• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.33)
the thin blue line - errol morris
teksas’da bir cinayet işlenir. polis görgü tanıkları ve elindeki kanıtlar ışığında davaya çözmüş gibidir. ancak gerçekler, biraz daha derinde yatmaktadır. errol morris’in çekildiği dönemde olay yaratan ve idamla yargılanan bir adamı kurtaran belgeseli ince mavi çizgi, belgesel tarihinin en önemli filmlerinden biri. gerçeğin hiçbir zaman göründüğü gibi olmadığını anlatan film hem bir suç filmi gerilimi kuruyor hem de mahkeme atmosferinde olayın bütün taraflarına söz hakkı veriyor.
  1. 1976 yılında dallas'ta işlenen bir polis cinayetini anlatan, errol morris'e ait kültleşmiş bir belgesel. davanın taraflarıyla, görgü tanıklarıyla yapılan röportajlardan, elde edilen delillerden hareketle ve yeniden canlandırma tekniğiyle çekilen belgeselin özelliği ise yayımlanmasından yıllar sonra cinayet davasının yeniden açılmasını sağlayıp, verilen infaz kararını tersine çevirebilmiş olması. üstelik film, bir belgeselden öte, gizem dolu bir gerilim filmi sürükleyiciliğindeki işleyişiyle ve olabildiğine karanlık atmosferiyle diğer türdeşlerinden ayrılıyor.

    filmin çarpıcılığında büyük etkisi olan müzikler ise yine philip glass'a ait. glass bir diğer akılda kalıcı belgesel koyaanisqatsi'nin de müziklerini bestelemişti.

mesaj gönder