richard dawkins

Kimdir?

clinton richard dawkins (d. 26 mart 1941), britanyalı etolog, evrimci biyolog ve yazar. oxford üniversitesi bünyesinde 1995 yılında onun için charles simonyi tarafından oluşturulmuş simonyi professorship for the public understanding of science kürsüsünde 2008 yılında emekli oluncaya kadar görev yapmıştır. dawkins ateist ve hümanisttir, british humanist association başkan yardımcılığını yürütmektedir. evrenin oluşumuna dair yaradılışçı inanışlara karşı çıkışıyla bilinir. çok sayıda popüler bilim kitabı yazmış, televizyon ve radyo programları yapmıştır. kitapları 31 dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır. dawkins 1976 yılında yayınlanan gen bencildir adlı eseriyle gündeme gelmiştir. eserde genlere dayanan evrim merkeze alınmış ve mem adında bir terim ortaya atılmıştır. 1982 yılında kaleme aldığı the extended phenotype adlı eserde evrimsel biyolojiye katkıda bulunarak genlerdeki fenotip etkisine bağlı değişmelerin sadece organizmanın gövdesiyle sınırlı kalmadığını, diğer organizmayı ve çevreyi değiştirdiğini belirtmiştir.

  1. hem cok guzel hem cok durust, hem de cok onemli bir adamdir dawkins. tek davasi dogruya ulasmak ve yazdigi kitaplar ile insanlarin ufkunu acmaktir. cehalete karsi yuruttugu amansizca savas ile bilinir en cok. carl sagan'in muhtesem kitabina atifla, karanlık bir dünyada bilimin mum ışığı diyebiliriz kendisine.

    ateizmin onde gelen savunucularindandir ve bu konuda taviz vermez. bazilarinin aman kimsenin inancina saygisizlik yapmayalim kaygisiyla dogrulari soylemekten sakindigi, cehalete boyun egdigi gunumuzde stephen fry'in su cumlesini sik kullanir tartismalarinda: "you're offended? so fucking what?" ("rahatsiz mi oldun? ee n'apayim amk?" diye cevirebilir miyiz bunu? :))

mesaj gönder