stepnesi mhp ile beraber savaş çığırtkanlığına soyunanlar yine uzaklarda gerçekleşen bir gövde gösterisi ile zihinsel masturbasyonlarini tamamlamaya çalışıyorlar.

  Savaş kötü bir şey arkadaşlar. Işid'in sivillere karşı düzenlediği onlarca bombalı saldırı karşısında oylarımız yükseldi diyenler, bugün 'isid "çekildi" oraya pyd yerleşti, biz zaten vuruyorduk onlar cesetleri topladı' gibi namusuzca bir söylem kusuyorlar.

  Ne rusya ne amerika, bölgede bir dost gibi görülmüyor. Kendi çıkarlarını korumak dışında, uluslararası imajini ve kendi toplumlarinda ki yerlerini muhafaza edip beslemek adina, uygulayip uygulamadiklari her an değişen destek ve saldirilarinin propagandasini yapıyorlar o kadar.

  rusya'dan abd ordu kozu ile koparilan izin'in sebebi ile, aihm mahkemesinin iktidari kibarca kinamaktan başka bir şey yapmayisinin sebebi bundandir.

  Hayata dönüş, zeytin dalı gibi absürd isimler yalnızca gündemi meşgul etmekle kalmıyor, kendi kitlelerinde ki hafizaya da oynuyorlar.

  Twitter'da ü yü haketmeyen halk diye bir yorum gördüm. Ü yü haketmek ne demek nasil oluyor bilen anlatsin. Benim kürt arkadaşlarım var ile bu söylem arasında ince bir çizgi var. Zaten problemli bir hafızanın kendi kendini besleyen zehirli bir döngüsüdür afrin politikası.

  Ben kürdüm. Halk meclislerini, bölge halkının kendi kaderini tayin hakki gibi özgürlükleri savunuyorum. Zamaninda terör propagandasi diye beni yine tehdit edeceklere söylüyorum. Komik olmayın. Çok sikayetciyseniz özgür olduğumuz bir platformda yazmayin.

  Edit: terör konusunda ki bir mesaja cevaptır. Ayrıca bölgede ki insan sayısı hakkında bir fikir verebilir.

  "Terör tüm iktidarların kullandığı en geniş kavram. İşid kendi ülkesine havan topları atarken kılını kipirdatmamis iktidar, isid e karşı soylemleriyle sessiz kalinmasini amacladigi bir firat kalkani operasyonundan yeterince beslendikten sonra, şimdi bi başka savaş tuccarliginin peşinde. Bolgede ki halk meclislerinde araplar kürtler türkmenler var. Bu insanlar uzun zamandir beraber yasiyorlar. Peşmerge şengalden kacarken pyd nasil geri aldiysa isid den orayi, benzer bolgeleri geri aldiktan sonra tekrar evlerine parca parca donen halk, simdi tekrar göçe zorlaniyor. 50 bin kişilik cadir kentin amaci o(*:trt de bu akşam sınırdan yapılan bir programın söylemi). Bolgede sivil halk cok fazla ve asgari kayip yahut gözardi edilebilir ölümler kafası ile hareket ediyor bunlar.

  Mesela 4 temmuzda yazilan bir yazi

  http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40489770 "
 2. Suriye’deki muhaliflere yakınlığıyla bilinen Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR - Syrian Observatory for Human Rights), Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlattığı Afrin’e yönelik operasyonda; havadan ve karadan bombardımanlar sonucu 43'ü çocuk 289 sivilin yaşamını yitirdiğini ve yüzlerce sivilin de yaralandığını açıkladı. Hayatını kaybedenler arasında Afrin’de yaşayan Kürt, Arap ve Ermeni halklarından insanlar bulunuyor.

  Dün itibariyle Türkiye (TSK) ve bağlı cihatçı grupların (ÖSO) kent merkezine girdiğini belirten Gözlemevi, Afrin’de yaşayan 200 binin üzerinde insanın yerinden edildiğini aktardı.

  kaynak1 kaynak2 kaynak3

  ÖSO'lu cihatçıların şehre girdiklerinde ilk yaptıkları şey Demirci Kawa heykelini yıkmak ve şehri yağmalamak olmuş.

  Demirci Kawa heykelinin yıkılışı

  Pro-Turkish forces pillage Afrin after taking Syrian city

  Bundan 2 ay öncesine kadar Afrin, Suriye'nin savaşın ve çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü bölgelerinden göç alan ve görece huzurlu bir yerleşimdi. Şimdi olanlara bakın. Ne barışçıl ne adıyla müsemma bir Zeytin Dalı operasyonu değil mi?