• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.63)
dedemin insanları - çağan ırmak
dedemin insanları, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. kalabalık ve sıcak ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha, ama bu kez farklı bir yerden bakmayı ve düşünmeyi sağlıyor.film çekimlerine 2011 mayıs sonunda girit’te başlanmıştır. gökçeada, milas, bodrum ve söke’de devam eden çekimler, temmuz sonunda tamamlanmıştır.
 1. yersiz yurtsuz kalmayı...
  ne giderken, ne gelirken buralı olamamayı, bir küçük çocuğun gözlerinden anlatır en saf haliyle.

  kuzey ege şivesinin en doğal hali ile karışır, hafiften yunanca'ya yüzünü dönmüş türkçe konuşmalar.^:şive kadar güzeli var m'ola ki dedirtir, gülümsetir insanı^

  oyuncuların her biri ayrı muhteşem, ayrı ayrı devleşir... küçüğünden, büyüğüne...

  "bilirsin, noktayı koymak ne kadar zor olsa da, tamamlanmış cümleler eksik kalmışlara göre daha az acı verir." sözüyle de boğazına yumru gibi oturur film ve hafızan silinmeyenlerin arasına eklenir.

  mübadele; evini yurdunu bırakıp giden her iki tarafın insanın da yarım kalan cümlesidir. film de bir nevi o yarım kalmayı, yeni neslin eve geri dönüşüyle tamamlar.

mesaj gönder