• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.14)
Yazar orhan pamuk
cevdet bey ve oğulları - orhan pamuk
orhan pamuk'a ilk ününü getiren bu büyük roman istanbullu bir ailenin yetmiş yıllık serüvenini hikâye ediyor. yazarın "ülke, aile, roman" üzerine sonsözüyle...nişantaşlı bir ailenin 20. yüzyılın başından itibaren üç kuşak boyunca serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken, okura geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor. abdülhamit döneminin son yıllarında, istanbul'un ilk müslüman tüccarlarından küçük dükkân sahibi cevdet bey'in tutkusu, hem işlerini büyütmek, zenginleştirmektir hem de "batılı anlamda" çağdaş, modern bir aile kurmak. kökü taşraya uzanan geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen cevdet bey'in ve oğullarının hikâyesi, bir anlamda modernleşme uğraşı içindeki türkiye cumhuriyeti'nin özel hayatının da hikâyesidir. ev içlerinin, yeni apartman hayatının, batılılaşan büyük ailelerin, beyoğlu'na çıkıp alışveriş etmelerin, radyo dinlenen pazar öğleden sonralarının dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panoramik roman, orhan pamuk'a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitaptır."pamuk adeta okurun elinden tutup onu kendi dünyasında dolaştırıyor, birbirinin içine geçen sahnelerle, karşılaşmalarla ve konuşmalarla her şeyi en ince ayrıntısına kadar çözümlüyor." -frankfurter allgemeine-(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. orhan pamuk’un ilk romanı.

    romanın ilk adını karanlık ve ışık olarak düşünen pamuk, daha sonra cevdet bey ve oğularında karar kılmıştır. klasik romana nispeten sadık kalarak yazdığı bu ilk romanda, bir ailenin üç kuşaklık yaşamı ele alınırken, arka planda cumhuriyetin ilk yıllarından 1970’lere kadar olan türkiye’nin sosyal, siyasal ve kültürel geçmişi de gözler önüne serilir. ayrıca pamuk romanı modern unsurlarla da destekler. örneğin bazen olayla ilgili dönemin gazetelerinden ilgili yazılar aynen verilerek romanın gerçeklik boyutu arttırılır. tür olarak bildungsroman yani çağ romanı olan cevdet bey ve oğulları alman yazar thomas mann’ın buddenbrook ailesi adlı romanıyla büyük benzerlikler taşır. mann’ın bu romanı da bir bildungsroman türüne girer ve bir ailenin üç kuşaklık yaşamını anlatır. ancak pamuk’un cevdet bey ve oğulları adlı romanını buddenbrook ailesi ve diğer bildungsromanlardan ayıran çok önemli bir yanı var: anlatıcı…bu tip romanlarda genellikle her şeyi bilen bir tanrı-yazar anlatıcı vardır. oysa pamuk cevdet bey ve oğulları’nda değişik bir yol izleyerek birkaç farklı anlatıcı kullanır. yani kahramanın görebileceği kadar bilgisi vardır. burada okuyucuya düşen görev farklı bilinçlerdeki bilgileri bir araya getirip metni tamamlamak.

    dolayısıyla da her ne kadar biçemi ve biçimiyle klasik bir roman izlenimi verse de aslında cevdet bey ve oğulları modern unsurlar içeren son derece önemli bir ilk romandır. okunması elzem modern türk klasikleri arasındadır.

mesaj gönder