1. google tarafından çok hızlı şekilde indexlenmesi ve sağladıklarına karşın sayfalarının hızlı açılmasıyla kullanıcı sayısında patlamalar yaşanan, bugün neredeyse en büyük haber sitelerinin bile kullandığı (çoğu wordpress altyapısını kullandıklarını çeşitli yöntemlerle gizlemektedir), kişisel web içerik yönetim sistemi (p/cms) olarak yola çıkmış, bugün ise sağladığı temalarla ve eklentilerle neredeyse her amaçla kullanılabilir hale gelmiş sistemdir.

    gpl lisanslı olan bu yazılım mysql ve php kullanılarak yazılmıştır. çok kısa sürede (birkaç dakika) kurabileceğimiz bu sistem dünyada en çok kullanılan cms ve blog sistemi/altyapısıdır.

    gerek temaları, gerekse eklentileri bakımından kendine has piyasası ve pazarı bulunmaktadır. çok yüksek satış rakamlarına ulaşabilen bu ürünlerden yüz binlerce dolar kazanan geliştiriciler bulunmaktadır.

    varsayılan olarak gelen tüm sistem elemanları ücretsizdir. yeni paneller ve sistemler yazmak yerine wordpress'i şekillendirmek çok daha iyi bir yöntemdir. bugün wordpress, sonradan yazılmış eklentiler ve temalar hariç tutularak söylemek gerekirse -bilindiği kadarıyla- güvenlik açığı barındırmayan bir sistemdir.

mesaj gönder