1. iceni kraliçesi. zekası ve delip geçen bakışlarıyla bilinmekteydi.

  kocasının ölümünün ardından adını hatırlayamadığım bir romalı vergi toplayıcı, iceni'lerin özerkliğini yok edip onlara hükmedebileceğini düşünmüş ve askerleriyle iceni halkına yürümüştür.

  bu sırada boudica kırbaçlanmış, kızlarına ise tecavüz edilmiştir; ki tüm bu olaylar silsilesini başlatan, ve ne kadar kendisinin de hataları olsa da haklı tarafı boudica olarak görmemin nedeni budur.

  komşuları trinovante'ler ile ittifak kuran iceni'ler ilk olarak camulodunum'a ilerlemiştir. bu roman kolonisi, roma'nın hükmünün bir sembolü olarak görülmekteydi. şehri savunan güçler maksimum 200 civarında olduğu için çatışmalar çok uzun sürmedi. şehir tamamen yerle bir edildi.

  tarihçilerin belirttiğine göre; günümüzde bölgeye gidip 7ft civarında kazarsak, şehrin kalıntılarından oluşan bir katmana rastlamak mümkün.

  ardından boudica ve ordusu; ix. lejyon'a pusu kurar ve seyahat formunda, düz bir çizgi halinde ilerleyen lejyon'u adeta yok eder.

  sıradaki hedefleri londinium'dur.

  aradaki sürede gaius suetonius paulinus'a haber ulaşmıştır. 10000-15000 kişilik ordusunu yeterince hızlı ilerletemeyeceğini farkeden suetonius, yanına çok az sayıda askerini alıp londonium'a ilerler.

  roma'nın kibri nedeniyle londinium'un en ufak bir savunması yoktur. suetonius, şehri kaderine terkeder ve ordusuyla buluşmak için geriler.

  tıpkı camulodunum gibi londinium da tamamen yakılmış, yerle bir edilmiştir. sırada son savaş vardır.

  suetonius'un xiv. lejyonu ve xx. lejyondan bir kısım askerine karşı, boudica'nın gittikçe büyüyen ordusu karşı karşıya gelecektir. bazı kaynaklar briton ordusunun 240.000 kişi olduğunu belirtir, fakat hem bu sayı tüm antik kaynaklardaki gibi abartılmıştır, hem de beraberlerinde bulunan siviller de bu sayıya dahildir.

  ilginç bir nokta ise, roma'nın ii. lejyonunun yardım çağrısına sessiz kalmasıdır. sebebi hala bilinmemekte olsa da komutanlarının kısa süre sonra intihar ettiğini eklemek lazım.


  roma'nın sistematik savaş taktikleri ve briton'ların taktiksel hataları nedeniyle; suetonius'un ordusu tek kelimeyle düşmanlarını ezmiştir. 15000 romalı vs 230000 briton karşı karşıya gelip, 80000 briton'un öldüğü belirtilirken roma'nın kaybı sadece 400 olarak belirtilmektedir.

  tüm tarihi abartmalara rağmen, bu sayının çok çok ağır bir yenilgiyi işaret ettiğini reddeden bir tarihçi olmamıştır.

  boudica savaştan sağ ayrılsa da, kısa süre sonra hayatını kaybetmiştir. ölüm nedeni net olmasa da en olası teori kendi hayatına son verdiğidir.


  boudica'nın hareketleri çeşitli tartışmaların odağıdır. belki britonlara en büyük zararı kendisi verdi. peki özgür bir şekilde ölmek mi daha iyidir yoksa esaret altında yaşamak mı?

  viktoryan çağı'nda popülarite kazanan boudica, günümüzde ingiliz özgürlüğünün sembolleri arasındadır.

mesaj gönder