• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
Yazar james joyce
sanatçının genç bir adam olarak portresi - james joyce
james joyce’un yarı otobiyografik bu romanı, genç stephen dedalus’un bir sanatçı olabilme arzusuyla, hayal gücünü boğan ve yaratıcılığını sindiren kiliseye, okula ve topluma başkaldırışını anlatıyor.

joyce’un irlanda’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından esinlenerek kaleme aldığı bu anlatı, sanatçının bağımsızlığını ilan etmesi için ailevi, kültürel ve milli değerlerini sorgulamasını ele alıyor. 19. yüzyıl sonunda dublin’de dünyaya gelen stephen dedalus’un bilinci, irlanda’nın tarihî ve siyasi hareketleriyle, katolik kilisesi’nin kültürü ve değerleriyle yoğrulmuştur. roman boyunca entelektüel, cinsel ve manevi gelişimini adım adım izlediğimiz stephen, aldığı dinî eğitim ve ilkgençlik yılları boyunca kendisini öğretmenlerinden, ailesinden ve çevresinden ayrı tutanın ne olduğunu fark edeceği bir uyanış anına doğru ilerlemektedir.

sanatçı’nın bir genç adam olarak portresi, dublinliler’in sosyal gerçekçiliğini ulysses’in sembolizmine bağlayan bir halka niteliği taşıyor.

www.iletisim.com.tr
 1. james joyce'un en onemli yapitlarindan biri.

  otobiyografik ozellikler de tasiyan roman tekniginin saglamligi ile dikkat ceker. her ne kadar klasik kaliplara yakin dursa da joyce'un teknik denemelere giristigi ilk yapitidir.
  ayrica bas kahramani stephen dedalus 'un okul mudurunun kapisini dirsegiyle calmasi da kitabin unutulmaz sahnelerinden biridir. zira bu irlanda'da artik geleneksellesmis bir olaydir. mudurun kapisini dirsekle calmak eylemi joyce'un okudugu okulda hala gerceklestirilen bir eylemdir.

  dünya edebiyatının da modern klasikleri arasında yer alan kitap, ulyssese ilk adım niteliği taşır.

mesaj gönder