• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
sevdalı bulut - nazım hikmet
sevdalı bulut, nazım hikmet'in daha çok çocukların okumasına yönelik hazırladığı masallardan oluşan bir kitaptır.
kitapta yer alan masallar, halkbilimci pertev naili boratav’ın öğrencileri tarafından derlenmiş ve ilk kez 1955’te fransa’da “contes turcs” başlığıyla yayımlanmıştı. nazım hikmet’in söz konusu eserdeki kimi masalları kendine göre yeniden yazması ile üretilen türkçe anlatılar ilk olarak rusça’ya çevrilip kitap olarak yayımlandı; sonra makedonca ve arnavutça’ya çevrildi. türkçe baskısı ilk kez 1967’de üsküp’te yapıldı. eser, 1968 yılında “sevdalı bulut” başlıklı bir masal kitabı olarak türkiye’de cem yayınevi tarafından yayımlandı. ferruh doğan, oğuz aral, eflatun nuri’nin resimlediği kitabın kapağını oğuz aral hazırladı.

kitap, unesco tarafından dünya çocuk yılı olarak ilan edilmiş olan 1979 yılında ankara belediyesi'nin girişimiyle basıldı ve türkiye’de öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldı (belediye, ankara'da öğrencilere okunmuş gazeteleri toplatmış; toplanan gazeteleri geri dönüşüme sokmuş ve elde edilen gelir ile aralarında sevdalı bulut'un da olduğu 11 kitap basılıp, bir milyon öğrenciye dağıtılmıştı. bu çalışma unesco tarafından “özel ödül”e ve “simavi vakfı dünya çocuk yılı özel ödülü”ne lâyık görülmüştür). 1980’de gerçekleşen askerî darbeden sonra kitap yasaklandı. eser, 2005 yılında belirlenen 100 temel eser listesinde yer alır.
  1. haftalardır yastığımın altına koyup uyuduğum kitap. ilk kez 12 yaşımdayken okumuştum, öğretmenim vermişti. sonra dedim ki, çocuğum olursa ona geceleri bu kitabı okurum. şimdilerde kitapçıda denk geldiğim, kitap bakan çocuklara veriyorum, okusunlar diye. çünkü aşkı bu kadar güzel, bu kadar duru anlatan bir kitap daha yoktur. varsa da ben bilmiyorum, bilsem de kabul etmem. mavi atlas üzerinde dertop olup gül şeklini alan bir bulut.. ayşe kızın yanından bir an olsun ayrılmıyor, daha ne olsun?

mesaj gönder