1. teknik önizleme sürümü olarak yayınlandığı ilk günden beri kullandığım, çok hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam eden, şu haliyle bile kararlı sürüm'ü aratmayan, en önemli özelliği tüm windows 10 kullanan cihazlarla ortak marketi kullanacak olması olan windows sürümü.

  böylece telefonunda windows 10 kullanan kullanıcılar bir oyun satın aldıklarında bunu hem bilgisayarlarında, hem tabletlerinde, hem xbox one'larında hem de telefonlarında oynayabilecekler.

  peki bu ne demek? bu şu demek. örneğin telefonda kullandığınız whatsapp alternatifi olan telegram uygulamasını aynı şekilde bilgisayarınızdaki marketten de indirip kullanabileceksiniz. viber vs telefon uygulamalarınızı da kullanabileceksiniz. tabi bu sadece telefondan > bilgisayara uygulamalara dair bir örnek. daha fazlası var. tüm market uygulamaları, bilgisayar için veya telefon için yazılmış olması farketmeksizin tüm windows 10 cihazlarda çalışabilecek.

  bunun yanı sıra geliştiriciler de artık tek bir platform için hazırlamış oldukları oyun ve uygulamalarını aslında tüm platformlara hazırlamış olacaklar.

  çoklu platform desteği iddiasını windows 8 ile ortaya atan microsoft, ne yazık ki bunu windows 8 ile başaramadı. ihale windows 10'a kaldı ve bunu bu sefer başaracaklar gibi görünüyor.

  bilgisayar sürümünün yanı sıra mobil sürümde de gerek görünüm olarak, gerekse windows phone 8.1'in eksiklerini gidermek olarak şu an için üzerine düşeni fazlasıyla yapmış, office 2015 ürünleriyle ve diğer tüm microsoft hizmetleriyle (onedrive bulut hizmeti vs) senkron çalışan sistem.

  senkronizasyonu windows 8.1 ile apple'dan bir tık öteye taşıyan microsoft windows 10 ile işleri daha da kolaylaştırdı.

  en son windows phone'umda format attıktan sonra tekrar kurulum yaptığımda belleğe yedeklediği eski telefon yedeğimdeki kullanıcı verilerini tıpkı bilgisayarda yükseltme yaptığımız gibi geri yükleyebileceğini söylemiş idi, hayır yapma dedim. bunun üzerine açıldıktan sonra buluttaki verilerimi eposta hesabım ile geri yükledi. fotoğraflardan tutun uygulamalara, uygulamaların verilerine, oyunlarda geldiğim seviyeye kadar tüm içeriğim geri yüklendi.

  takribi 10 dakika sonra telefonum hazır hale gelmişti. çektiğiniz fotoğrafın anında bilgisayardaki fotoğraf hub'ında görülmesi, notlarınızın eşitlenmesi, tarayıcı yer imlerinizi senkronize etmesi ve mobilde kesinlikle kasma ve donma yaşatmayan akıcılığı ile windows 8 ile bir numara iken windows 10 ile 10 numara olacaktır.

  ayrıca telefonlar için windows 10, neredeyse tüm lumia'lara güncelleme olarak gelecek.

mesaj gönder