• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.52)
star wars episode vii - the force awakens - j.j. abrams
serinin altıncı filmi olan star wars vi'da luke skywalker ve arkadaşlarının han solo'yu kurtarmak için tatooine'e yaptıkları yolculuğu ve mücadeleyi izlemiştik. bu bölümde oğul luke skywalker babası darth vader ile karşı karşıya gelmişti. seyirci olarak hikayenin bittiğine inanmıştık. ama star wars/yıldız savaşları efsanesi herkesi şaşırtacak biçimde geri dönüyor. bu yeni bölümde, harrison ford'un han solo'yu canlandırması hariç, seyirciyi neler beklediği ise başlı başına bir muamma! yönetmen koltuğu ise yakın dönem bilimkurgu-aksiyon sinemasının yükselen ismi j.j. abrams'a emanet.
 1. efsane serinin 7. halkası. serinin büyük hayranı ve fanboyuyum onu söylemem gerek öncelikle (yoksa çatlarım!!). film hakkında tanım yazmamışım fakat bundan önce yazmak istediğim bir şey var.

  bildiğiniz gibi geçtiğimiz gün blu ray'i çıktı filmin, ben de indirdim izledim tekrar (4. kez. evet tamam kabul ediyorum, sinemada 3 kere izlediğim filmi blu rey olarak çıkması için dört gözle bekledim.) bu izleyişimde korkunç bir montaj hatası keşfettim. :( (izlemeyenler için yine de için spoiler içine alayım.)

  !---- spoiler ----!

  filmin 1:53teki rey'in lightsaber'ı force pull ile çektiği sahneden bahsediyorum. saber'ı eline alıyor (yakın çekim) ve 1-2 saniye sonra uzak çekime geçiyor, işte burada rey yakın çekimde saber'ı tam elinde tuttuğu andaki vücudundaki sallantı uzun çekimde oluyor. :( montajcılar nasıl kaçırır bunu anlamıyorum...

  https://www.youtube.com/watch?v=Or6boL0-MwQ

  !---- spoiler ----!

  (bkz: you can't unsee what you have seen)

mesaj gönder