• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.86)
Yazar mary shelly
frankenstein - mary shelly
frankenstein bizlere, bu dünyaya ait olmayan, insanlar tarafından reddedilip sevgiden yoksun bırakılınca şiddete sarılan kimsesiz bir varlığın portresini sunar.ancak yaratıcısı dr. victor frankenstein, bilimsel kibrinin, tanrı'nın yerine geçme arzusunun, kadının rolüne soyunmak ve canlı bir varlık "doğurmak" istemesinin bedelini ödeyecektir. ucube ve yaratıcısının mont blanc'ın gölgesinde karşı karşıya gelmeleri ve kutbun ıssız ve vahşi arazilerinde birbirlerini kovalamaları, bir karabasanın sarsıcı etkisi içinde aktarılır. mary shelley frankenstein'ı tamamladığında hamileydi, daha önce bir çocuğunu bebek yaşta ölüme teslim etmişti ve yine hastalıklı bir bebek olan küçük oğluna annelik etmekteydi. shelley, kendi duygularının derinliklerinden çekip çıkardığı bir duyarlıkla yorgun gotik dehşete yepyeni bir soluk kazandırmış, bu sürükleyici ve tüyler ürpertici klasiği yaratmıştır.bu kitapta yer alan metin, 1818'de yayınlanan orijinal baskıya aittir. kitapta ayrıca, mary shelley'nin yaşamının ve zamanın olaylarının bir kronolojisini, kapsamlı bir giriş bölümü ve mary shelley üzerine yapılmış eleştirilerden bir derleme bulacaksınız. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. dikkat, spoiler içerir! (peh, spoilerı mı kalmış?)

  marry shelley'e yazarlığı sayesinde şöhret ve yaratıcının yaratıcısı ünvanı kazandıran kitap. shelley ölmüş, kitabında frankenstein'ı da öldürmüş ancak canavarı yaşamaya mahkum bırakmıştır. hala aramızda dolaşan canavar, belki de ara ara sözlüğün yalnızlık temalı sayfalarında paylaşımda bulunan bir youserımızdır. ^:yalnızlığa eşlik eden şeyler^

  bizzat yazar tarafından hikayenin oluşturulma süreci kaleme alınmış, bazı baskılarda önsözden önce kitaba yerleştirilmiştir. shelley'in yaşadıklarına ve yazdıklarına bakacak olursak anlarız ki gotik bir eser yaratma gayesiyle kaleme alınmıştır. eşi percy shelley ve komşuları lord byron'la korku hikayeleri okudukları zamanlarda, lord byron'ın önerisiyle üç arkadaş birer korku hikayesi yazmaya başlar. diğerlerininki sönük kalsa da shelley'inki özgün temasıyla aralarında beğenilir, daha sonra basılır. canavarın yaratılma anı sahnesini hayal ettiği ilk andan beri görünütüye birçok hislerini katan shelley, korkunun üzerine bir gregor samsa hissiyatı da boyamıştır.

  en etkileyici bölümü, doğa bilimlerinin heyecanlı sorular sorduğu, elektriğe, galvanizme korkan gözlerle yüksek işlevler yüklendiği zamanın atmosferinin etkisiyle yazılmış yaratılış sürecidir. yaşamın fiziksel sınırlarını büyük bir hırsla araştıran dr frankenstein'nın ölü bedenlerden aldığı kemik ve kaslarla mezarlıkta çalışması, çalışmalarına tanıklık eden ay ışığı, okuyucuya heyecan vermektedir.
  "bu amaca hizmet etmenin dışındaki tüm aklımı ve ruhumu yitirmiş gibiydim."

  bazen dışardaki tüm güzelliğe, sonsuzmuş gibi toprağa, üzerinde sarı parlayan güneş ışığına rağmen, içeride soğuk odanızda çalışırsınız ya, o hissi derince yaşatır.

mesaj gönder