• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.53)
hobbit - j.r.r. tolkien
bir ingiliz edebiyatı profesörü olan j.r.r. tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. ta ki büyücü gandalf onları ziyaret edene kadar.
"hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, bilbo baggins'in fantastik maceralarından oluşuyor. bilbo baggins, büyücü gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha smaug'dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe bilbo baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar. 
tolkien'in aslında çocuklar için kaleme aldığı "hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60'ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. bunun üzerine tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "yüzüklerin efendisi"ni yarattı. bugün "hobbit"le birlikte "yüzüklerin efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.
 1. orta dünya efsanesinin yayınlanan ilk kitabı.

  tolkien'in bu hikayeyi orta dünyayı çocuklara sevdirmek için yazdığını, daha sonra patlak veren ikinci dünya savaşından etkilenerek yüzüklerin efendisi serisinde biraz daha yetişkinlere yönelik şiddet ve karamsarlık içeriklerine yer vermeye başladığına dair bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum.

  kitap sanırım 430 sayfa kadardı ve d&rdan aldığım gün 300 sayfa kadar okuyup ertesi gün bitirmiştim. gerçekten hobbit biraz daha sade ve eğlenceli sanırım. yoksa ben 2 günde kitap bitirecek adam değilim yani.

  şayet filmlerini izleyip beğendiyseniz ve kitabını okumadıysanız, en azından bu kitabı okumanızı şiddetle öneriyorum. evet ben filmden beklentilerini alamamış kesimdenim, kitaba birazcık daha sadık kalınsa mükemmel bir yapıt ortaya çıkabilirdi. extended versiyonunu izlemeyi umutla bekliyorum, umarım peter jackson bu sefer yüzümü güldürür...

mesaj gönder