• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.12)
yeraltından notlar - fyodor mihailoviç dostoyevski
"insan olmak, gerçek insan, etiyle kemiğiyle insan olmak bile ağır gelir bize. utanırız bundan, insan olmayı yüzkarası sayarız, benzeri olmayan toplumsal birtakım insanlar olmak için çabalarız. ölü doğmuş insanlarız biz ve uzun zamandır canlı babaların çocukları değiliz, giderek daha çok hoşlanıyoruz böyle doğmuş olmaktan. zevk duyuyoruz bundan. çok yakın bir gelecekte bir şekilde düşüncelerden doğmanın yolunu bulacağız."dostoyevski'nin gogol etkisinden kurtularak kendi sesiyle verdiği ilk büyük yapıt olan yeraltından notlar, avrupa'daki büyük varoluşçu edebiyatı müjdeleyen bir roman. kitap, okuruna "yeraltı" diye adlandırdığı bir ruh halinden seslenen kahramanın uzun, çılgınca söyleviyle başlıyor. ardından, bu ahlakçı, uyumsuz, dürüst kişinin yaşadığı bir aşağılanma olayı anlatılıyor. yüz elli yıldır okunan gerçek bir başyapıt.
  1. dostoyevski'nin kariyerinin en önemli dönemine denk gelir bu eser. kısa bir zaman sonra da suç ve caza yayımlanmıştır zaten. nikolay vasilyeviç gogol'un veliahtı statüsünden sıyrılıp, ustalar arasındaki yerini tam anlamıyla pekiştirmiştir.

    bu eser dahil olmak üzere genel olarak klasiklerin çevirisinde iş bankası yayınları'nın hasan ali yücel klasikler dizisi'ni tavsiye edebilirim. çok özenerek yapıyorlar klasik roman çevirilerini. yer altından notlar için de nihal yalaza taluy'un güzel bir çevirisi mevcut.
    one

mesaj gönder