1. Absinthe Fransızca pelin demektir. 1792’de üretilmeye başlanan pelin otunun fransa'da çok yetişen bir bitki olması sebebiyle üretimi fransa'da yaygın olan içecektir.

  çeşitli bitkilerin yapraklarından elde edilen absinthe, en yüksek alkol oranına sahip bir içkidir.

  yeşil anason kullanılması sebebiyle renginden dolayı yeşil peri adıyla da bilinen alkol oranı %75'e kadar çıkabilen absinthe, damıtılmış bir içkidir. siyah renkte ve daha yüksek alkol oranına (%80-90) sahip olanları da vardır.

  bu sebepten bir nevi içecekli alkol de diyebiliriz.

  ana maddesi antik çağlarda ilaç olarak da kullanılan pelin otunun (artemisia absinthium) fermente edildikten sonra imbikten çekilmesiyle elde edilen bir tür rakı. İçine anason, rezene, çördük otu, melekotu, nane, kişniş ilave edilmiş türleri de mevcut.

  Bir çok ülkede yasaklanmasına rağmen halüsinatif etkilerinden olsa gerek dünyada daha çok sanat camiasını çok etkilemiş hatta eserlerin içine işlemiştir.

  Bu yüzden de içilişi ayrı bir seremonidir.

  pek çok farklı versiyon ve içim ritüeli arasından en yaygını da bohemian stilidir ki bu da çek kökenlidir. Özel delikli kaşığı bardağının üzerine konur ve üzerine bir küp şeker yerleştirildikten sonra şekerin üzerinden absinthe bardağa doldurulur. Sonra şeker yakılır ve karamelize şekerin üzerinden soğuk su dökülür.

  Şişelerin üzerinde "sek içmeyin" uyarısı ve ispanyadakilerde de: aşırıya kaçmayın manasında "beber con moderacion" yazar.

  çeklerde her yerde yasak olduğu zamanlarda bile ki o zamanlar alkol oranı % 95 civarında ve tujon maddesi daha fazlayken içki üretilmeye devam eder. özellikle 2. dünya savaşı sırasında absinthe hitler rejimine başkaldırının bir simgesi haline gelir.

  Fransız devriminin bile absinthe sayesinde gerçekleştiği rivayet olunur.

  1860'ların paris'inde akşamüstü saat beş sularına ''l'heure verte'' (yeşil saati) adı veriliyormuş.

  Bir rivayete göre de Van gogh’un kulağını kestiğinde içmiş olduğu, karındeşen jack diye bildiğimiz jack the ripper’ın kurbanlarına üzümle beraber verip onları etkisiz hale getirdiği içki buymuş.

  başta van gogh olmak üzere lautrec, Oscar wilde, baudelaire, ernest hemingway, henri de toulouse-lautrec, edouard manet, edgar degas, albert maignan, guy de maupassant, arthur rimbaud, august strindberg gibi sanatçıların başını çektiği bir grup aydının sonrasında özgürlük ve sanat aşığı bohemlerin “resmi içkisi”.

  van gogh’un resimlerindeki o hareli yapının, titrek çizgilerinin hasebinin absinthe olduğu, absinthe’in onu ışığa karşı aşırı duyarlı hale getirdiği, bunun da tablolarına yansıdığı söyleniyor.

  absinthe konulu tabloların bazıları:

  pablo picasso – femme au cafe (absinthe drinker)

  vincent van gogh - still life with absinthe

  viktor oliva - absinthe drinker

  edouard manet- the absinthe drinker

  albert maignan - the green muse


  van gogh’la aynı evi paylaşan paul gaugin… 1897’de yazdığı bir mektupta şöyle der: “kapımın önünde oturuyor, sigaramı içiyor ve absinthe’mi yudumluyorum. hayatımı kaygısızca ve keyifle yaşıyorum.”

  oscar wilde; “bir bardak absinthe, dünyadaki her şey kadar şiirseldir. bir bardak absinthe ile gün batımı arasında ne fark var ki?”

  picasso; “femme au cafe adlı tablodaki karakter, aynen benim ayrıldığım kız arkadaşıma benziyor.’’ der ve absinthe içen çok sayıda kadın portresi yapar, çoğunun adı da “absinthe içen kadın”dır.

  hemingway; “dün gece absinthe ile sarhoş oldum. bıçak numaraları yaptım.” intihar etmiş olması da absinthe’e mal edilir.

  johnny depp, “goodfellas” filminde olduğu gibi bu içkinin müptelalarından…

  eminem'in de yeşil içeceğin peşinden gittiği yazılır çizilir...

  filmlere de sıkça malzeme olmuştur.

  van helsing – stephen sommers’da hugh jackman
  from hell – albert huges ve sleepy hollow – tim burton’da johnny deep
  moulin rouge – baz luhrmann’da nicole kidman, ewan mcgregor

  Fransa günlerinde Peyami safa ve yahya kemal beyatlı'nın müptelası olduğu bilinen içki.

  paris'te genç iken koyu baudelaire'perest idim.
  balkon’la, yolculuk'la, güzellik'le mest idim.

  sinmişti şi'ri ruhuma ulvi keder gibi;
  absente damla damla sızan şeker gibi.

  hülyasının yarattığı iklim o baska yer!
  gür defnelerle çevrili, afyonlu bahçeler...

  her zevki bir haram olan efsunlu cennetin
  koynunda vardı lezzeti bin türlü nimetin.

  bir gün veda edip o diyarın hayatına,
  döndüm bütün bütün vatanın kainatına.

  lakin o bahçelerde geçen devreden beri
  kalbimde solmamıştır o şi'rin çiçekleri.
  Yahya kemal beyatlı

mesaj gönder