1. etken maddesi propranololdür. hem b1 hem de b2 adrenoseptörlere etki eden non-selektif bir beta blokerdir. bu etkisinin yanı sıra periferik t4 t3 konversiyonunu da inhibe ettiği için hipertiroidisi olan hastalarda tercih sebebidir.
    çok sayıda kullanım alanı mevcuttur. bunlar arasında en önemlileri aritmiler, iskemik kalp hastalıkları, hipertansiyon, mitral kapak prolapsusu, mitral darlık, aort anevrizması, atriyal fibrilasyon, hipertrofik kardiyomyopati ve hipertiroididir. karaciğerden metabolize edilir ve lipofiliktir. dolaşımın yavaşladığı durumlarda metabolizması yavaşlar. yarı ömrü kısa olduğu için günde 2-3 defa kullanılır. ciddi kalp bloğu varlığında, ciddi periferik arter hastalığı olanlarda, astım ve koah hastalarında, damar spazmı ile giden hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. diyabetiklerde dikkatli kullanım önerilir. gece kabuslarına ve erektil disfonksiyona yol açabilir. tansiyon düşüklüğü yapabileceği için hipertansiyon dışında düşük dozlarla başlanır.
    ve evet, off-label bir kullanım alanı da aşırı sıkıntı-stres zamanlarında stresin yarattığı sinüs taşikardisini engellemektir. çoğu hekim - kendisi dahil - beta blokerleri bu endikasyon ile reçete eder. çoğu kardiyolog nonselektif olduğu için propranololü nadiren tercih eder.

mesaj gönder