• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.33)
dört arketip - carl gustav jung
tıp ve psikiyatri kökenli bir ruh çözümlemecisi olan jung'un, psikolojik tiplemeler, kompleksler teorisi ve sözcük çağrışım testi gibi özgün bilimsel katkıları günümüz psikolojisi ve psikiyatrisi içinde hala yerini korumaktadır. bunun ötesinde, bugün jung'u bir ekol olarak anmamızın nedeni, bütün insan bilimlerine yansıyan türev ve etkileriyle "simge" alanundaki çalışmaları ve kişisel ya da kolektif bilinçdışının dinamiklerini ve görüngülerini irdeleyen yapıtlardır. jung düşüncesinin antropolojiden teoloji ve felsefeye, etnolojiden sosyolojiye çok geniş bir alanda kalıcı izleri vardır. (arka kapak)

anne arketipinin psikolojik yönleri, yeniden doğuş üzerine, masallarda ruhun fenomenolojisi üzerine, hilebaz figürünün psikolojisi üzerine başlıklı 4 bölümden oluşan, zehra aksu yılmazer'in çevirmenliğini yaptığı dört arketip metis'in psikiyatri ve psikanaliz klasikleri serisi olan ötekini dinlemek serisindendir ve orijinal bir kitap çevirisi değil toplama bir seçki çevirisidir.
  1. vaktinde "masallarda ruhun fenomenolojisi üzerine" başlıklı bölüm için aldığım kitap. psikanalizin edebiyatta bir yöntem olarak kullanılması bizim akademisyenler arasında da çok geçerli olmuştu. sadece o kısmı okumuşum. rüya ve masalların gelişigüzel değil bilincin derinliklerinden ve evrensel olması üzerine bir yazın.

mesaj gönder