• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
desert flower - sherry horman
üç yaşındayken somali’deki kabilesinde sünnet edilen, 13′ünde evlendirilen, nihayet afrika’dan kaçıp en sonunda amerika’da süper model olan ve bugün bm adına kadın sünnetine karşı faaliyet gösteren bir kadının azim dolu hikayesi bu.
 1. sherry horman 2009 yapımı filmin senaryo yazarı ve yönetmeni.

  waris dirie'nin çöl çiçeği adlı otobiyografik kitabından uyarlanan içinizi yakacak hatta dağlayacak gerçek yaşam öyküsü…

  fazla söze gerek olmayan filmlerden.

  londra'da temizlikçilikle hayatını kazandığı dönemde fotoğrafçı terence donovan tarafından keşfedilen ve dünyanın en çok aranan mankenleri arasında yer alan waris dirie'yi dünya "çöl çiçeği" (1998) adlı otobiyografik eseriyle tanıdı.

  kadın sünneti mısır, somali, etiyopya, sudan, nijerya gibi pek çok afrika ülkesinin yanı sıra irak, suudi arabistan gibi arap ülkelerinde de varlığını sürdüren bir gelenek. genellikle islamiyet'le bağdaştırılsa da kadın sünnetinin aslında 2 bin 500 yıl kadar önce mısır'da başladığı tahmin ediliyor.

  pek çok aktivist "sünnet" (female circumcision) tabirinin bu pratiği hafif gösterdiği ve "genital sakatlama" (female genital mutilation - fgm) demenin daha uygun olacağını söylüyor.


  dünya sağlık örgütü’ne göre dünyada 100 ile 140 milyon kız çocuğu sünnet deneyimi yaşamış. afrika kıtasında dokuz yaşın üstündeki yaklaşık 92 milyon kadın zorla sünnet edilmiş. her yıl en az 3 milyon kız çocuğu sünnet edilme tehlikesiyle karşı karşıya. üstelik sorun sadece afrika’yla sınırlı değil. arap ülkelerinde, örneğin irak’ta, mısır’da, ayrıca hindistan’da sünnet vahşeti çok yaygın. çoğu yerde törensel bir niteliği var bu şiddetin ve kız çocukları kendi babaları dahil bir grup babanın ve ailelerinin gözleri önünde bu dehşeti yaşamak zorunda kalıyor.

mesaj gönder