1. önümüzdeki aydan sonra yaşamaya başlayacağım şehir. doğası muhteşem, biliyorum. şehir hayatının ise nasıl olduğunu birazcık araştırmalarımla öğrenebildim. bilgilendirecek olanlara şimdiden teşekkürler.
 2. dağlar tepeler üzerine kurulmuş is kokulu şehir. üniversite yakınlarında epey bir zaman geçirmiştim zonguldak'ta küçükken, sempatik bir şehirdi, güzel insanları vardı. her yeri güzel değildi ama, kozlu, asma ve soğuksu'nun arka taraflarını pek sevmezdim. asma hayatımda gittiğim en karanlık yerdi özellikle, nedense hep daralırdım oradan geçerken.

  gelişmemiş bir şehir zonguldak^:ereğli bir nebze gelişmiş diyorlar gitmeyeli gerçi^, yapabileceğiniz şeyler oldukça kısıtlı. sıkılırsınız bir süre sonra. denizi de çok güzel sayılmaz, denizin güzel olduğu yerde kayalıklar var, kayalıklar olmayan yerde de deniz bir anormal olur. bence zonguldak'ta yüzmek tehlikelidir zaten, dalgası fena oluyor. ekonomik olarak da her şey kömür üzerine kuruludur. kömür varsa işçi zengindir ve işçi zenginse de herkes zengin olur, gayet net çarklar üstüne kurulu bir sistem.

  doğası cidden muazzamdır, karadeniz'in tüm güzellikleri orada da var, ekme biçme işleri için muazzam bir şehir. deniz gören yüksek bir yerdeyseniz şimşekli günler sizi korkutabilir çünkü manzara cidden korkunç oluyor. yine de gidip görmelik bir şehir diyebilirim ama uzun vadede sıkıcı buluyorum zonguldak'ı.
 3. zonguldak denildiğinde aklıma hep devran amca gelir. zaten zonguldak'ta çocukluğunu geçirmiş (merkez yada ilçe fark etmez) herkes için adeta bir cennet köşe idi. şimdilerde işler değişti tabi. ne biz eski bizleriz ne de oyuncaklar. eğer sunay akın '80-2000 arası uğramadıysa oraya, bizim müzeye borcumuz var demektir.
  yağmur yağışı konusunda kendinizi ingiltere'de hissedebilirsiniz. sürekli kasvetli bir hava...
 4. 6 yıldır ikinci memleketim olmus şehir. rakım 10 yazsa da giriş tabelasında dağları ile sahii arasında en fazla 15 dakikalık yürüme mesafesi bulunur bu zaman çoğu yerde 3 saniyeye düşmektedir bir günde dört mevsimi yaşatır size ilk aylarda alışmak zor olsa da öyle bir alışırsın ki bazen gitmek istemezsin havalimanı olmayan tek şehir olabilir ancak ankara'ya 3.5 saat istanbul a 5 saat uzaklıkta olması ve batıdaki doğu görevi sehri ünvanı ile çoğu memura ve öğrenciye kollarını açar,ancak onlara pek de samimi ve güler yüzü davranmaz..
  yyz